Коментари - Учен от БАН: Най-мръсен е въздухът в района на "Цариградско шосе" | dnes.dir.bg
назад

Учен от БАН: Най-мръсен е въздухът в района на "Цариградско шосе"

Самото разположение на София е такова, че тя е дъното на една чаша, оградена е от планини и това предполага натрупване на замърсявания

Обратно в новината
| Редактор : Лилия Чалева

Коментари - Учен от БАН: Най-мръсен е въздухът в района на "Цариградско шосе" | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Ай стига не думайте! Човек да не повярва! И колко години проучване е било това?

Kalin

Нормално това е най голямата тапа в София.

Забранете на селинджърите в София да карат коли, палят гуми и горят дърва и готово. Ама няма нали? Щото разчитате на селтаците да ви гласуват по избори, плюс и вие самите сигурно сте такива. А софиянци да го духат.

Пак бием към колите. Защо? Защото те подлежат на контрол, има КАТ , полиция които се занимават само с това. И можем да съдерем още по една кожа от шофьорите. А от останалите знайни и незнайни замърсители никой не се интересува. естествено, няма какво да вземем от тях. Мога всеки ден по 2 пъти да акам на орлов мост и никой нищо няма да ми каже.

трябва ли да си УЧЕН ОТ БАН за да констатираш, че въздухът на Цариградско шосе е най-мръсен и че София е в средата на котловина, която не позволява движение на въздуха. Не разбрах този учен дали е от синодалните старци на БАН или млад учен на заплатка.

Един проблем за цялата ни страна, който незнайно защо никой не вижда. Ако шофирате в дъжд, където и да е из България, стъклото става мътно и кално даже от гумите на колите пред вас. Ако шофирате из Европа, стъклото остава чисто. Ясно че пътищата и улиците ни са мръсни, но за причината никой не се сеща. Не е в миенето. А в огражденията с бордюри на зелените ни площи. Даже и на дърветата по тротоарите. Бордюрите са твърде ниски, или незадържащи водата там. Като ливне един дъжд и калта от зелените площи се стича и отива по улиците и пътищата. От там се разнася надалеч от гумите на колите. Като пекне слънце, това става на хубав прахоляк, пак вдиган във въздуха от гумите. Правим си хубави зелени площи и паркове, хубавичко ги насипваме с пръст до над бордюрите даже, но не се сещаме че нещо си правим не като хората и после си имаме прахоляци и из населените места, и по пътищата.

Колкото да изкара до пенсия. :)

Стига с това плюене. Инак - да, всички знаем, че е мръсно.

Под Европа явно имаш пред вид държави, които са по на север от БГ.Нормално е в Австрия и Германия на има по малко прах от тук. На юг запрашеността е по - голяма от тази на север. Карай в южна Италия и ще видиш как ще се изцапат стъклата.

То в кв. Враждебна и Факлутета и други където има къщи и се топлят на дърва и боклуци точно провинциалисти живеят щото... Баш кореняк софинци са наследили къщата я от тате я от баба!

"Инвеститорските" интереси превръщат Младост и София в многолюдна, пренаселена пустиня, но сметката ще я плащат точно потърпевшите.

Кафявите шведи пак се топлят на гуми.

Завождате и двамата май):)))

Населението на София е почти колкото населението на цяла Северна България. ЗАЩО ??? Защо се допусна събирането на 1/3-та от държавата да живее само в един град и този процес продължава !!! Това е прецедент в световната урбанистична практика - за 140 години населението на 18 хил. Средец да нарасне повече от 100 ПЪТИ !!! Това е непозната за Европа практика !!!

То не е необходимо да си учен от БАН, за да предположиш нещо такова :)

Не е вярно, че досега не са следени финните прахови частици. Участвах в Европейски проект от 6 години, където се следи натрупването на финни прахови частици и елементното им разпределение през лятото и зимата. В проекта участват 17 страни от източна Европа и Азербейджан и Узбекистан. Целта беше да се установи дали има трансгранично замърсяване и евентуалните източници на такова замърсяване. Проектът продължава. Така че авторът далеч не е първия в България, който се занимава с тези проблеми. Остава да се чуят резултатите не само от новите участници в измерванията.

Не е до това. Когато отвориха границата между източна и западна Германия карах по шосе минаващо от едната в другата. Веднага проличаваше в коя Германия си по заоблените от кал и мърсотия краища на пътя точно под бордюрите (които впрочем са толкова високи, колкото и тук). Беше Северна Германия, всъщност шосето минаваше покрай Балтийско море. Просто там мият и чистят, пълно е с камиони от тия с четките, всеки ден минават по всяка улица. Но това едва ли е приложимо в БГ, предполага липсата на кални улици от които да се разнася - там просто няма такива.