"Специално събитие, посветено на темата за достъпността и съпричастността с хората със зрителни увреждания" - с това описание на своя уъркшоп от Фондация Синергиа и Гьоте Институт България канят зрящи и незрящи да се присъединят на 28 април от 18:30 часа.

Става дума за архитектурен уъркшоп, в който участниците ще изработят архитектурни забележителности на София от пластелин. 

Събитието ще се състои в библиотеката на Гьоте-институт в София, която е сред малкото места в града, пригодени за работа на хора със зрителни увреждания. Гостите ще работят в екип и с подкрепата и насоките на професионален архитект, за да изработят архитектурен макет на столицата със знакови сгради. Това ще бъде и първата творческа стъпка за реализирането на проекта на фондация Синергиа за изграждане на тактилeн бронзов макет на София.

Макетът ще представлява композиция от знакови столични сгради. Подобни макети има в повечето европейски столици, а отскоро и в българския град Велико Търново, където бронзовият макет е на Средновековен Царевец. Крайната цел на фондацията е да се направи бронзова отливка на градския макет, която да бъде разположена на достъпно място в историческата част на София.

"Вярваме, че по този начин ще привлечем вниманието на обществеността към решаването на проблемите на хората със зрителни увреждания в България", посочват от Фондация Синергиа. Фондацията е сред най-активните благотворителни организации в подкрепа на незрящите хора в България. Тя съществува от 2015 г. и всяка година организира благотворителни инициативи и реализира проекти в полза на хората със зрителни увреждания. 

Събитието в Гьоте-институт ще е придружено от кратка "тактилна разходка" и исторически разказ в района на Гьоте-институт в самото сърце на София. Така участниците ще са предизвикани да се разходят със завързани очи, за да могат за кратко да се поставят на мястото на незрящите хора и да усетят по-добре градската среда, себе си и другите.