Секретни документи: Живков искал ”наши другари” във фирмите
При издаването на Указ 56 за стопанската дейност* Тодор Живков казва, че в ръководството на новообразуваните фирми трябва да бъдат назначени "наши, отговорни другари". Това е прелюдия, преход към времето след 1989 г. В крайна сметка "Мултигруп" беше регистрирана именно по този указ, както и Първа частна банка.
Обратно в новинатаКоментари - Секретни документи: Живков искал ”наши другари” във фирмите | Днес.dir.bg
Коментари
След 23 години всичко ще се изясни, след като страната е загубила 1 милион население и е по изостанала от всякога. А на писачите по тоя форум им пожелавам да продължават да гласуват за Сергей и Курнелия.
Ами то и сега в стенограмите на МС е пълно с "дребнотемие"ама се намират хора дето ги величаят.А на заседанията на МС не се ли занимават кой с кого е почивал, кой кога да се ожени, и т,н,. И ако ще се прави такъв сайт е най добре всеки да може да прегледа архива който го интересува а не това което са ревшили "отново"да му предлагат. Твърде много "музеи"нароихте а насточщето го забравихте...С архиви не се живее ежедневно , от тях трябва да се поучим и да не вярваме сляпо на всяко казано нещо и да гледаме реално на случващото се около нас
По ваша заръка ще продължаваме да "величаем"ББ и герб.....Такава е заръката на партията и сигурно ще я видим в някой ярхив "като му дойде времето"...
Много, много зле! За "Жигули" чаках 10 год. Един цветен Бг. телевизор ви струваше 10 мес. заплати и 3 месеца денонощно бдение пред магазина. Имах влог за апартамент, но понеже живеех с родителите, в малък апартамент от преди 1944 год. не бях "крайно нуждаещ" се като пришълците от прованса, изоставили палати на по 3 етажа. Апартамент не ми "дадоха". Зад граница не "пускаха". И понеже съм "изучен" се стремяха да ме "отУчат". Тодоре, защо не си пасе говедата по Правешките ливади?
Твърде жалко е, че шефът на Държавна агенция "Архиви" прави този посредствен коментар на цитираните документи. Фразата "наши отговорни другари" да бъдат назначавани в ръководството на новообразуваните фирми се отнася до преобразуваните съществуващите държавни предприятия във фирми по Указ 56, а не до всички новорегистрирани фирми. Става дума за партийната номенклатура, от която се излъчваха управленските кадри. Такава номенклатура днес има всяка парламентарно представена партия. Самият Мартин Иванов е "наш отговорен другар", т.е. представител на партийната номенклатура на ГЕРБ
Кога е бил охрана на Т.Ж.? Ако е бил по време на господството му - ПОЗОР! Ако обаче го е охранявал, когато беше низвергнат и от свойте - ХВАЛА!
Викаш дай да гласуваме за тези за които знаем че са правили мизерии защото Герб може да прави мизерий за които да не знаем?!
Продължават днешните властимащи да се ровят тенденциозно в миналото на социалистическа България..... Не, господа, с евтини медийни трикове и лъжлива пропаганда сте безсилни да опровергаете народната власт. Ония години бяха връхната точка в Историята на българската нация. Като се има в предвид тоталната безисходица и свинщина при която живеем днес, опитите ви да компрометирате социалистическия строй са направо смешни!
Докога бе "другари"ще размахвате това "плашило"ТодорЖивков.На кого му пука какво е било преди 25 год.Няма ли по актуални неща за коментиране?Например ,че сме най-бедни ,най-болни и най нещастни в Европа.В интерес на истината по "Живково "време пенсионирани учители не ровиха в кофите за боклук.Едни и същи сте!Живков ни лъжеше ,че когато победи социализма ,ще живеем като в рая.Вие"другари"ни лъжете да потърпим още 20-30год.да свърши кризата и тогава нещата ще се оправят.Ами аз откакто се помня ,все сме в криза и тази криза едва ли ще свърши някога!
По времето на ТЖ ББ ходи да сменя имената на турците, а веднага след 1990 отказа да се деполитизира - да си върне партийната книжка /на БКП/. Пий си гинко-белобата :)
Въобще не е необходимо да се подчертава фразата "да бъдат назначени наши другари".То до 1990 г. друг вариант за управленски длъжности- административни, политически или икономически просто няма. Всички са "другари- много наши и проверени" Указ 56 е начарото на разграбванено.
Ми то и сега важните неща са за "нашите" хора и фирми... Това за ТЖ за какво ни го казват? Да правим алюзии с настоящето? И да си правим изводите? Тоя не го е обмислил нещо акцента...
Дреме ми какво е било преди 24 години! Важното е какво е днес и ПО-ВАЖНОТО Е, че днес е ПО-ЗЛЕ ОТ ПРЕДИ 24 ГОДИНИ!
Бедната тогава българска държава отпускала заеми на Ирак и Либия милиарди долари ???? Помощи същата бедна държава отпускала и на страни от третия свят. Богата сега българска държава получава помощ от Брюксел 50 милиона евро за изхранване на гладуващите българи.??- Няма какво да коментирам !!!!
Супер беше! По 1 месец ходех на море, после на планина, 60 лева плащах и ток и парно и топла вода и наем на 3-стайния апратмент в София а взимах 600 лева! Храната евтина и качествена, транспорта също, 6 стотинки ми беше билета за трамвая, спокойствие и сигурност... Има доста да си спомняме за времето на Тодор Живков!
Ако имаш деца, и мислиш за тях: НЕ ГЛАСУВАЙ НИКОГА ПОВЕЧЕ! Мимикрията на комунистите е безгранична. Сега се опитват да изкарат на първа линия една снаха на ЦК на БКП. А иначе си гласувай пак за БСП, никой не ти пречи, дори съвестта, понеже ти липсва.
Извинявай но ти се описваш като пълен мухльо! Както и преди така и сега успяват находчивите, ти си кибичил и си чакал всичко да ти дойде на готово, да плащаш за кола по 50 стотинки на месец, чакал си да се сети някой , че имаш нужда от апартамент... чакалнята е на гарата ако не си разбрал. Бебе което не плаче никой не се сеща да го нахрани!
Допълвам: Когато си потърсих вноската за кола ми казаха,че Мототехника е фалирала,затворила ,и...да се оплаквам на Арменския поп. Почти същото стана със парите от застраховката живот на баща ми- 5 000 лв внесени ,ама то нали инфлация,дефлация... Ще вземеш 5 лв / с които да си купя три литра бензин,ако реша да си пална къщата/.
Еми ето - фактите най-накрая излизат наяве. Да не ми дрънкат после разни глупости че "демокрацията била виновна", че в последните 23 години ставали все лоши работи, понеже вече го нямало социализЪма а било "демокрация", че колко уж било хубаво едно време при социализЪма. Хубаво ама ... само за "отговорните другари". Те не се и крият: Всичките тия новоизлюпени бизнесмени като Георги Гергов, цялата фамилия Живкови, и прочие - все по техния Указ 56. А ние какво сме? Пролетариат? Работническата класа? Слугите на комунистите!!!
Особено съм впечатлен от тази част на дребнотемието на на Политбюро и Т.Живков - 1млрд.$ за Ирак,1млрд.$ за Либия... и т.н.Ами тия хора са си играли с милиардите ,бе!Не мога да разбера ,ние в същата държава ли живеем или сме се преместили в т.н Трети свят!
ама тоя наш човек явно не е в час - коментира дамските чорапогащници - ами да такива едно време нямаше имаше рипсени а тези днешните идваха по второ направление - арап дава чорап.....
изобщо не е била нито толкова бедна нито толкова богата - ама краденето е било много в малки размери в сравнение със сегашното - чети историята ама подробно друже
Ами те са си играели с парите а ние днес ги изкарваме.И като са ги давали дали са ги върнали.И ако са ги върнали в кой джоб са.
Онази държава, от която всички крадяха, която бълваше нискокачествена продукция, която забраняваше каквато и да е инициатива, стремеж и собствено мнение. Онази държава, която уби желанието на човек да се развива, а го научи да чака наготово и ако може отнякъде нещо да измъкне. Онази държава, която осакати цели отрасли от науката, изкуството, културата. Онази държава, която ни учеше да мразим и да се следим един друг, да се клепаме и да доносничим. Ай сиктир за онази държава, която ни превърна в закърнели полуавтоматични пружинки!
До: дядо Динчо Ама как така да не те интересува? Та не ти ли стана ясно, че сега сме "бедни болни и гладни" именно поради този секретен комунистически, почти религиозно-сектантски Указ 56 по който простосмъртен българин не можеше да забогатее и стане капиталист след 1989 година??? Или може би ти самият си във "вътрешния кръг" - на "нашите другари" със червени партийни книжки? Ако аз тогава имах партийна книжка и аз сега щях да съм богат!
Не виждам защо след като ДС взеха цялата власт в българия да не си построят сега и музей.
от време оно хората по високите етажи се заобикалят с "близки" хора. интересно ми е обкръжението на коментиращия не включва ли същите "отговорни приятели"?
АБЕ ГЛУПАЦИ ЧЕ КОЙ НЕИСКА ДА РАБОТИ СЪС СВОИ ХОРА??? ПО-ВАЖНОТО Е ЧЕ ТЕЗИ НАШИ ХОРА СЕ ОКАЗАХА НОВИТЕ ДЕМОКРАТИ И ТО НЕКАДЪРНИ А САМО МНОГО КРАДЛИВИ!!! И ПРЕСТАНЕТЕ ДА СЕ КРИЕТЕ И ОПРАВДАВАТЕ С БАЙ ТОШО, САМО СЕ ОГЛЕДАЙТЕ КАКВИО Е СЕГА: ПРЕДИ ПОНЕ СЕ СТРАХУВА ДА КРАДАТ А СЕГА НОВИТЕ ИЗМИСЛЕНИ ДЕМОКРАТИ ВЕЧЕ САМО КРАДАТ 22-23 ГОДИНИ И ОЩЕ ИМА ОТ НАПРАВЕНОТО ПО БАЙ-ТОШОВОТО ВРЕМЕ!!! СМЕШНИЦИ!! И ТОЗИ ПЛЪХ ОТ АРХИВА СИ МИСЛИ ЧЕ Е ОТКРИЛ АМЕРИКА...ГЛУПАЦИ!!САМО ДА СИ ЗАДАДЕ ВЪПРОСА: ТОЙ САМИЯТ КАКВО Е СЪЗДАЛ ДОСЕГА В ЖИВОТА СИ??/КАТО ГО ГЛЕДАМ ДОСЕГА САМО Е БЛИЗАЛ НАЧАЛНИЧЕСКИ ЗАДНИЦИ ЗАЩОТО ЯВНО САМО ТОВА МОЖЕ!!! НЕГОДНИЦИ И КРАДЦИ!!!
Абе, бок..к, и като как си реализирал ти по онова време? Да не навлизам в подробности, но тогава даже ако нямаш някой член на БКП да каже нещо , не те пускаха в унивеситет, ако не си Айнщайн. Докато партийните синчета с 3-ки ставаха професори, нищо че не могат да си напишат имети правилно.Де..а и задника!
Ами до нас има един ресторант, който преди 20 години беше една барака бърза закуска. Хората имаха 8 деца и им разрешиха по Указ 56 да си направят един павилион и продаваха сандвичи. Хората не бяха наши отговорни другари просто не можеха да си издържат децата със 120 лв заплата. Хората работих много и упорито и изкарах пари и превърнаха павилиона в ресторант, който се пълни всяка вече с хората от квартала. Така че спрете да говорите наизуст глупости.
"Отговорни другари" има две значения в едно: "наши" момчета (не ваши) и "отговорни" т.е компетентни и съзнателни. След 20 години упражнения на гърба ми от всякаква порода "бизнесмени": ентусуасти, мутри, необразовани селяни, курви, пардон-бизнесдами, цигани, мамини олигофрени, таткови дупета ит.н.т в следващия живот предпочитам прехода да ми го проведат отговорни и компетентни "другари" ако ще и да са Маоисти
За мен нищо ново под слънцето. Нашите управници сега не се отличават много от ония преди. Сегашните даже мисля че отстъпват по интелект, но пък компенсират с цинизъм и умело празно говорене. Имам усещането че предишните са имали поне някакво усещане за мисия и като цяло им е пукало какво ще стане след тях, защото са очаквали че децата и внуците ще живеят и занапред като царчета в същата държава, докато на сегашните паразити капиталите и децата им отдавна са изнесени на Запад....
Сегашните управляващи трябва да се запознаят с "процесите и начините, с които са се случвали събитията и са се взимали решенията" през "онези 45 години", които бяха втори "Златен век" за България.
Не пиши глупости. Първо- Указ 56 не беше секретен. Второ-идеята беше да се даде възможност за частна дейност в определени сектори - най-вече на услугите, които държавата не можеше да покрие и осигури. Такава практика вече съществуваше с успех в Унгария например. Проблемът дойде по-късно, когато правилата на играта бяха заличени и се започна грабежът - но във всеки случай не по реда на Указ 56.
Във всяко предприятие имаше платен партиен комитет!На всеки кораб имаше помполит!Какво ви учудва?!
мизерий, сигурно ще да е някой старогръцки философ или римски император? п.с. неграмотнико, стига само сменя никове, хаген ли си маген ли си, павел, какъв си, не те знам, но поне се научи да пишеш правилно.
Да ти напомня, че не много отдавна под "приятелски" натиск част от дълга на Ирак към нас беше опростен.
Чувсвам се отвратително! 25 години съм вярвал и надявал че нещата ще тръгнат, а то какво излиза че собсвената ми държава ме е лъгала и манипулирала нагло и безочливо... Мога ли да се доверя на отново но сегашната...
Посрещнахме промяната с големи надежди. Не си дадохме сметка, че тя е дирижирана от същите хора, които бяха метнали в/у нас убийствената клопка. Сигурно съм наивен, но в момента мисля че сме си намерили приемлив човек, който не се блазни от материални придобивки, не урежда роднини, познати и пр. на удобни за него постове. Напротив реже до кокъл всеки опит за облагодотелстване. Към момента НЕ ВИЖДАМ АЛТЕРНАТИВА!