Къде колко бакшиш да се дава
Когато таксиметровият шофьор е любезен, а обслужването в ресторанта е изискано, отпускарите оставят по някой лев "за почерпка".
Обратно в новинатаКоментари - Къде колко бакшиш да се дава | Днес.dir.bg
Коментари
и аз не оставях, но откакто дъщеря ни учи и работи в германия, започнах да оставям. 10ина %. на млади хора-задължително!! знам, че животът е като бумеранг. каквото хвърлиш това ше ти се върне.
Имам доста познати в обслужващата сфера /сервитьори, бармани/. Запозната съм до голяма степен с размера на възнаграждението им по ведомост - минимална работна заплата и осигуровки за 4-часов работен ден/!!!/. И това ако не е брутална експлоатация... Случва се работодателят да си спести дори и реалното изплащане на тази мизерна сума под предлог, че ревизиите не излизат. Как ще излизат като умишлено няма МОЛ и всеки има ключ от склада? Персоналът всъщност е оставен единствено и само на това което изкара от бакшишите на клиентите. Това е начинът по който една не малка част от собственици на заведения /и дори хотели/ се справят с кризата. На гърба на нашите деца защото в тази сфера работят предимно млади хора. Така че тези, които се гордеят с това как никога не оставят бакшиш да се позамислят малко редно ли е това. Разбира се, не визирам случаите на немарливо и нехайно обслужване. ..
Ами това е начинът да бъдат накарани младите да учат, да изкарват пари с висококвалифициран труд, а не да слугуват и да чакат някой нещо да им подхвърли! Айде малко слезте на земята и проявявайте повече достойнство в мисленето!
А Вие бъдете реалист - не може всички заведения да бъдат на самообслужване. Заети в сферата на услугите винаги ще има и е нормална практика в НОРМАЛНИТЕ държави да се дават бакшиши. Приказки от рода "на мен кой ми дава" са комични. Известно ли Ви е, че много студенти работят именно в такъв тип заведения за да си плащат таксите и разходите?
Май даването на бакшиш по заведенията е само правежи.А някой дава ли на д-ра и м.сестра бакшиш за любезно обслужване при прегледа ,или даже му се свиди и потребителската такса от 2.40 ?
На мен това за света ми е ясно - кажете за БГ моля (на мен винаги ми се карат близките че много оставям - 20%...)
Смятам, че съм от хората, които добре си вършат работата. Работа, изискваща сериозно образование, съпроводена с напрежение и висока отговорност. Но никой никога не ми дава бакшиш. Получавам само неголяма заплата. И ако случайно реша да отида на заведение или пък ми се наложи да взема такси, ще трябва да се разделя с по-голямата част от изкараните за деня пари като ги дам под формата за бакшиш, защото така било прието.И в тази връзка защо "благодарностите" за добре свършена или не толкова добре свършена работа при едни професии се наричат "бакшиш", а при други"подкуп"?
Подкупа се дава предварително, за да бъде извършена услуга, която не е съвсем правомерна. Затова се прави тайно и е осъдителен. Бакшиша се дава след като е свършена услугата и означава "доволен съм, продължавай по същия начин, за да получиш пак". Според мен, даващият подчертава по-високо социално ниво, което му позволява разход за услугата, която се счита за лукс. Затова, в днешно време, някои хора усещат момент на унижение за този, който получава бакшиша. Представи си съученички, семействата са съседи, с еднакъв статус. След време едната работи в шивашки цех и се налага да даде бакшиш на другата, която е сервитьорка. Не върви някак си. Ама вече бакшиша се приема за добро възпитание, а не за демонстрация на благороден произход.
Евроопеецът е прав който иска да дава ще дава, а който не иска няма да дава.А вие само се карате кой заслужавал и кой не заслужавал бакшиш.Бакшиш се дава само гогато клиентът е доволен от обслужването.
Бакшишът е срамота и унижение за достоиството за двамата - този който и този който взема!
Ти недей да знаеш, че е неправилно, защото Държавата в белите страни начислява предполагаемия бакшиш в данъка за общия доход. Това важи за работещите в сферата на обслуването и на данъчните не им пука дали персоналът го е получил действително. Ако не остваиш 10%, следва че не си доволен от услугата и с това "наказваш" обслужилия те!
Деца, по пустата чужбина не съм одила,но едно ша ви питам:Давате ли бакшиш на любезно , усмихнато и сръчно сервитьорче,поднесло ви буламач, за който то няма никаква, ама абсолютно никаква вина.Докато не се отървем от робската психика на примиряващи се, ще си ядем буламачите и ще се чувстваме неудобно,че не сме оставили бакшиш.
Бакшиш се дава само когато клиентът е доволен както от бързината, учтивостта и вниманието на келнера, така и от количеството и качеството на консумираните ястия! В много български заведения те обсужват бавно неучтиви и флегматични келнери, яденето често идва след дълго чакане студено, но с намален грамаж, месото доста често е полусурово или жилаво, а като капак на всичко те гледат да те излъжат често и в сметката. Какъв бакшиш да даваш в този случай? Никакъв!
В Китай и Малайзия в ресторантите бакшиша е включен в сметката - service charge 10%, а в такситата не се дава. В щатите е обикновено 20%. Често сервитьорите са назначени на 2-3 долара на час и това е главният им доход.
Къде са стигнали някои?! Да сравняват бакшишите?! Още по не разбирам за що ми е тази информация и защо се публикува? Това БАКШИШ - ПРОПАГАНДА ли е?! След това четиво нека не забравят сервитьорите и таксиметровите шофьори, че въпреки всичко са длъжни да върнат рестото до стотинка! А що се отнася до бакшиша тои ще е пропорционално голям с доброто обслужване и......не задължителен!!!
какъв е този Schmatt в Австрия? Няма такова нещо, а и описаните размери на бакшишите са доста завишени!!! В Австрия съвсем не са дащни на бакшиши и на сметка от точно 7 Евро, напр., съвсем не се осавя кръгла сума от 8, 9, 10 или т.н. Евро, а 7 и 30 Евро, напр. и сервитьорите/ сервитьорките ВИНАГИ, АБСОЛЮТНО ВИНАГИ ТИ ВРЪЩАТ РЕСТО, т.е. не ги хваща временна амнезия като при българските им "колеги"!!!...по този повод тази година отново няма да се ходи на БГ Черноморието на "почивка"...жалко, но факт!!!
Не разбирам какво значи "прието" или "обичайно"?? Един вид задължително те гледат в ръцете. За мен бакшишът е нещо като благодарност от клиента за добре свършена работа от обслужващия. Не рядко ми се е случвало да чакам сервитьор по 15-20 мин да ми вземе поръчката, е, питам аз,трябва да му оставя бакшиш след това ли? Номерата със рестото също не минават, търся си го и то не защото ще обеднея с левче или два, а просто въпроса е принципен и не ми е приятно да ме правят на будала.
Така е защото си скръндза и такъв ще си останеш!!!
Не брат, не съм скръндза, но обичам да получавам нещо за парите си. Имал съм случаи на прекрасно обслужване и съм оставял и повече от 10% бакшиш, но сервитьорът си заслужи всичко. Пак ти казвам, че бакшиш се оставя срещу добро обслужване
НЕ, не си прав. Дори и тук, в Щатите където плащат нарочно символична заплата на сервитьорите, го правят с цел да се стараят повече и да задоволят бързо, акуратно и любезно клиентелата си. И понякога чак прекаляват с усмивките си и с честото питане дали имаш нужда от още нещо. Така, че бакшиша се заслужава, не е задължителен.
не давам на никого нищо - не заслужават и 1 стотинка !
Бира с обяд (за един човек), казват че в изредените страни струвало малко повече от минималната заплата за час работа .(да, за един час ! ) А бакшишът, както били казвали по-предните ни поколения - е унизителен за всеки, но необходим всекиму .
В България катаджиите взимат 20 лева, за пиян шофьор - 200, съдиите за дребно дело 1000, за убийство - 100 000, депутатите за лобиране от 10 000 до 10 милиона...
От древноста в България има обичай-бакшиш не се дава, дори някой да си е свършил както трябва работата, защото последното е рядкост. Подкуп се дава често-за да ти свършат работа, която изобщо не ти се полага. Ние не сме държава на бакшиша, а на подкупа.
Бакшишът е нещо което човек сам преценява дали да даде,особено на фона на нашта родна мила картинка повечето келнери и таксиметрови шофьори изобщо не заслужават.Като спрат шофьорите да пушат като им се качи клиент, тогава и аз ще се замисля дали да му дам баншиш!!!!
На мен лично в България ми се е случвало няколко пъти келнера/ката сам/а да си определи бакшиша. Просто като не ми върне ресто или умишлено се забави над 30 минути, което е редовният номер във всички заведения в България. Най-драстичното беше в Хепи - Мол София. Там са ми взимали над 40% бакшиш и то не по мое желание. На 35лв сметка, платени 50лв не са ми връщали ресто. Тъй като бях с жена беше криво да правя скандали, но ситуацията беше грозна просто - келнерката, която по говорен признак беше от провинцията, се скри и не се появи сигурно над 40 мин. Но за да бъда честен подобно нещо ми се е случвало и в други заведения. Явно някои келнерки си мислят, че парите извират и те може да си одържат колкото на тях им се иска.
В Рим, ако си вземеш парче пица и си го хапваш навън е 5 евро ако обаче седнеш в заведението откъдето купуваш същата пица, то тя става 10евро. В заведенията им е написано в менюто дали ти е включен бакшиша в сметаката или се налага сам да се досетиш колко да оставиш. Ако обаче не оставиш никакъв бакшиш, при следващото ти посещение на същото заведение, нищо чудно да не ви обърнат внимание (много помнят да му се невиди :) )
По-добре келнер или таксиметров шофьор отколкото работник в някоя производствена фирма -нали така?Във фирмата има само заплата от 300лв. и отделно глоби и наказания че да може работодателя да си възстанови загубите от заплати,докато при шофьори и келнери само се печели - БАКШИШ ! При тях глоби и наказания всеки месец не съществуват...... А НА РАБОТНИКА НИКОГА НИКОЙ НЕ МУ ДАВА И 50 СТОТИНКИ БАКШИШ ЗА ТОВА ЧЕ ЦЕЛИ ГОДИНИ И ДЕСЕТИЛЕТИЯ БАЧКА НА ЕКСПЛОАТАТОРА СИ.ПОНЕ ВЕДНАЖ.ЗА КАКВО ДА МУ ДАВАТ ДАНЕБИ РАБОТНИКА ДА ЗАСЛУЖАВА БАКШИШ ...... НЕЕЕЕ - ДА СИ ПОЛУЧАВА ТАМ ЗАПЛАТАТА ОТ 300лв. И НИКАКЪВ БАКШИШ ЗА НЕГО ЦЯЛ ЖИВОТ. ВИЖ ШОФЬОРА И КЕЛНЕРА СА ВЕЛИИИИИКО НЕЩО ТЕ ТРЯБВА ВСЯКА ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБИРАТ С ПОНЕ 50 ЛЕВА БАКШИШ ЗАЩОТО ТЕ МНОГО РАБОТЯТ И ТЕХНИЯ ТРУД Е МНОГО ВЕЛИК И ДОВОЛНИТЕ КЛИЕНТИ ТРЯБВА ДА ПЛАЩАТ БАКШИШ. А ОТ РАБОТНИЦИТЕ НИКОЙ НИКОГА НЕ Е ДОВОЛЕН И НИКОТА И НИКОЙ НЕ ИМ ДАВА БАКШИШ.ЗНАЧИ ШОФЬОРСКАТА,ФРИЗЬОРСКАТА И КЕЛНЕРСКАТА ПРОФЕСИИ СА ТЕЗИ НА КОИТО ТРЯБВА ДА ИМ СЕ ПЛАЩА БАКШИШ,ДАЖЕ И ДА СЕ РЕГЛАМЕНТИРА . ВЕЛИКО. АМИ ЩЕ БЪДЕМЕ ПОСЛЕДНИ В СВЕТА ЩЕ БЪДЕМЕ ...... ТАКА ГО ИСКАМЕ ЩОМ ТЕЗИ ПРОФЕСИИ ЗАСЛУЖАВАТ БАКШИШ А РАБОТНИЧЕСКАТА НЕ.....
Приятелю, кой те кара да си работник на такъв експлоататор? Като не ти харесва, смени си професията. За протокола - не съм фризьор, сервитьор и т.н. професии.
Няма такова нещо. Бакшиш се дава по твое усмотрение, правила не съществуват , защото в повечето страни си има сървис към сметката 10% поне.
Пак някакви глупости списани от хора дето не са си пъхали носа в тези държави. В Испания е АБСУРД да дадеш 15%. Обикновено ако пиещ една бира или няколко бири или едно кафе или една закуска, се оставят 10 или като много 20 ЦЕНТА. В нормален ресторант можеш да оставиш 1 евро или ако много си доволен 2 или колкото искаш но дори и нищо да не дадеш е без значение. Имайте в предвид, че кафе в среден испански бар е 1.20 средна цена
Какво трябва да означава общоприето, в капанче тук в София ми носят две крем супи- едната гъста - другата още с пяна от долятата наполовина вода и ми викат "ами нямаше повече супа" - на това изпълнение какво е общоприето да се направи ?!?!?!
Аз съм против бакшишите. Цените и без това са ужасно високи. На мен в работата никой не ми дава бакшиш когато си я свърша както трябва. Абе и заплата не получаваме редовно, но това е друга тема.
келнерите в тези дъжави са на минимални заплати и бакшиша им прави заплатата, затова са и любезни
Това важи само за Америка. Принципно в Европа келнерите си получават една средна заплата и затова никой няма да бърза да ти връчи сметката 20-30 мин след като си седнал на масата. В Америка обаче си е практика това, защото всеки келнер гледа да обслужи едновременно колкото се може повече хора.
Ей сега Хер Флик ще обяви даването и вземането на бакшиш за углавно престъпление. Така, щото, всичко, което бихте могли да дадете трябва да е в неговия джоб!