Коментари - Бисери от матурата: Алеко е комунист и модернист | dnes.dir.bg
назад

Бисери от матурата: Алеко е комунист и модернист

“Алеко твори в областта на леката литература, в произведенията му няма насилие, покъртителни човешки драми, убийства и кръв. Повечето от тях завършват смешно и щастливо.”

Обратно в новината

Коментари - Бисери от матурата: Алеко е комунист и модернист | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Защо не си написа името бе? Как може да казваш отдавна изгнили автори? Ти чуваш ли се? Значи да се спре изучаването и на 'История славяно-българска', на Ботев, Каравелов, ... Сервантес, Шекспир... За Омир да не говорим, той пък е съвсем изгнил. Ти в ред ли си?

То, че днес децата са прости, спор няма. Само че това не е само тяхна вина, нито на учителите ;) Ако родителите си вършеха работата както трябва, нямаше да се стига до това положение. Не може да оставиш детето на самотек, пък да очакваш да стане интелектуалец. Малките, като седят само пред компютъра, играят на CS и чатят на олигофреница, няма как да просперират. Пишат глупости, вършат глупости - това е бъдещето на България. Докато не се смени системата и няма заинтересованост от родителите, няма да мръднем напред. Но като гледам коментарите - има от кого да се учат. От 48 коментара само 20 са написани правилно, като доста от тях са на по ред - два... Първо вижте себе си, после се смейте на другите. Приятен ден :)

Sajalqvam, no ne me e sram.Nqmam kirilitza, no tova ne oznachava, che nqmam mnenie po vaprosa.Izvinqvam se za koeto.

басирам се, че всичките тъпанари, написали това, са софиянци - Мила моя SISI, в Софето от старите софиянци са останали 200-300 хиляди, а прованса т.е. селяните са 1 500 000. Вероятността написалият тази гениална мисъл потомък да е от старите софиянци е 1:5.

културата на родителя е в основата на личностите на тия чеда ненагледни

То, че днес децата са прости, спор няма. Само че това не е само тяхна вина, нито на учителите ;) Ако родителите си вършеха работата както трябва, нямаше да се стига до това положение. Не може да оставиш детето на самотек, пък да очакваш да стане интелектуалец. Малките, като седят само пред компютъра, играят на CS и чатят на олигофреница, няма как да просперират. Пишат глупости, вършат глупости - това е бъдещето на България. Докато не се смени системата и няма заинтересованост от родителите, няма да мръднем напред. Но като гледам коментарите - има от кого да се учат. От 37 коментара само 10 са написани правилно, като половината от тях са на по ред - два... Първо вижте себе си, после се смейте на другите. Приятен ден :)

поне ти личи, че си като тъпоъгълник:) чунким можеш да мислиш? белкем се замислиш

Не всички ученици са толкова неграмотни,така че не ни слагайте под общ знаменател.А за простотията,която се лее от тези коментари,не сме виновни само ние,а тези,които са ни възпитали-родителите и самото общество.Нямаме никаква мотивация в тази държава ,нито някакъв пример,който да следваме.Много малко от моите познати имат утвърдени ценности и идеал в живота.Образованието се превърна в много малък фактор в живота ни,защото няма никакъв ред и уважение между учител и ученик.Докато това продължава,не очаквайте разсъжденията да стават по-смислени.И мили възрастни,не трябва да се възмущавате от учениците,а от това,че нищо не сте направили,за да се подобри образованието на децата Ви.

Показа на хората за какво става дума. Това явно е позицията на българския учител днес - важно е да имаш мнение. Знаех си, че все някой учител ще потвърди съмненията ми относно ниското ниво на преподаване.

на експертката сиси искам да кажа да не се басира много-много, защото тъпите селяни извън София, които не влизат в часове дори не са чували Алеко ;)

po geografia e o6te po zlee .............

Да се намери и освидетелства. Не пускайте подобни изказвания, освен ако нямате за цел някой да забележи проблема на човека и да се заеме с него.

Постепенно всичко ще влезе в релси. Всичко е нужно: и знания, и умения, и матури, и толерантност, и родителска отговорност, и учителска компетентност, а най-вече гражданска отговорност, нетърпимост към посредствеността. Бъдете здрави!

Алеко твори в областта на леката литература, в произведенията му няма насилие, покъртителни човешки драми, убийства и кръв. Повечето от тях завършват смешно и щастливо. Каква поредна ученическа драма!! Тя простотията не ходела по гората, ами по училищата. Е, това беше направо обобщение на българската култура в момента, както и на нивото на учениците. Не знам за писатели ли си готвите децата, ама с такива, гениални мисли, децата ви си подготвят местата в дъното на обществената класация... За децата вече лекият жанр са скудоумните негърски комедии, а тежките произведения - изпълнени с много кръв и убийства. Дойде ли време да имам деца, ще се махна от тая държава...

Проблемът не в написаното от учениците, а е в безумието наречено литературен анализ. Както и на други места, така и тук някои некадърни писачи, като не могат да напишат нещо свястно, пишат литературни анализи, и след това ги налагат на учениците. Някой да е питал поета, писателя, какво е искал да каже, че после да го цитира ученика - Не! Е те това е.

OOhahahahhaa :D:D e ne ne niakoi ot biserite me razbixa totalno :D:D

За жалост, има неграмотни и между коментиращите.

Хората, които се заяждат с литературната критика и популярните анализи, са тези, които не разбират нищо от литература. Аз съм един от тези зрелостници, които без да четат нещо повече от учебника, се справиха отлично. Имам добър учител и разбиране за литературата и това ми е достатъчно. Тези, които се чувстват слаби пред интерпретативното съчинение, си намират хиляди извинения. Затова и литературата не е за всеки. Но не мога да спестя факта, че съучениците ми, на които не се отдаваха съчиненията, също се справиха достойно, благодарение на това, че учителката ни ни научи да мислим, а не да зубрим. Покланям се пред г-ца Радина Попова. Защото чрез литературно мислене, можеш да си помогнеш в живота, да му намериш практическо приложение на това знанние. Мога да кажа още толкова много, че по-добре да спра тук.

По образование съм учител по БЕЛ, по професия съм сътрудник в строителна фирма. Но в училище ни учеха да мислим сами, а в университета - като преподавателите. Аз имам много различно мнение по въпроса, а именно: щом имаш доказателства за изказаната теза, следователно е вярно. Така трябва да се практикува.

Браво, от това става ясно колко внимание се обръща на децата от страна на родители и учители. Няма как тези деца да знаят доста думи от миналия век, отпаднали от употреба, без някой да им ги обясни, нито пък новите думички, които вече са навлезли незнайно защо в езика. Но пък и те явно нямат желание да знаят, след като не разбират, но и не питат. Лично аз като се опитах да прочета един урок на сина ми изпаднах в недоумение от безсмислицата, която беше написана от издателите. А се предполага, че текста трябва да бъде разбран от дете в 4-ти клас. Това е абсолютен колапс на образованието в България.

Това е само началото! Още малко остана, малко и ще се затрие от земята тази гадна, долна, неграмотна паплач, наричана незнайно защо българска нация! Много кръв трябва да е пролее за да се изчисти семето българско! от десет един да остане пак е много!!!

Така е, и по-зле ще става.... Като отдавах почит сега на Христо Ботев се замислих колко хора не обръщат внимание на това! За новите поколения - положението е трагично - едно време четяхме и препрочитахме с интерес Йовков, Константинов, Елин Пелин и др. Не съм защитник на живота и нормите преди демокрацията, но е очевадно, че неграмотността сред младите хора е потресаваща...... Не са виновни технологиите, те тепърва ще навлизат все повече и повече..... Всичко си е до ЧОВЕКА. На мен никой не ми е бутал книгите в ръцете насила!

Ами не им давайте такива теми. След като в училище не ги запознават с българската литература, измислете друга тема за матура. А учителите на подобни творци на бисери да преминат курс за опресняване на знанията и да положат изпит. Явно така е преподадено в училище, защото изключение стават добрите работи.

Според учителите оценители имало и много добри работи, в които се откроява активна гражданска позиция, задълбочени литературни КОМПЕТЕНЦИИ и отлично владеене на българския език. БЕЗ КОМЕНТАР

Ако темата на задължителната матура по български език и литература НЕ беше откъс от фейлетона на Алеко Константинов Разни хора, разни идеали., а примерно Как се трупа опит в секса, с примери? - немаше нито времито, нито листите щяха да им стигнат. Днешните тинейджъри са най- компетентни в областта на

Бахти и новината, и ся ко требе да си помисилим, децата ни са прости и не стават за писатели бахти дейба ние точноза таквиз ги гласяхме цял живот.

Средното ни образование плюе такива младежи, които нямат способността да мислят сами. Учителите диктуват готови разработки без да събеседват произведенията с учениците си. Има едно машинално писане без реално да се обучават гимназистите в анализ. Те не учат какво всъщност е анализът на произведение, превърнати са в едни машини за преписване. Превърнаха училището в клоака.

М да като чета коментарите и темата по която са писани няма голяма разлика. 1-Хора прочетете какво се пише в интернет , как се превеждат филмите по телевизията и по вестниците например в dir.bg пълно е с жаргон смесен с официален български език и английски език написан с български букви т.е. на кирилица.Това е просто НЕЛЕПО.И това е което вашите деца мили родители пишат на матурите копирайки от интернет ,телевизия и вестници.За пример : плеймиетката , ( ПОСЛЕДНИЯ ВИП (БРАДЪР)ако съм го написал правилно и това в официален бг вестник така наречения ТРУД Всичко до тук показва едно заболяване ВРОДЕНА ПРОСТОТИЯ

Прав си,никакви изгнили автори.Ника Вазов, никакъв Ботев.Паулу Коелю и авторите на чалгарски текстове.

s4itam 4e oceniavaneto triabva da bade ne spored izkazanite tvardenia, a spored na4ina im na argumentirane na osnova na dadenoto proizvedenie. tova e sustestvoto na obu4enieto po literatura i nikoi ne moje da znae sas sigurnost kakvo e iskal da kaje avtora (v tova 4islo i proveriavastite). taka 4e ne znam zasto mnenieto na niakakva grupa literatori se priema za merodavno...

ами така ще е,като 9,10,11 клас се учи 90% от учебната година чужда литература,учителите си говорят за Робинзон,Хамлет,а българската литература дори се изпуска как ще искат добри резултати.Образовани ни е под всякаква критика.Първо да се появят свесни учители,които наистина ще интепретират нещо със собствен смисъл,а не да са назубрили репликите и коментарите на учителите си от миналия век.Не смемам вината от учениците,че има такива,които не влизат и в чесовете така ено и в учителите има мн вина...

Какво значение има от къде са децата,които са писали това и софианци ли са? Мисля, че това показва нещата като цяло и никъде не се споменава за градове. Не е нужно във всяка една тема да става война на тема софиянци и селяни. Всеки си има акъл в главата и както в София има тъпи така е и по селата. Това къде си роден не е определящият фактор тъп ли си или не. Стига вече с тази злоба. Няма смисъл. Жалко е, че разсъждаваш ограничено, най-вероятно не си тъпа софиянка, за да злобееш така.

Ей, цял ден чакам някой да напише нещо за един велик българин днес е 2 Юни! Пишете са простотий!

Чунким - означава СЯКАШ (КАТО, ЧЕ). Защо са го приели за име на героя. Не оправдавам студента за диалектната дума, но се чудя и какви са тия проверяващи взели подобно решение. ПП: също съм учител

Чалгата, Слави и Азис: ето виновните нови идеали! Кризисения щаб за борба с боклука да се заеме и с тая измет, ама не им стиска на БСП и ДПС.

От горепрочетеното си правя извода, че учениците са овладяли в отлична степен изразните похвати на политиците - празно и безсмислено говорене.

Мое да сме кухи лейки ама поркаме кат Змейове и връткаме яко Женските от класа ! Супер яки гномчета сме!

Чалга културата в действие. Младите са предиммно олигофрени.

Сега остава да се направи следващата крачка. Вместо да се пише Среден за 17 точки, вместо за 50, където е СРЕДАТА на общо 100 точки, като се допуснат само 25 % от завършващите до университет, само след 4 години, всички ще пишат поне грамотно, а може и да започнат да мислят. Просто се лъжем за нивото.

Ми ако е ползвал писания от преди 90та г. за това щеше и стипендия да получи и млад партиец да стане...

Нямам идея до кога някой знаен и незнаен учител ще продължава да ни обяснява какво е искал да каже автора и кое е правилно и кое не. Всичко, което не може да бъде доакзано (както отговорите при математиката) да е с оценка зачита се

към лошо:Мислиш ли,че някой ще ти чете коментара?Затова си има кирилизатор. Относн думата чунким,това не е име,а нещо като като че не знаеш,мигар,нима,сяк и т н диалектна или чуждица,употребена в този смисъл.

Как не те е срам да коментираш такъв въпрос на латиница?

Неграмотни са! Лошоте е, че дори не го съзнават. Какват държавата такъв и народа!

по тази логика няма за какво да се учи (чете) Шекспир или Сервантес, да не говори за Омир.

Верно е, че абитуриентите са направили доста грешки. От друга страна обаче учителите и особено по литература учат на пълни глупости и на всячески усложнени ( заради чуждици в даскалския език или още по- зле- заради доста нереалистичните и измислени аспекти, на които обръщат внимание) и оставащи формални и поврхностни анализи. Освен да изфабрикуват серии от папагали и безмислени , но ОБРАЗОВАНИ и кокошки друго май не излиза от това обучение. От такова обучение се създават хора, които се радват повече на опаковката, а не на съдържанието, защото за съжаление( заради обучението сетивата им са зкърнели) виждат само това.