Коментари - Сиренето по БДС - двойно по-скъпо | dnes.dir.bg
назад

Сиренето по БДС - двойно по-скъпо

Новият Български държавен стандарт (БДС) ще задейства напълно едва през пролетта на следващата година.

Обратно в новината

Коментари - Сиренето по БДС - двойно по-скъпо | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Независимо от тази цялата дискусия и празна фразеология, ясно е, че и на този национален, прабългарски автентичен продукт му е дошъл краят! Жалко за българското сирене! Все пак забележка, каква нация сме, ако това понятие изобщо засяга населението, живеещо на територията на т.н. Република България? Други си защитават историята, културата, обичаите, традициите, етноса, а ние, т.н. българи сме продажни и предпоставни за интересите на гърци, турци, македонци или не знам още кое малцинство от Балканите!!!!!!!!

Купувам си от няколко години тенекии сирене от производител/мандраджия/ в Копривщица - кеф ми краве, кеф ми смес, чисто овче не обичам! Цената на кг. е 8 лева!!!!!!!!!!!!! И за справка - дори и през тези топли месеци сиренето ми стои в саламура на терасата/ затворена, разбира се, но топла/ в кутия....и не се е развалило!!!! Така че всичко над 8.50 според мен е спекула, защото обемите на производство би трябвало да оптимизират себестойността на кг. сирене и да се доближим до цена м/у 8-9лв. за кг.!

6 литра по 0.4 е 2.члв цена на нормално сирене без спекулации е твардо 6 лева при това в тази цена има ч5 дена зреене всичко останало са глупостти *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.

Слушам сутринта, а и сега чета, двете Асоциации много много не ги интересува законосъобразността на стандартите. Но все пак някой трябва да отговори на въпроса: Законосъобразна ли е заповедта на министър Найденов, с която дава правомощия за сертификация на хранителни продукти, на орган, който няма акредитация да извършва тази дейност, нито пък има технологичен капацитет за това? Друг въпрос: Законосъобразно ли е, и има ли аналог в европейската и световна практика обвързването на ЕДНО наименование за произход със стандарт, стандартизиращ едновременно осем вида сирена? Същото важи и за киселите млека? Следващ въпрос към асоциациите: Де бляхте толкова време, та не инициирахте създаването на стандарти? И ако това е било невъзможно заради ежбите помежду Ви, що всяка от вас поотделно не направи постъпки за регистрация на продуктите на членовете си като географско означение по реда на Регламенти 509 и 510? Или ви е по-лесно да яхате вълната заедно с министъра, та той да пробутва недомислиците ви наляво надясно? Разбирам, че не ви е удобно да има реален и ефективен контрол от европейските сертифициращи лаборатории. При тях няма как да мине обаждане от шефа на НВМС или друг временно "отговорен" фактор, та продукцията да върви каквато си е била досега, но вече с логото и принадената стойност на регистрирано (в противоречие със закона) наименование за произход? Това е задната и не толкова сложна мисъл, поради която са впрегнати всички възможни усилия. Да не излиза наяве несъответствието, защото ще го "сертифицира" (в противоречие със закона) орган, който няма нито технологичната база, нито административния капацитет да го прави. И керванът ще си върви както и досега, а безплатната реклама ще я прави лично министърът, който и без това обича телеизявите, и който вероятно е бил подведен, че всичко е наред. Щото ако не е....? Ще вземат да излязат прави младите другарчета... И към другарчетата един въпрос: Уважаеми другарчета, подсетете моля ви неуважаемия от мен г-н Станишев да вземе да си смени в профила във Фейсбук данните. От месец юли миналата година неуважаемият НЕ Е ПРЕМИЕР-МИНИСТЪР НА БЪЛГАРИЯ. Нали много скачате за законност и принципи на морала. Що за морал е повече от година въпросният г-н да заблуждава хората. То че му се иска е ясно, ама недай боже някой потенциален външен инвеститор да види тая информация, та ще бяга от България като дявол от тамян. Че и българите ви бихме шута на изборите. Така, че малко повече уважение. Подсетете го. Не че се е претоварил от работа, ама...

Работя в Данон, и съм запознат със стандарта за кисело мляко. По-голяма глупост от този стандарт не можаха да сътворят. Сухото мляко е забранено, но се иска протеина на готовия продукт да не е по-нисък от 3.2%. Много ми чудно това как ще стане, при високо маслените продукти.. Казваме че ще се работи с мляко, което отговаря на европейските стандарти, за тези които не знаят в БГ има два стандарта за мляко, а в същото време термичната обработка на млякото е като за БГ качество. Хранителните стойности за 2% масленият продукт за объркани. Водата се мъдри като разрешена суровини ???? Чудно ми тя пък от къде се взе. Продуктите, ще се кисели като оцет на края на срока на годност. Ако някой иска да чете стандарта да се обади и ще му изпратя сканирано копие.

Абе и 5 пъти да е по-скъпо поне ще имаме право на избор - истинско нещо или ментета.. а сега няма истинско хора. Само химии.. и ментета..

Мъжо мой, в грешка си. Ще имаш избор дали ще ядеш боклук за 5 лева или рекламиран като чисто сирене боклук за 15 лева, което никой не може да провери истинско ли е или само така си пише...

Защо по-висока цена? На какво основание. Сега купуваме сирене, което не е сирене явно. Да намалят цената на боклуците. Да направят реални цени. Това НЕ СА НОВИ СТАНДАРТИ!Това че са ги преразгредали - защото няма какво ново да ИЗОБРЕТЯТ- не значи нищо. СТИГА СА НИ КРАЛИ И ИЗЦЕЖДАЛИ. И като чцета някои от вас даже са във възторг че вече ще е истинско, "пък ако ще и петорно"... Вие малоумни ли сте. Или не си знаете парите. Но масата от хората не са така. Престанете да им пълните гушите нае тия "управници". Защото парите няма да отидат в производителя!

Колко ще е истинско!?!?!?!?.А до сега дето са ни тровили трябва да ги съдим,тези производители и тези,които са ги пускали на пазара.Ха кажете ми контролните органи/една плеяда чиновници/,какво са правили до сега?

Краве сирене - 5.00 лв., козе - 5.50 лв. и овче - 6.00 лв. - цените са на кака Мара от с.Горталово, обл.Плевен.

Цитат : "Стандартите са в сила, но няма как да се гарантира, че се спазват. Проблемът се дължи на липсата на сертифициращ орган, който да прави оценка за съответствие продукта със стандарта. " Е, за какво точно ще даваме повече пари ? Нещо не разбрах ... тоест, могат да си ни цакат ...

За акъл!

Копувала съм кисело мляко от Турция- с каймак и без каймак, по около 2 лири килограм. Ами много е хубаво и е направено от краве мляко без разни прибавки.

Ееее, па добра покОООпка си направила, джанъм. А българския кога ще го научиш?

кОпувай!

2 лири за килограм са 2лв, т.е. горе-долу е нашата цена. Вече доколко при нас е истинско... Но пък и защо все забравяте в цената, че има НАДЦЕНКА НА ТЪРГОВЕЦА? Все смятате как нещо е 2лв материали, 1лв труд(как после, обаче, говорите за ниските заплати...), забравяте опаковка, транспорт, надценки в търговската мрежа(30% уж, но са реално до 40 и нещо, защото има и акции, наем се плаща за щандове и т.н.), не смятате, че на партида от Хкг част се хвърля в боклука, защото не се продава... Ами, почнете да произвеждате и изкарайте нещо на своята крайна цена. Тогава коментирайте цените. Да, има боклуци, но няма как кайма от месо да е 4лв, а заради доходите си много хора такава искат да купят, а не биха дали по 8лв да им смелят месо на място.

Обичам българското бяло саламурено сирене! Като ви чета се чудя, никой ли тук не го е ял. Потребителят, т.е. човекът който яде сирене, е най-важният контрольор на качеството му. Ето, например, драскачът дето не яде сирене не е контрольор. Но, като чета, май вие не знаете какво е сирене. Напълно реален извод, като знам, че от 20 г истинско сирене се намира по случайност в магазините на София например. Чудя се, как на по-старите софиянци им се ядат гадостите, които продават. Но са свикнали, щом е от магазин, значи е истинско. За съжаление отдавна е обратното. Та сиренето се разбира на вкус и даже по вид дали е истинско. Може да се определи още при купуването... с редки изключения след хранене. Важното е оттук-натам, след измамниците продавачи да бъдат наказвани от нас, като не им купуваме стоката. Няма друг начин на въздействие. Ако си блеем и купуваме боклук, те, производителите, автоматично са принудени да го произвеждат, защото иначе ще бъдат на загуба. Просто след 20 г вече и мошенниците разбраха, че тровят самите себе си. Не остана истинска храна, явно. Та се хванаха за стандартите най-сетне...

Това което храните и цените им не можаха да сторят, ще го свърши здравепогазването, погазването на националните интереси и националната сигурност от НЕбългарско оериентирани властимащи. "И въпреки всичко, България ще пребъде!", това е до болка известно на супертесен и супермощен управляващ кръг българофоби и ЧОВЕКОМРАЗЦИ. Само дето "те" не искат да ни кажат, на нас българите живеещи днес, колкото и малко да останат да живеят на "белия свят", МИСИЯТА ИМ НЕ СЕ ОТМЕНЯ. ОТЪРВАНЕ НЯМА! Всеки сам, рано или късно, ще поеме в ръцете си собствената си съдба, за да достигне заслужен пред Бог духовен сан, БЪЛГАРИН. Нали това вече е известно за Господ?! (В последните секунди на мача Франция-България, при вкарване на гол от Емил Костадинов, гол класирал националния ни футболен отбор за САЩ'94, тогава коментаторът прави ясно наличието на такъв духовен сан спонтанно...по Божията Воля може би?! )

Правете сметка какви боклуци сме яли до момента, щом ще скочи цената два пъти. После се чудят и маят защо раковите заболявания постоянно се увеличават..

ха ха ха как е другарки и другари как е??? да ви е честит новия стандарт на Дебелия Миро - момченцето лапач от Враца...ха хаха другарки и другари..и мойто бодигардче и то другарки и другари ...

СЕГУРНО СЕ ПРАВИ С ДВОЙНО ПОВЕЧЕ МЛЯКО ?????????

То и за това беше цялата дандания на управляващите! Тези дето са произвеждали сиреме (ама СИРЕНЕ!, не боклук), сега да трябва да "кихат", във вид на такси, лицензи и т.н. и да отпаднат от "играта". На любимите ми политици, средна класа не е необходима! Тя по трудно се управява и контролира. Най-трудно се "дърпат конците" на независимите хорица. И да му кажеш: "Че ти вдигна пенсията , ако гласуваш за мене", "Ще ти увелича заплатата" и т.н. - Той ще ти тегли една и ще си търгува кило сирене за 10 яйца (напр.) на село. Тва дет у градо му викат БАРТЕР!

аз правя сирене у дома, от мляко, което продават пред блока хора, които си гледат крави. не е голяма философия.

Нескромно е малко, но ето т.6 от коментара ми от 11.08. "6. От всичко дотук ясно е едно - на хартия всичко е екстра, но липсва една дребна брънка по веригата - сертифициращият орган, който да доказва съответствието. Т.е. купувайте Стара планина, но е въможно да си ядете същите соеви кебапчета, на които е сменено едно Е, за да изглежда каймата кафява, а не ярко червена. И горчивият вкус, че отново сме казали хоп, преди да сме готови да скочим." Сега резонният въпрос е обслужва ли браншови интереси (на Зоров) някой по веригата и кой е той? Сетете се кой ден през ден ни убеждаваше, че от него почва качествената храна... и с него вероятно ще се свърши. Ма като иска да вика ХОП преди да СКОЧИ, негова си работа. И да нахока екипа си, че не му е дал акъл овреме... Целият предишен коментар по въпроса на: http://dnes.dir.bg/news.php?id6887349#cmts

Не си чешете езиците. Връщане назад няма как да има. Това което е било е в миналото. Млечните продукти от преди години не може вече да ги има, тъй като прекалено много са ГМО пълнежите и не всички могат да се установят. Освен това вкуса на сегашните продукти, без да си кривим душата, е по-добър. И няма как да е иначе, тъй като търговците се "изпедебсаха" и правят от всякакви боклуци и отрови продукция за пазара. Така, че яжте ГМО продуктите, те са по-вкусни, по-евтини и докато ви навредят на организма вече може да Ви няма. Нито плодовете вече са същите, нито зеленчуците, нито месото - просто защото химикалите в почвата и храната на животните са в много по-големи коичества. Мечтайте си за бъдещите ГМО храни като космическите в тубички, а не за миналите, защото връщане назад няма. Времето до нова година ще бъде използвано не за да заработи БДС, а за да са намерят начини за пробиви в него от "Нашите хора", които ни носят парите с торбичките.

ти наред ли си?

А ти късоглед ли си, че се усъмняваш в здравия разум на най-далновидния коментатор тук?

да се търси отговорност на тези които отмениха бдс - филипчо и иванчо *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.

Много си тъп мойто момче БДС никой не го е оменял ама нямя кяк дя го знаеш това защото не го пише в партийната доктрина

Никой не ги е отменял. Никой не ги е спазвал и никой не ги е контролирал! Просто начин за скрита инфлация - това "не е увеличение на цената". Това е "нов продукт". Затова толкова гърмят и се бият в гърдите - леле колко работим! леле колко мислим за народа! Щото за тях трева пасем! Идиоти!

Я сега кажете как е по правилно да се каже - "Не ми се яде сирене" или "Сирене не ми се яде"

Като не ни се яде сирене , ще ядем / супа /, само , че трябва много силно да духаме .

яж ми.......

сиренето трябва да струва 3 лева наи много....изкупвачите вземат млякото на селяните(фермерите) за по 30 ст литъра. от грубо 5 литра мляко се получава 1 килограм сирене....значи - 1.5 лева за кило....разходи и ДДСе-та....наи много 2.5 лева.....каде ли отиват другите мангизи???/във всеки случаи не при тия дето ринат лаината на село!!!!

Сирене за 3 лева килото и сега можеш да си купуваш от бабите на село. Прав си, че себестойността е там някъде - 3 лева. Но никой не работи без пари - производителя плаща заплати, ток, амортизации и т.н. От тук цената вече е 5 лв. Като го пакетираш и транспортираш отива на поне 6 лв. Върху тази цена веригите като Билла слагат едни 30%, че и те имат разходи - цената вече е 7.80 лв. минимум. Ако смяташ, че ти можеш да го продаваш на 3 лева - давай! Ще станеш милионер!

ако го пакетираш. сметката ти е доста вярна, цена между 6 и 7 лева е нормална, 3-3.5 за ментето. но не това, което са платили да тръбят журналята - 13-14 лева. след това ще 'свалят' на 12 лева и ще очакват да изпаднем в екстаз.

абе ти луд ли си ве, я пак вземи направи изчисленията. 4 кила мляко по 25 ст е 1 лв. я пак смятай куха лейко. аз затова сам си правя сирене.

Глейте са както се казва. При капитализма е важно да се продава. Може да е боклук, но да се продава. Демек маркетинг ама един такъв антинароден. Искаш едно , а те набутват с десет други ненужни боклука. Производството го оставихме у соца. Тогава производството и работника бяха на почит. Сега на почит са търгаша бизнесмен и БМВтата от печалбата. Айде ходете да ви нататрузят със старото сирене по новите цени. Защо смятате ,че някой ще ви предлага нещо стойностно след като се е замогнал от продажба на боклуци. Майката му е да пробутваш боклуци и това се цени от мениджърите. Колкото повече боклуци отикаш толкова си по- добър. Това е основното трудово умение на което се учи младежта - ДА ОТИКВА БОКЛУЦИ. КОЛКОТО ПОВЕЧЕ И КОЛКОТО ПО-БОКЛУЦИ ТОЛКОВА ПО-ДОБРЕ.

а ти можеш да предложис икономическа система, при която нещо друго е по-важно, предполагам?

Много странно с това сирене!!!!! В Белгия кило Българско сирене (само че го продават турците) произведено в ГЕРМАНИЯ???? , да си оближеш пръстите е 5Евро килото!!!!!! Ха сега направете аналогия с това на Маджаров ,което всички го хвалят , ха сега направете аналогия с изкупните цени на млякото , ха сега направете аналогия със заплатите ........... Е добре как като купуват млякото в България на 35ст. ще е ПО-СКЪПО от Белгия?????????????? Е на тоя фокус ако някой ми обясни.........................

ВСЯКО ЧУДО ЗА 3 ДНИ! ПОСЛЕ ПАК ЩЕ ПРОБУТВАТ СЪЩИТЕ БОКЛУЦИ!

Абсолютно!!!

И каква стана тя сега, имаме стандарт, магазините трябва да слагат разделно продуктите от мляко и такива от немляко, а се оказва че няма как да контролираме истинското от неистинското.Е кой търговец ще спазва нещо което няма как да бъде контролирано.

Мнооого правилно, сега просто си намериха причина да вдигнат цените,а ще продават същите боклуци. Не знам кой си мисли,че като пише на етикета БДС и съдържанието ще отговаря,те колкото сега го следят това,толкова и след. Баламурници.

Пардонь! Не вдигат цените! ТВОРЯТ! ЗА НАРОДА! ХА ХА ХА!

ако е два пъти от цената на сиренето без мляко добре т.е. около 6-7лв. на дребно( справка 1 кг. сирене става от 3.5 л. мляко изкупна цена на млякото 30-35 стотинки и зрее 45 дни) другото лъжа

Ужас, аз толкова обичам сирене. P.S. Днес ядох тиквички ;)

Голяма ли беше тиквичката?

Интересно!Овиваш на пазара и си купуваш сиренце и извара от старите баби.Гледаш бабата,ако с супер стара и сиренцето е пресно и супер хубаво и изварата е пресна и много вкусна.Цената е приемлива -8лв/кг и 4 лв/кг за изварата.Ако бабата е млада и зализана сиренцето е соленичко а изварата киселичка,цената е 6 лв/кг и разбираш,че пред теб стои една мандраджийка-съвременна бизнесменка.Най-лошо е да попаднеш на краварка без да е животновъд производител.Тогава и разстройството е гарантирано и големата излагация пред някоя комшийка на село израснала.ЗА ТОВА само от една от старите баби се купува и винаги от една и съща жена.То това се превръща в традиция,та рбираш всичко и кога кравата няма мляко(няма сирене)и кога се е отелила.Забавно е.А иначе мляко надоено за един ден и вложено в сиренцето от голем производител е трудно постижимо.Пресното мляко предназначено за продаване,дирекно,не отговаря на европейските директива за чисто и качествено мляко.Има такава директива и за такова само мляко се полагат европейските помощи.

какъв е смисъла от стандарт върху които няма контрол и гаранциия.

Аз пък си купувам македонско сирене. С един долар е по-скъпо от нашето, но е истинско. Не смятам, че е патриотизъм да си давам парите на мошеници само затова, че са българи.

Как точно потвърди, че е истинско? Имаш лаборатория у вас?

Ми то и че пишеш от САЩ не е патриотизъм, та за какво си почнал да пишеш изобщо?!?

Бяга ви основното. Зная, че е истинско, защото помня какво беше по времето, когато и киселото мляко се режеше и продаваше от алуминиеви легени. За патриотизма, именно от чужбина си личи кой мисли за страната си. Купувам много български храни и тук са много такива като мен, което със сигурност подпомага с валута българската икономика.

Грам не ми пука, колко ще струва сиренето, ако искат и 500 лв./кг да го направят! Сирене не ям от дете. Отгоре на това има в пъти по-вкусни чужди кашкавали (така им казвам, защото сирене за мен е бялото нещо, което не ям). За какво да дам на някой БГ тарикат, който след 7-8 месеца 10 лв. за килограм от същото говно, което продава и сега, вместо да си купя нещо, което идва от майната си и струва 15 лв.?! Да си го държат, таман може и да узрее :)

КАКВО СМЕ ЯЛИ И НА КАКВИ ЦЕНИ?! КОЙ ЩЕ НИ ВЪЗМЕЗДИ! КОЙ ОТМЕНИ БДС ЗА ВСИЧНИ ХРАНИТЕЛНИ СТОКИ! ДАЛИ ИМА НОРМАТИВЕН ДОКУМЕНТ С КОЙТО СА ОТМЕНЕНИ БДС? ОТ КОЯ ГОДИНА?! ВСИЧКО ТОВА ТРЯБВА ДА СЕ ПРОВЕРИ И ОБНАРОДВА! И ЗА КАКВИ НОВИ БДС СТАВА ДУМА! ПРОСТ ДА СЕ ВЪРНАТ СТАРИТЕ БДС И ТОЛКОЗ! ДРУГОТО Е ПОЛИТИКА И ХЛЯБ ЗА ПИСАЧИТЕ КАТО НАС!

Кой ти казал, че старите БДС са отменени? Те и сега са си в сила, поне докато не влезат новите. Просто НЕ СА ЗАДЪЛЖИТЕЛНИ, хващаш ли тънката разлика?

Те и новите няма да бъдат задължителни... Иначе си прав.

Нека да го има и да е истинско. Сегашното е все едно да пиеш вода от Дунава-евтино и гадно.

Един килограм сирене се прави от 3 до 5 литра мляко. Та кое ще го оскъпи толкова, може би БДС.

игра на думи, за съжаление забравят че е само това. не БДС сиренето трябва да се оскъпи 2 пъти, другите боклуци трябва да поевтинеят толкова.

Един килограм сирене се прави от 7 литра мляко.При средна цена на литър мляко от 0,60лв/л себестойността само на основната суровивина е 4,20лв/кг. Към тази стонйност трябва да се добавят разходи за производство и транспорт,производствена надценка,търговска надценка,20% ДДС и нещата отиват към минимална цена от близо 10-11лв/кг в магазинната мрежа.Просто има от една страна липса на достатъчно суровина за производството на сирене и производни а от друга страна намалените субсидии за млекопроизводителите ги принуждава да търсят по-висока средна изкупна цена и това рефликтира върху цената на крайния продукт.

кои купува по 60 ст бе папагал

В голяма заблуда си, Братойков! Първо, никъде млякото не е 60 ст. Второ: Според теб 10 лв. трябва да е крайния продукт. Да махнем ДДС-то, става 8.33 лв. без ДДС. Минус въпросната суровина от 4.20 лв. и получаваме 4.13 лв. печалба и други разходи (без ДДС)!!! Излиза че сирената от 4 лв надолу, дори да приемем теоретично, че са приготвени с 0.00 лв. суровини, ги продават на загуба!!!

кви 7л бълнуваш и кви 0.60лв. - и двете цифри реално са на половина по ниски

Ами някои го наричат реклама, други PR, трети БДС. Всички е спекула. Но едно е много чудно - щом ще произвеждат вече "ХУБАВО" сирене ние до сега какво хрупахме - тебешир...!?! И защо няма вкаран в затвора някой мандраджия???

В турски магазин в Берлин 1кг тенекия българско сирене за 3 евро и е супер. Х

Цялата работа на Бойковото правителство е такава.Първо приказват,а след това мислят. А уж имали по два мозъка.

Е, нали знаем за двата акъла на българина: този с който мисли в момента и този дето му идва отпосле...ха ха

Ами нали преди това твърдяха ,че в сиренето има само мляко.Не става въпрос за евтените сирена, а за сирена от 6 лв нагоре.Като е имало само мляко,защо сега ще си вдигат цените?А тези стандарти няма кой да ги следи и пак ще стане "всяко чудо за три дни",после пак по своему, но вече с новите цени.Пълех хаус в тая държава.

кравето сирене на маждаров вакуум по 200гр. е 1злв/кг е те това е сирене. *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.

По цени, продуктите "Маджаров" би трябвало да са много добри...и не само вакумираните...,дали е така...,не знам. Аз не купувам вакумирани продукти, защото в тях, неизбежно и по необходимост има големи дози консерванти - как иначе ще издържи сиренето няколко месеца, дори година...а за месата да не говорим...Същото е с маслините, вакумираните са с много химия, най-добре е тези от тенекия, които се продават в насипно състояние/ и там има химия, но би трябвало да е по-малко.../.много отдавна, когато тези технологии не бяха познати, маслините идваха от Гърция, Турция и пр. в малки бурета - основният консерват - солта...и вкусът им беше друг...А по-основната тема...до създаването на контролните органи ще ни мамят/ най-малко с добавки на сухо мляко, което ако е качествено - не е най-лошия вариант, а после...за кратко...може би, ще има качество, докато "контролните" не разберат как да си докарват допълнителни доходи...Да не се заблуждаваме - ПЕЧАЛБАТА е основния закон на обществото в което живеем...

Не се тревожете! Пак ще ядем същите боклуци, но на по високи цени. Така някои ще си напълнят гушите и ще кажат, че са въвели по екологично чиста храна.

Прав си за боклуците. Аз започвам да си купувам прясно мляко в промишлени количества (20-50 литра) като си ходя на село. За цената - тя не е софийска. Мога да си позволя да пусна климатика на максимум за два часа. Мая, съдове, преса имам от дядо ми. Предполагам че това ще бъде сирене, но на нормална цена. Всичко друго е спекулация и печалба за контролиращите органи! А ако те пропуснат лошо сирене на висока цена? На кого плащам тогава?

Какви контролиращи органи, бе човек ? Органът за стандартизация не контролира храните, а агенция по храните ще имаме на кукуво лято. Докато земеделското и медицинското ведомства се бият кой да води бащината ми дружина.

Така е за съжаление. Който плати рушвет ще лепи "синият стикер" и ще продава същия боклук на цена х2. Можете да бъдете сигурни, тъй като, дори да няма корупция и да има строг контрол, у нас няма лаборатории, които да проверяват състава на хранителните продукти. Може да се проверява само наличието на вредни организми и вещества.

Тези производители и сега купуват качествено мляко на ниски цени а с този стандарт само ще увеличат цените. Е, и разходите си, щото тази сертифицираща институция няма да е безплатна. Да му мислят тия, които искат покрая производството на 1 кило сирене да се хранят 10 човека.

"Стандартите са в сила, но няма как да се гарантира, че се спазват. " - тогава за какво си говорим!?? То е пределно ясно, че производителя ще мами за да вземе повече печалба.

Лично мен не ме интересува колко струва сиренето, искам да ям сирене а не автомобилно масло с тебишир и кой знае каква химия, ако нямам пари за сирене няма да ям сирене, а не да ям отрова или най-малкото пумия.

Как двойно по - скъпо, то сега ако 5 лв. отива на 10 лв? Да не живеем в западна Европа, че цената да е толкова? Във Франция има сирене и за 8 лв. и повярваите ми със сигурност е от мляко.

Е па никой не може да ти казва от къде да си пазариш. Ей къде е Фрация...

Това е смешно! Първо защо чак от догодина? За няма и месец махнаха БДС-то, а сега не може да го върнат с месеци. Много е сладко да се правят храните от всякакви боклуци, включително и суровини за храна за животни и да се продават на цени като правилно произведени! Второ на какво основание това сирене ще е по-скъпо от луксозните западни сирена, които се правят от мляко, преседяват месеци да узреят? Дали там заплатите са по-малки от тук или суровините са по-евтини? Не, просто няма спекула и измама! Защото тук с цените като в другите държави от ЕС, но вместо месо, се слага целуоза, соя, лой и оцветител и на това произведение на химическата индустрия пише кренвирш! Чудя се защо не се прилага чл. 350 от НК срещу такива производители? Престъплението е на лице!!! Май защото всичко е покровителствано от най-високо ниво и то с години!