Забравете. По-добре късно...

Софиянци и туристи от страната и чужбина вече имат достъп до Триъгълната кула - една от най-интересните и запазени структури на античната крепост Сердика.

Обратно в новината

Коментари - Забравете. По-добре късно... | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Поредното нещо с което ще се излагаме пред всички!

Тая купчина камнъни какво й е великото? Каква историческа стойност има и кой по-дяволите ще иска да я види, като изключим историците!

Поредният ревльо дето хан Крум му бил пречел... Този оплаквачески стил стана мерило за сериозност и отговорност- който така реве и скимти- той е най- загрижения и най- сериозния... Всичко живо ревнало и плаче горчиво и плюе родината...

И рече селянинът : Поради проявения голям интерес... да се забрани достъпът на граждани. И стана каквото стана... :}

Няма нищо изненадващо в случая. През годините не се навъдиха толкова "пионери и първооткриватели": всичко започва от тях...

Що не си пишеш ника направо на английски - ass ?

Дойчевелската школа пак ни засипа с неразбрани думи. Само дето накрая нямаше велико умозаключение за "едно от престъпленията на комунизма, за което няма давност, не, няма давност". Абе не една, а две кули има в подлеза пред Мин.съвет, прекрасно запазени, експонирани, никой не ги е затварял заради реституция. Който иска ще отиде и ще ги види, прекрасни са и по-добре запазени. Магазинът имал проблеми с преустройството, ами строителство е това, не става за една година. Колко приказки, само и само да се хвърли кал върху българската държава. Все пак открита е за посещение кулата, не е взривена както партийния дом !

Поправка - да се чете "не е взривена като мавзолея и не е запалена като партийния дом". То май сега идват печални годишнини оттогава, да не е за това тази статия, за отвличане на вниманието ?

А твоята стойност каква е? И празноглавецо ако си виждал нещо по-различно от лепило и бело, щеше да знаеш че в държавите най-много си пазят и показват историческите паметници

Магазин "София" беше "знаков", почти като "ЦУМ" и съвсем близо до него- на "пъпа на София". В приземието продаваха "спортни стоки", ако помня добре- около останките на кулата. Аз я помня, но детето ми не я е виждало. Детето е на 26 години :) и обича българската история. Стават такива неща. Само питам от гледна точка на справедливостта: Наследници на император Траян или Веспасиян реституираха нашата кула? Сигурно имат права, ако е така, но ако не е ..., е тогава си искам кулата. Моята и на семейството ми, защото сме софиянци по рождение /сердиклии, ако предпочитате/ :)

Тая купчина камъни баце , са я нахвърляли едни хора преди 2000 години. Те между другото са положили основите не само на камънаци ,а и на европейската цивилизация. От теб ,какво ли ще остане, след толкова време ? Съмнявам се обаче, да имаш потенциал ,за да се замислиш по тоя въпрос .

ВСИЧКО КОЕТО МОЖЕ ДА СЕ ИЗНЕСЕ НА ПОКАЗ,ТРЯБВА ДА СЕ РАЗКРИЕ!!!ТОВА Е НАЙ ГОЛЯМОТО НИ БОГАТСТВО!!!

Авторченце, истинското име на града е СРЕДЕЦ. За благозвучие, неговите граждани са се наричали Серди, вместо Средци... Името Средец по късно преминава в Сердица, както при думите среда сердце. Изписано на латиница Сердица става Serdica, а по-късно е побългарено на СердиКа. София е обявена за столица на 3 април 1879 година от Учредителното събрание по предложение на проф. Марин Дринов, като стар български град, отдалечен от турската граница и средищно разположен в българските земи според тогавашното разбиране.През 1879 година се разгаря и спор за името, като жителите на града създават комитет от известни личности, който се застъпва за възстановяване на историческото име СРЕДЕЦ. НАДДЕЛЯВА ОБАЧЕ СТАНОВИЩЕТО НА РУСКАТА АДМИНИСТРАЦИЯ И НОВАТА СТОЛИЦА НА БЪЛГАРИЯ ..СЕ НАРИЧА ОФИЦИАЛНО с гръцкото име СОФИЯ. Явно името СРЕДЕЦ не е влизало в руските планове за трибутарното княжество България. Във Витошката грамота на цар Иван Шишман от края на 14 век, областта и жителите се наричат и Средечки. В науката филологията се обяснява добре как се променя мястото на гласните и от СРЕДА се получава СЕРДА.

БРАВО НА АВТОРА ... БЪЛГАРИНА ЩЕ СТАНЕ ЧОВЕК КОГАТО ПРЕСТАНЕ ДА СЕ СТРАХУВА И КАЗВА НА ГЛАС ТОВА КОЕТО МИСЛИ ... ТОВА Е ГРАЖДАНСКОТО ОБЩЕСТВО

Преди няколко години, при посещение криптата на Св. София, попитах служителките-исторички как може да се види триъгълната кула, която беше достъпна в ония, лошите години. Отговориха ми смутено, че там било частна собственост, тя била в мазетата и нямало достъп. Попитах ги какво прави тяхната гилдия по въпроса и не е ли това тяхна задача, да настояват за общодостъпни исторически ценности. Гледаха ме като облъчени. От нас нищо не зависи - беше лаконичния отговор. Е, сега вече някой благоволи да отвори вратите на частните мазета. Не знам на кого трябва да благодарим. Чудя се дали има друга държава в света, в която исторически обекти са частни и посещението им зависи от благоволението на "собственика"? Виждала съм табела "Частна собственост" и на крепостта Урвич. Та, преди да се зарадвам, се питам, дали няма както са я отворили за посещения тази кула, дали няма утре някой да реши пак да я затвори? От кого зависи?

И аз се чудех какво ново са открили ТЪРЖЕСТВЕНО и се интересувах къде може да се види. Оказа се сеир за пубертети и зомбита демократи.Ами да ! Това наистина съм го виждал много пъти в подземието на бившия магазин София. Кои са тези съвременни "първооткриватели". Очевидно много нови "учени" и чиновници изчакват нещо да се забрави, за да го открият отново. Нали разбирате - актив, титли, престиж. . .

Кога ще престане това археологическо безумие? Представям си как след няколко стотин или хиляди години археолозите ще намерят парче мрамор от останките на мавзолея и заради него ще покрият със стъклен похлупак цялата Градска градина.

баня-магазина? И авторът поне успя ли да се изплакне там?