Сензацията "есе" стигна и до градинката на Св. Седмочисленици
Стотици хора се пробват, след като се обяви награда
Обратно в новинатаКоментари - Сензацията "есе" стигна и до градинката на Св. Седмочисленици | Днес.dir.bg
Коментари
Тези от вас, които тази сутрин ще си вземат душ преди работа, избършете го добре от водата, че като го носите навън може да замръзне...
Вчера шефът ме вика в кабинета си, взе да ми кове канчето нещо. Накрая ми каза: "Вземи си бележка!" И аз си откъснах една от тестето на бюрото му. А той взе, че ме изгони. Добре, че написах думата "есе" у Фейсо, ако ме уволнят, да не закъсам...
Нагледно доказателство колко голямо е изпростяването и колко много хора наистина смятат, че могат да спечелят нещо без да вложат и най-малко усилие и умствен труд. Продължавайте да пращате смс-си и търкайте картончета, ще станете милионери.
И аз обявявам конкурс: написване на есе на тема " Величието на България съчетано в един образ" . От тези които се досетят кой е този "образ" и напишат есе Цецо ще избере най-доброто и с мое одобрение наградата ще е депутатско място в Европарламента . А приходите от такова място са толкова добри, че тази канадска смешница с нейните 1.7 млн. долара трябва да се покрив нЕкъде от срам!
В България който иска да участва в състезание за къща на морето на първа линия, да ми изпрати 50 лева и селфи как изписва думичката KYP.
Ама, какво е това вайръл?!
Думата "есе" на български всъщност идва от френски - "essai", което значи опит. Глаголът е "essayer".
Какво е "вайръл", бате?
потребителите на фейсбоклук в българия четат само заглавията и дори и тях не разбират понеже никогга не са виждали или чували за истинска социална мрежа
Ние не сме чели за тази игра във фейсбук, и в тази статия не става ясно за какво е есето. Ти знаеш ли нещо повече или си тука за да обиждаш и да се правиш на нещо по-така, все едно ти не си прост като тях. България се пише с главна буква, тъпанар.
Това са шеги, разбира се. От друга страна, конкурсът е за "letter", а не есе, и има такса за участие 25 канадски долара.
С кеф бих се подиграл на хората, които са написали "есе", но да си призная и аз съм правил такава издънка в живота си. Реакцията към беше "ебаси тъпака", което на момента ми изглеждаше справедливо, но след време като видях какви ги надробиха "умниците", доста се поуспокоих.
ЕСЕ! За всеки случай ето и на латиница: ЕSE! Или на английски: Essay! На френски: Essai! Ето, изчерпах вероятните варианти. P.S. Къщата може да е в краен случай и в България.
добре е няма ли естетическа полиция. и в древен рим и китай са слагали бял мрамор.
Родна реч, омайна, сладка.... "Вайръл сензация".... жива да не бях.
Преди години на трапезата по Великден чукаме яйца, баща ми чупи върха на яйцето на внучка си и казва: -Дай сега дупето! То се обърна и ха, готово одупено:))) И все пак беше дете на 3 годинки, вече е голяма госпожица, още я майтапим.
Като не е зададена темата на есето, нормално е да си помислиш, че става дума за думата "есе".
Като си глупав, нищо не помага - вярно е :)
Тръпки ме побиват като си помисля как ли бихме изглеждали на някоя по-развита извънземна цивилизация...
Показва единствено колко елементарни и глупави са тези , които се прабват само с думата "ЕСЕ" ! Но това е друга тема - успех на най-умният!
Как обичам зимно време "ЕСЕ" да пиша по снега, жълти кръгчета да правя, химикалката да си въртя.
...А началото на конкретиката бе дадено от небеизвестен депутат, придобил в резултат от действията си прякора "Тъпото". На един официален прием, той протоколно-учтиво чакаше шведите да дойдат на шведската маса, та да започне да се храни...
Това показва, колко кретена няма да оцелеят чрез естествения подбор при един евентуален катаклизъм. Колкото по-малка бройка индивиди оцелеем, толкова повече ресурси ще имаме на разположение.
Esse homo!
Цялата тази простотия е породена от факта, че в българския език под НАПИШИ ЕСЕ се разбира да напишеш думата есе. Ако трябва да се измисли есе, тогава вече се използва съвсем друг глагол. СЪЧИНЯВАМ есе. Все мастити журналя и редактори навред по медиите, все мастити преводачи, ама да помислят малко - нъцки! Есе се съчинява, драги журналисти. Вие сте виновни, че хората така са го разбрали. Но всъщност, според мен тези, които само са написали есе го правят не защото са по-глупави от останалите, а защото са по-умни и са осъзнали двусмисленото значение на глагола НАПИШИ! Защото човек може да напише името или адреса си, но писането е творчески акт на СЪЧИНЯВАНЕ!!!! Опитайте се да мислите с главите си!
Къде пък ти СЪЧИНИ поредната глупост! Есе се пише, есе, това е твоето лично мнение по дадена тема, това не е свободно съчинение. Май имаш нужда от опреснителни уроци.
Ясно е казано Напиши есе, а не Напиши думата есе. Това, че някои не разбират нито български нито английски е техен проблем.
Написа книга, ще напишя книга... е, в тези случаи думата книга ли ще изпишеш или просто ще напишеш книга?!!?!?! Май второто... е, със есето, стиха, романа е същото.
Есе за "новия морал" на ГЕРБ ! Най-късото есе в света!
Ало, Дирчета, пак се осрахте... Вайръл, а? Та самите вие на знаете какво значи това, камо ли да очаквате на масовата тълпа да го разбере.
Вие как ще преведете това, че ги критикувате? Няма дума на български, както и Уиндоус не се превежда Джам или Прозорец. Това са термини, нямаме аналог.
на български е вирус, не вайръс...вайръл - вирусно, в случая вирусоподобно разпространяваща се сензация
и в допълнение, уиндоус не е джам или прозорец, много си прав господин шессс, уиндоуссс е операционна система, верно, не е дума аналог, ама на нашенскио език с това би трябвало да се замества
Имаме си хубава дума, направо е заразителна, тъпата употреба на глупави краварски чуждици. Но е необходимо да познаваш езика си, иначе си обикновен ктавар. Прозявката, както и усмивката или публикациите, могат да бъдат, не по-малко заразителни™
Уиндоус е името на продукта. Географски, лични и всякакви други имена не се превеждат. Както няма да седнеш да превеждаш Кауфланд, Тойота, Ксерокс и пр., така няма да напишеш и Джам/Прозорец. Вайръл (viral) има конкретен превод и не е необходимо да си гений, за да употребиш българската дума. За справка - обяснили са я преди мен.
Реакциите на призива "Напиши есе" са малко като да ти кажат "Дай знак!" и ти да отидеш да отскубнеш някой уличен знак и им го занесеш...
На то ва му се вика "мийм" а не вайръл сензация
по правилно е да се казва "мем", като ген, не казваме на българси джийн (meme - gene, )...наименованието идва от способността на мема да се възпроизвежда и да се подлага на естетвен подбор, както биологичните гени и вируси
Като те гледам май си изкарал една докторантура по "мемелогия" :D Водя се по всеобо приетото произношение от англо-говорящите потребители. Но както и да е спора за произношението на тази дума е като този за ГИФ или ДЖИФ
лично мнение, никого не ангажирам или принуждавам, ако искате казвайте мем, меме, миме, мийм, мим, майна...
Мем наистина звучи доста по добре на български. Относно gif - това е съкращение, за разлика от meme. На английски би било правилно да се спелува: Джи Ай Еф формат (Graphics Interchange Format). Ако обаче си решил да го четеш като една дума - няма никаква логика да започва за Дж. G винаги се чете като звук г, когато е в началото на думата. Не знам кой е взел абсурдното решение че това е дж. За звук дж се използва J.