Иновации в земеделието у нас: Дини без семки допълват избора на българския потребител
Вече са достъпни от родни производители и набират все по-голяма популярност заради подобрените им вкусови качества
Вече официално лятото е тук, а това е сезонът с най-активна консумация на един от традиционните и търсени плодове от българите - динята. На пазара вече набират популярност безсеменните дини, тъй като носят редица предимства, както за производителите, така и за крайния потребител.
Безсеменните дини отскоро се отглеждат и в България. Един от новаторите в производството им е земеделецът Пламен Янчев от Долни Дъбник. Неговото стопанство в Северна България е специализирано в отглеждането на дини и пъпеши от 2012 г., а в последните три години прави успешни експерименти с безсеменни дини. Производителят споделя, че иновациите са ключов фактор за присъствие на пазарите в големите градове, където се предлага разнообразна вносна продукция, с която трябва успешно да се конкурира. Затова и безсеменните дини постепенно се превръщат във важна и основна част от сезонното му производство.
Повишаващото се търсене на този вид дини се дължи на по-добрите вкусови качества и най-вече удобството на консумация (включително в ресторанти, при хранене на малки деца и т.н.), което е основната разлика с по-добре познатите сортове. Консумацията на дини се повишава и заради нарастващия стремеж към здравословен начин на живот в развитите държави, а дините са неразделна част от балансирания хранителен режим през лятото, тъй като съдържат голямо количество витамини, антиоксиданти и други полезни вещества. Безсеменните дини са по-предпочитани - включително и от родителите, които нямат притеснение да ги дават на малки деца. А децата ги харесват освен заради това, че са по-сладки от традиционните сортове, а и заради свободата да ги консумират без нужда от помощ. На някои пазари вече има деца, които изобщо не са срещали традиционните разновидности със семки.
Има държави, в които различните разновидности безсеменни дини имат дял до 80% от общите продажби на дини - например в САЩ и Испания, където са много предпочитани. В Испания например безсеменните разновидности съществено са задминали по консумация традиционните сортове. За сравнение, през 2018 г. на пазара там са продадени общо 27 хил. тона безсеменни дини или с три пъти повече от продажбите на дини със семки.
Цената на безсеменните дини за крайния потребител е с около 30 до 50% по-висока според сезона, но това се дължи на по-скъпото им отглеждане и подобрените вкусови качества, както и на голямото им предимство - удобството при консумация. Те са особено подходящи за сервиране в заведения за хранене, а също и за приготвяне на здравословни рецепти, включително плодови салати, смутита и шейкове. Такива дини вече се предлагат в една от големите търговски вериги у нас и се радват на одобрение от потребителите.
Безсеменните дини се появяват за първи път в Япония през 1939 г. Те са хибридни растения, които се получават чрез контролираното опрашване на специфични мъжки и женски цветове, за да се получи растение с желани характеристики, или иначе казано диня без семки. Безсеменните се получават от кръстосването на мъжки динен цвят с 22 хромозома в клетка с женски динен цвят с 44 хромозома в клетка. Когато плодът узрее, малките бели семенни обвивки съдържат 33 хромозома. Затова безсеменните дини са познати още и като триполоидни дини. Тези растения са стерилни и неспособни да произведат семена. Процесът е подобен и при мулетата, които се получават по естествен път в природата при кръстосването на магаре и кон, но мулетата са стерилни и не могат да се размножават помежду си.
Синджента е водеща международна компания в агробизнеса, посветена на устойчивото земеделие. Компанията усилено работи за разпространението и популяризирането на безсеменните дини в България, като предлага висококачествени семена за професионално производство. През последните няколко десетилетия у нас, тя е неразделна част от формулата за успешно и устойчиво земеделие с постоянно развиващо се портфолио и набор от иновативни продукти, семена и препарати за растителна защита.
*рекламна публикация
НАЙ
Министърът на културата е бил хоспитализиран в "Пирогов"
Делян Пеевски: Вече нямаме почетни председатели
Влекач с ремарке блъсна и уби мъж, застанал до кола в аварийната лента на АМ "Струма"
Путин заплаши Украйна с нови разрушения след атаката в Казан
Зеленски обеща още удари срещу руски военни обекти
Зеленски обеща още удари срещу руски военни обекти
Тръмп обяви, че САЩ може да си поискат обратно Панамския канал от Панама
Путин заплаши Украйна с нови разрушения след атаката в Казан
Politico: Зеленски предложил подкуп от 500 млн. евро от руските активи на Роберт Фицо
"Обнови Европа" поиска изключването на ДПС от европейското политическо семейство