Мелнишкото вино и легендите

Сортът грозде, от който се произвежда Мелнишкото вино се нарича Широка Мелнишка Лоза. Той е разпространен само в най-югозападните части на страната ни.

Обратно в новината

Коментари - Мелнишкото вино и легендите | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

ШМЛ била повече българска отколкото Мавруда... Ще падна от смях! Мавруд никъде не се фалшифицира и вместо него не се предлага друг сорт. Що не питате как натоварват от Виноградец грозденце и го пускат за Широка мелнишка лоза? А да ви пиша как бабишкерте предлагат разложено грозде като ошав в туби въобще няма смисъл. А за избата на онзи с розовите бузи дето бута химия в бутилките с шареното килимче да пиша ли? Щото технолозите вече редят вицове. Да не говорим за невидимите като морска шир лозови масиви от които се е разляло вино. Вземете се засрамете малко като наричате нещо мейнстрийм, защото качеството на едните няма нищо общо с ошафите, които пускате из България.

Научете се оърво да цените нещяата, а след това да ги отричате. Това, което пишеш сигурно е така, но тук става дума за история и дадености, коит оне трябва да се забравят, т.е. статията е общообразователна.

Луи Пастьор: "В една бутилкан вино има повече философия, отколкото всички книги на света." А Пол Клодел казва: "Виното е велик учител на вкуса, освободител на духа и озарител на ума. Досега от всички бълг. вина съм бил най-впечатлен (и досега пазя спомена) от една Новоселска гъмза през 1989, която се плъзгаше в гърлото ми с най-кадифено усещане. Това вино, не знам по каква причина, вече го няма на пазара. Чърчил не случайно (въпреки че е мразел българите) си е доставял тъкмо от това винио в 20 л. буренца, и по-малки количества от Мелник/Хърсово. г.

При условие, че до преди 100 години в Мелник не е живял нито един българин, защото е било елинско/гръцко село какви претенции имаме че е български сорт, не знам! Но както е казвал бай Ганю - да живей!

Вино ми сипват от бъчвата. Ходя при винари и знам какво е истинско вино.Знам и как се лъже. Знам как се пъха калъп в цистерна с вода. Понеже знам къде се правят хубави вина, поръчкови статии някак стоят като ошаф, който се предлага вместо вино.

Верно си селяк! Бедата е, че сигурно си и "софиянец" вече, направо кореняк с двете ти години стаж и под наем в панелката. Не се срамувай, няма лошо, като тебе са стотици хиляди, прерязали корените си.....

Бла, бла, бла......МЕЛНИШКО вино в този район (на Мелник) отдавна не се произвежда! Причините са незаинтересованост на местните и огромната популация на диви свине, които унищожават всичко по пътя си!Това, което се продава в Мелник като "мелнишко вино" е АБСОЛЮТНО МЕНТЕ! Това е киселак, който местните закупуват от различните винпроми на страната за жълти стотинки и го тъпчат с разно подсладители и други ароматни подправки, за да го докарат уж като "домашно". Някой да е виждал лозя в района на Мелник, освен масива на убития банкер Кюлев, който е ограден с непрестъпна ограда?

При положение, че гърците са навляци обсебили "тракийската"/българска цивилизация и култура на Балканите нямат право на нищо друго освен да се срамуват долния си, престъпен манталитет, от лъжите и измамите си спрямо българите и целия свят.

Беше хубаво вино, преди много години. Мелник, резерве, с подписа на Елка Чакърова! Или с етикета на Черната богородица от Хърсово!

(други "американски дарове" са маната и оидиумът - до 19 век лозята не са се пръскали, не е имало нужда!). Съвременните американски "дарове" пък са СПИН, гриповете с нежни имена, ваксините с нежни имена, ислямистите с нежните имена "мигранти", "майки с деца", "деца без придружител"... Световната олигархия, разпространяваща се под нежното име "демокрация"...

В Мелник още като влезеш е пълно със сергий които продават "мелнишко" вино. Реалността е, че на практика няма такова вече. Най в дъното ...има едно място Кордопуловата къща, от където може да се вземе но колко и то е мелнишко...

За мен най-хубавото бяло вино, равно на червеното най-хубаво е това, което съм си правил , от Сливенска перла. За съжаление и тя изчезна нещо на пазара.

Нищо не знаеш! Аз и моето семейство гледаме декари близо до Мелник. Сорта е посочения "Широка Мелнишка" Грижим се за него, берем си го, слагаме си го в бъчвите и си ги пием с кеф! Айде наздраве! Ще отида да си сипя една чаша, а ти ходи проси от винарите да ти сипят малко!

При положение, че съвременните генетични изследвания , показват идентичност на населението в България и това на северна Гърция, за какви гърци говорим? Гърци са се запазили само по островите и Крит. Лесно се познават, по тъмнички са. Руса гъркиня ми звучи като бял нег.р.

Така е; ментета пред всяка къща!Виж коментара на Лобутов по-долу!

За Византийската перла Меленико ли става дума? И за великолепните гръцки лозари и предприемачи воглаве с емблематичия Кордопулос?

А беше време когато на площад Славейков имаше бурета с истинско Мелнишко.

За етиопските цигани ли става дума. Онези дето са обсебили "тракийската"/българската цивилизация!? И за онези, които проведоха геноцид в сев."Гърция"/"Македония"/БЪЛГАРИЯ!?

Мелнишкото ни вино е по старо от Америка...... https://link

Глупости на търкалета - може да отидете до Роженския манастир, близо е до Мелник и в църквата изографисана по гръцки да поразпитате защо вляво от входа, мазилката на стената е свалена в един малък участък и какво се вижда от по-долния слой. Ще Ви разкажат една много любопитна история от първата половина на ХХ век, която се е разиграла в тази църква.

Всеки желаещ може да се разходи не до Мелник, а до съседните Враня, Катунци и т.н. и сам да се убеди колко голяма част от земята е засята точно с този сорт - ШМЛ.

Глупости на търкалета - може да отидете до Роженския манастир, близо е до Мелник и в църквата изографисана по гръцки да поразпитате защо вляво от входа, мазилката на стената е свалена в един малък участък и какво се вижда от по-долния слой. Ще Ви разкажат една много любопитна история от първата половина на ХХ век, която се е разиграла в тази църква.

Не селяк, по-скоро си к.пут

Евала Ванка, он ке ми каже как се пие вино

Самият Доналд Тръмп си поръчва Мелнишко бяло и мелнишко розе, всяка година по 1000 литра, още толкова отиват и за Бъгингам. Папата ползва за причастие червен траминиер от търговишкия регион... Още новини искате ли. Мелнишката лоза, дрън, дръгн, всичко е измама.

Благодаря за интересната поредица от статии - поне нещо позитивно, българско и интересно в тоя сайт! А ще има ли статия за Врачанската теменуга - която расте само на едно място в страната, на един склон от Врачанския Балкан, и нейния уникален вкус и аромат?! Доколкото знам, това не е отделен сорт грозде, а по-скоро уникални качества на едно определено лозе, които са се получили в съчетанието на микроклимат, почва, варовикови скали наоколо ... и някаква особеност в технологията, която я прави леко газирана? Някога това беше уникално вино, разпределяно по списък, правеха се около 200 или 2000 бутилки годишно (не съм сигурна), изобщо не се продаваше в магазините, но всеки, който го е опитал, оставаше влюбен за цял живот! )))

... и края на една легенда (виц): Мишката: Дека си Мацо, ке те ебем....

Доколкото ми е известно, Врачанската теменуга е била унищожена преди години.

Защото се спука басейна дето го правеха ,а жабите нямат навика да скачат в бъчвите .Та от тук се е изгубил и неповторимия аромат ...:)

Има, ама вероятно не е много, щото преди 2-3 години ми подариха бутилка с теменуга.

Знаем го туй вино. Картофен спирт и боя. Добре че има внос на вино, та да има човек откъде да си купи нещо истински, а не български БОКЛУЦИ.

ОНЯ ДЕН КАЗАХА ЗА НАЙ-СТАРОТО ВИНО В СВЕТА - 8000 ГОДИШНО ГРУЗИНСКО 'World's oldest wine' found in 8,000-year-old jars in Georgia ДЕМЕК ПЪРВИЯ ЛОЗАР Е БИЛ ТРАКИЕЦА ДЯДО НОЙ КОЙТО Е ЖИВЯЛ НА ДЪНОТО НА ЧЕРНО МОРЕ ПРЕДИ ПОТОПА :)) ... А ЗА ДРУГИТЕ НЕЩА - ДАЖЕ ИДЕЯТА ЗА БОГ СА Я ОТКРИЛИ ХОРАТА ПО НАШИТЕ ЗЕМИ И СЛЕД ТОВА СА Я ДАЛИ НА ЕВРЕИТЕ И ГЕЙПЪЛИТЕ :))

Става ли от ШМЛ да се отчупят пръчки и да се вкоренят, като да се отглежда в района на София? По принцип от всички сортове ли става да се вкоренява пръчката, като се запазят качества на сорта? Сега е момента да давате всякакви мнения, щото тук политика няма-има само шанс за общо по-добро, а ми е омръзнало по всякаквите медии да ми надуват главата с глупости без смисъл.

СТАВА .. ОБАЧЕ ЗА ХУБАВО ВИНО СЕ ИСКА МНОГО СЛЪНЦЕ .. В СОФИЯ НЯМА - ЗАТОВА ГЛЕДАЙ НЯКОЙ ПО-СТУДЕНОЛЮБИВ СОРТ - ФРЕНСКИ И НЕМСКИ ... ... ИЛИ ПЪК ГЪМЗА , РУБИН, БУКЕТ, .. ИТАЛИАНСКИ САНДЖОВЕЗЕ

Не знам дали е истина, че Чърчил високо е ценял мелнишкото вино и го е предпочитал, но наистина е превъзходно, когато е автентично. Преди няколко години с гостенка от чужбина пътувахме из югозападния район, за да й покажем уникалната ни природа. В Мелник посетихме най-старата, известна от векове винарна и къща-музей, дегустирахме и си купихме вино - за нас и за нея. За съжаление виното в бутилката доста се различаваше от онова, което опитахме и харесахме. Това не е добра реклама.

Ежегодно се произвеждат около 45 милиона литра БОЖОЛЕ, което е близо половината от всичкото произведено бургундско вино.

ЗАЩО СТАВА , НО НЕ СЕ ПРАВИ ОТ 100 ГОДИНИ И ПОВЕЧЕ ...

ФИЛОКСЕРА

abasador

денят ми, започва прекрасно след тази хубава статия, списана по най-добър винарски обичай от господин Некитов, благодаря. Средата и в края на 70-те, бях за по седмица в Мелник, малък китен балкански град с уникална архитектура и градоустройство. От Мелник останаха в мен незабравими спомени от местата които посетих като; мелнишките пещери (винарни), Кордопуловата къща, Болярската къща и... и... но най-вече от прекрасното мелнишко вино. Лек ден.

А, за сорта "Рубин" ще има? Съдейки по името му си е български сорт. макар и явно, не много стар. Пил съм домашно такова, супер ми хареса.

Изключително интересно четиво в дира. Искам да ви споделя моят опит на аматьор винопроизводител: живея в Драгалевци, ама отдавна. Имам няколко лозници в двора и те ми дадоха доста хубаво грозде тази есен. Напълних една 200 кг бъчва с него. Досега с това се занимаваше старият ми баща, вече е на 88 години и тази години оставни всичките салтанати в моите неопитни ръце. Криво ляво се справих с това ново за мен хоби и днес източих от канелката на бъчвата първото вино. Виномерът показа 20 градуса захарност, а винцето е леко възкиселичко. За мен беше огромна радост да дегустирам първото си производство. Някой може ли да ме посъветва какво да правя от тук насетне-да го точа в бутилки ли, да му слагам добавки Някакви ли? На каква температура да го съхранявам не знам. Приятна събота и неделя на всички!

Захарността се мери на ширата /гроздовия сок/, а не на виното...Щом е кисело, жалко, най-вероятно не сте направили сифонче на бъчвата за да ограничите достъпа на въздух.

Преди няклко години един софиянец беше пуснал обява, че продава домашно вино от Широка Мелнишка Лоза без каквито и да е добавки. Купих няколко литра - просто да го опитам. Не е лошо, има специфичен вкус, но може и да не се хареса на всеки - а има значение и в каква бъчва е ферментирало и съхранявано, както и каква е била годината, през която е правено. Явно всяка партида е различна.

Благодаря!