Отиват ли си Иване, Стояне... от българския език?

Препоръката на езиковедите е, където съществува звателна форма, тя да се използва

Обратно в новината

Коментари - Отиват ли си Иване, Стояне... от българския език? | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Те си отиват, но идват джендърите, шимейлите, педалите и мангалите.

Пропуснал си путиноидите

Не, Негово Величество Звателният падеж не си отива, колкото и да ви се иска, тъпи дирове!

Или как стана така, че паспортът вече е айдентити кард, а кюфтето – мийт бол “Здравейте! Звъня ви по телефона, защото няма смисъл да ви мейлвам. Искам да ви поканя съвсем пърсънъл на един мийтинг на нашия тийм, който да ви даде някакъв фийлинг за нашата работа и определена визия за един лонг търм период. Бихме могли да дебатираме видяното и да си шерваме някакви идеи, ако сте в кондиция след срещата.” Ето така един човек се обади да ми предложи работа. След горното изложение изпадна в обяснения как неговия интеншън бил аз да супервайзвам тийма, който си има сентрал офис, ситуиран в доста комуникативен район на София. След това ми разясни структурата на екипа си, като наблегна, че работят по таск форсове, имат строги дедлайни, които скипват само в емърджънси кейсис и дискъсват всички проблеми на стаф мийтинги всяка седмица. За да ме приобщи към идеята, изтъкна, че групата се ъпгрейдва и чрез различни тийм билдинги, които фиксирват в зависимост от оф офис дните.

Колко ли патици ще се засегнат, ако се обърне човек на правилен български език?

То скоро Иван и Стоян ще изчезнат, камо ли звателните им форми... Ще си имаме Патрик, Лоренцо, Марая...

Иване, Стояне, Драгане, Маноле, да си останат, щото те бачкат...Делян, Цветан, Бойко, Ахмед, Иван...те не ни трябват... :)

Дано да е така, че езика ни така се "изкилифинчи", чее......

Нази саде Луна и Кулагин ши на опраят

Тъпакът с простотията си навсякъде, като на всяка манджа - мерудия.

То хора не останаха вие говорите за имена .

Тя България си отива, те за падежите се притесняват.

верно е това вместо Сайладин го кръстихме Сарафим. Това е от последните събития в държавата.

Това е защото Винету няма звателна форма

Какво мрънкаш бе, путиноид. Я върви да преговаряш българския език, че с тази мъка, с която не успявате да научите как членуваме, само се издавате по българските форуми. А най-добре си върви в Сибир на Путкин в гз.

Синът ми се казва Борис, И се гордея с това....

Аз уча славянски езици и това ми беше интересно интервю

И Сарафим не помни че е бал журналиската и е утрепал ама иначе помни къде е заровил телефона и от бил много пиян.

Ех, няма вече Ганки, Пенки, Цонки ...

Много са си хубави звателните форми, но нещо много ни се е изнежил слуха, та ни се струват груби някои звателни форми при женските имена. Марийо, Йорданке, Иванке, Параскево, Донке, Маро, Пено, Тинке, Ганке, Ано, Милено, Драгано, Стефке, Стоянке, Мирославо, Маргарито, Десиславо, Анжело, Виолето, Галино, Виржинийо, Красимиро, Ралицо, Валентино, Станиславо, Гергано, Христино.... въпросът е да свикнем да ги чуваме около себе си и да не си мислим, че звучат грубо, а да ЗНАЕМ, че това е правилното обръщение по име в звателна форма. Тя и за това е ЗВАТЕЛНА форма, защото лицето, което те обръща към друго лице, то не просто съобщава някакво име в пространството, а зове конкретен човек, с неговото конкретно име, в звателна форма.

jingiby

Днешните млади с имена като Никол (жена)!?! нито разбират, нито могат да четат, нито знаят български. Това са психомутанти без национална идентичност...

Кълченето се разпростира и с произволното изместване на женския род на съществителните за професия и за това често чуваме, че кметът е отишла при учениците. Никой не е отменял както звателния падеж, така и женския род. Французите не се отмятат от женския род при професиите и с това не отпадат от модерния свят.

А къде са Ганьовците ?

А заедно с Иван и Стоян си отива България. В която робското самосъзнание и чуждопоклонничеството са в гените

само джендъри и гейове приказват без звателен падеж

jingiby

С каква азбука пишеш, бе чичо?

Здравейте. Първо поздрави на Дир-а, че са замегнали тази тема. Аз се казвам Борислав и се гордея с българското си и славянской име. Иван Вазов има поема, озаглавена "Борислав", но вие със сигурност не знаете защото кой вече чете/учи дядо Вазов... Кръстен съм на дядо си Борис, мама е избрала името ми. Ето още един пример за бълг. традиция, а не мулти-култи глобализации и западни простотии! Когато бях в университета имаше една много досадна и глупава асистентка на професора, която постоянно се обръщаше към мен с " Борислав, направете еди какво си!", при което аз се правех, че не чувам.. Когато веднъж вече ядно ми се тросна, че се правя на глух аз й казах, че с обръщение Борислав не ми става ясно на кой Борислав говори! Да използва и окончание "е" защото иначе не се отзовавам. :) Вижте, В английския език няма звателна ф-ма, както и в повечето западни езици.. Например в испанския също. Ето защо и нашите чуждопоклонници започнаха да го о.сират и в тази му част.

Миню все още има.

Аз въвеждам тая мода, защото съм тъ.па патк.а за.спала.

първо, на български поне засега официалната форма на всяка професия е мъжката, макар че се правят опити да се вкара женски род, но това все още се приема за разговорно. Второ, във Франция винаги се е използвал м.р. и в момента се оказва натиск, за да се въведе ж. р. С други думи, същата работа като при нас и натискът е естествено политически, понеже, ако имало ж. р., така щяло да е уважително за жените.

Мен пък насила ме кръстиха Борислав през 1985 г и от тогава намразих това име.

Хубаво е звателната форма да остане в историята, защото променя името, а то е име, за да не се променя. Българският език се модернизира най-бързо от всички славянски езици. Време е да се замислим и за учтивата форма?!

патология, но и аз съм срещал такива случаи т.е. не е изолирано явление.

Значи викаш другите славяни като го променят в 5, 6 и повече падежи са прости?

В живота на българина европеец всичко стана за пари. Хората станаха по-груби един към друг.

Обръщението към даден човек е важно, то отразява и отношението към него. Не ми пука дали ще спазват звателния падеж, предпочитам да се обръщат към мен с Лени, Ленка, Ели, Льонка, но кажат ли ми Елено .... звучи много грубо. Времената се променят и вече вместо Пенка - Петя, Стоян - Стелян ... имената стават все по-красиви и в това няма нищо лошо. Детето не трябва да се срамува от името си, а да го заявява с гордост и удовлетворение.

Тези наща ги знаем. По - добре езиковедите да не мълчат, а да кажат например правилен ли е налаганият напоследък за използване израз "нашата колега" и други подобни, продиктувани явно от някаква мисъл за равенство между половете или от някаво друго съображение.

Политика на българската мафия на власт е да унищожи българския етнос.

Само идиоти в този форум. България няма нужда от вас.

А как е правилно да се обръщам към жена си - с Мария или с Марийо?

използвайте умалителните звателни форми, като Марийче, Данче, Виолетке и т.н. и няма да Ви звучат грубо. Българският език е много богат на гальовни форми. Стига човек да иска.

А най- ми е неприятно, като вляза в магазин, да ме посрещне някоя 20- годишна повлекана с неопределеното " Кажи!" или, въобще, с обръщение, различно от това във второ лице, множествено число! Често срещано е дори по държавните институции! Наскоро в голяма община, в Центъра им за административно обслужване, се изцепих на всеослушание, че " Аз, тези, които е*а не им знам имената и им говоря на " Вие", а на Вас какво е основанието да ми говорите на " Ти" ?". Служителката избяга, защото смеха на останалите граждани беше неудържим!

Може би с Миме ...

Повечето хора не искат да ги помислят за прости селяни и затова се опитват да променят нормалния изказ, който се използва в село или по-малките градове. В общи линии затова се появяват разни чужди имена - Стефани, Никол, Ванеса, Джулия, Катрин. На националния отбор по гимнастика им чета имената се чудя, този отбор на нашата държава ли е?

Тя България си отива - те за иване и стояне се закахърили...

А през това време циганите наричат българите гяури.

Аз

То е едно и също.

И на мен ми харесват Марийо, Йорданке, Иванке, Параскево, Донке, Маро, Пено, Тинке, Ганке, Ано, Милено, Драгано, Стефке, Стоянке, Мирославо, Маргарито, Десиславо, Анжело, Виолето, Галино, Виржинийо, Красимиро, Ралицо, Валентино, Станиславо, Гергано, Христино... Дето се казва думам ти дъще сещай се снахо.

Ако се казвам Иван, значи искам да ми кзват Иван.

Неутралната форма е в мъжки род, не официалната, т. е., когато не е известен пола на човека или се говори общо, без да се визира конкретна личност. Във всички други случаи е неумесно да се казва " извини се на учителя" и да се визира учителка от женски пол.