Радев: Ценим опита на Швейцария в дуалното образование

Държавният глава Румен Радев днес се срещна с Ули Маурер, вицепрезидент на Конфедерация Швейцария и ръководител на Федералния департамент на финансите

Обратно в новината

Коментари - Радев: Ценим опита на Швейцария в дуалното образование | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Много е умен нашия. Дава оценки и акъл на швейцарците. Ще ги стигнем след 155 години.

Аз

Опитът на Швейцария в дуалното обучение е едно към едно Български социалистически опит в това отношение, който именно швейцарците копираха от нас в началото не 90те - по същото време, докато, с помощта на клиничната откачалка и разсипник ФД, Световната банка ни обясняваше колко лошо ни било социалистическото образование, а в същото време какъв шанс сме имали с толкова образована работна ръка. Що за лунатик трябва да си за да даваш подобни обяснения... и още повече - да им повярваш, не ми е по силите да разбера.

Това добре, другарю Радев! А в опита й с референдумите кога ще я оцените, че да го въведете и у нас?

Освен по-големият опит на Швейцария в професионалното обучение на младежите и тяхната подготовка за високи постижения на уменията, редно е да се цени и нашият, БЪЛГАРСКИЯТ ОПИТ в тази насока. Да се знае и да се разучи онова, което беше създадено у нас още през 80-те години на миналия век. в много от новите български заводи на електротехническата и машиностроителна индустрия бяха създадени Учебни Центрове за професионална подготовка на младежи и девойки със отделни нови сгради. Бяха оборудвани учебни кабинети със всички необходими учебни, нагледни и технически пособия и апарати за теоретичните занятия. Избрани бяха висококвалифицирани специалисти за провеждане на учебната практика на заводските машини, устройства, приспособления. За година, две, или три обучаваните млади хора излизаха с придобита висока професионална квалификация и много от тях намираха своята бъдеща работа в същите заводи, за която бяха предварително осигурени щатни бройки. Обучението и храната бяха безплатни, имаше и общежития за нуждаещите се. По този начин се създаваше така необходимата приемственост на професиите, която днес липсва на всички български производствени фирми. Нямаше безработица, нямаше недостиг на обучени младежи с високи професионални умения, нямаше никаква нужда от "внос" на чужденци.

На "БЪЛГАРСКИЯТ ОПИТ в тази насока" му е...ха м..та! Още на 10.11.1989г.! Другарите...!