Съгласието на България за „Южен поток” струва на „Газпром” $2,75 млрд.

България получи 20-процентна отстъпка от руския газ за 10 години. Това ще струва на „Газпром” близо 3 милиарда долара, коментира „Газета Ру”.

Обратно в новината

Коментари - Съгласието на България за „Южен поток” струва на „Газпром” $2,75 млрд. | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

Никой ли не обърна внимание, че транзитните такси, които са 200 млн долара не покриват вноската по кредита. Така че, няма да можем да плащаме вноските и след като се завърши тръбата, кредитора (руснаците) ще придобият 100% собственост над тръбата и за нас никакви приходи повече. А разходите по инфраструктура, загуба на земя (територия), очуждаване и т.н. ще си останат за наша сметка.

Добре де, какво в крайна сметка договориха. От една страна политиците се бият в гърдите с 20% процентно намаление а от друга страна газовите играчи казват че ще смятат една седмица по формулата която са договорили двете страни и резултата ще е намаление от около 7% ,всъщност цената ще излезе горе-долу същата просто разликата ще дойде от премахването на посредниците което май е и единствения успех на правителството в тези преговори. От трета страна еврокомисарите пък казаха че проектът е мнОго интересен но докато стигне европейските граници има още да се доизкусурява според евро изискванията а това може и да доведе до допълнително оскъпяване. В крайна сметка на мен ми се струва че руснаците пак наложиха своите интереси а нашите скромно подсмърчат отстрани и се опитват в конкретния случай да ни убедят че доставката на евтин газ в големи количества за руските компании продаващи газ на местните потребители из Европата през България е голямо постижение от което ние може би ще имаме полза след 15 години.

А газовите връзки с Турция, Гърция и Румъния ще ги строим ли или ще ги замразим? За каква енергийна независимост се говори? Нали щяхме да диферсифицираме не само тръбите, но и доставчика? Да не търсим шест години газ, да не внасяме отвън? (Големият проблем е, че тези високи количества при ниско равнище на потребление не дават голяма гъвкавост при вноса на газ отвън. Ние трябва така да разтеглим местния добив, така че в рамките на шест години да нямаме голямо разкритие, защото тогава ще се окажем в проблем Ние сме на почти една ръка разстояние от енергийна независимост и може да се окаже, че след шестата-седмата година наистина ще започнем да зануляваме тези дългосрочни договори и то при още по-ниска цена за българския потребител. ) Че най-важният посредник, който трябваше да бъде изхвърлен ДКЕВР, но той е държавата, знаем още от 2010 година.(отпадането на посредниците не влияе върху цената, но ще облекчи ДКЕВР)=

Намаление от 11 % дадено на България през лятото на 2012 и цената на газта стана 480 Долара за 1000 кубика ! Отстъпка от 10-16% получиха и другите клиенти на Газпром(02/2012).Причина-международен спад цените на газта. Преди дни Полша получи 16% Намаление,без да има траби на територията си ! Днес България получи 9% намаление от цената,като подписахме дългосрочен 10 годишен договор. Но дали тези 9% са от 520 или от 480 Долара , никой не знае,а ГЕРБ не казват !!! А световните цените в момента вървят бързо Надолу,долара пада ...! Така,че тези 9% само след месеци може да се окажат 0% ! Силно мирише на поредната Евтина ПР акция на ГЕРБ !

Определено днес бе един положителен ден за България белязан с две градивни стъпки напред в развитието си: преговорите с "Газпром" и моралната позиция на българския президент относно казуса "Марковска".