Коментари - Факторът време - спасителният пояс при исхемичен инсулт | dnes.dir.bg

Коментари - Факторът време - спасителният пояс при исхемичен инсулт | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

При какъвто и да е инсулт единственото правилно решение е по възможност веднага да умреш. Живота след инсулт е трагедия както за болния така и за близките. Понякога близките умират но болния остава.

Спортувайте за здраве

Има хора с три инсулта и пак имат висок дух да живеят въпреки трудностите. Като първа помощ може да се вземе кръворазширяващия валидол и малко аспирин против тромби.

След вече възникнал инсулт не се взима нищо, защото ако е хеморагичен, аспиринът ще увеличи кръвоизлива и ще създаде и проблем при тромболизата, ако е исхемичен. Валидол се дава при неврогенна хипертония. Няма нищо общо с ефекта от инсулта.

Кой разбрал , разбрал.

Смъртността от Stroke-=мозъчен инсулт/инфаркт,независимо дали е исхемичен- причинен от запушване от съсирек на /в мозъчна артерия,или хеморагичен-вътремозъчен кръвоизлив следствие на разкъсване на мозъчна артерия,е голяма. Нелекуван или неуспешно лекуван ,30 дни след инсулта над 25% от пациентите умират.И то в развити страни.В по слабо развитите може и 50%.За сравнение в развитите страни смъртността от най опасният сърдечен инфаркт тип1(а те са 5) е под 7%.Лечението,рехабилитация и т.н. на преживял мозъчен инсулт е между $150000-500000 за година . Тромболиза (разграждане на съсирека с лекарство)се практикува рутинно от над 15 години и сега критериите са точни .Написано е до 4-5 часа от началото на симптомите но може и по късно ,а тромбектомия-рутинно(механично премахване на тромба запушил артерията от 6-7 години.Може до 24 ч от симптомите.При неуспешна тромболиза може да се направи тромбектомия(ако е технически възможно)а може и директно тромбектомия.Преди това пациента се изследва от специалист,после комп.томография с ангиография CТ-А(снимка с контрастна материя и на артериите от ключиците нагоре (в бг "скенер") или CT-P с перфузионна карта на мозъка.В много държави за решение за/не за тромболиза /тромбектомия се използва телекомуникация със специални stroke-център защото даже и невролог без опит може да направи грешка.Как нещата са организирани в Бг , причини,следствия профилактика и тн може най добре да каже Лъчо Трайков ,Юлето Петрова или защо не Галя Николова .Дано някой от тях бъде потърсен,макар явно тук приоритет е една друга болница.

Къде сложихте акад. Трайков при инсултите, Краси? Той се занимава предимно с деменции и не е инвазивен невролог...

Четете какво съм написал.А съм написал че интелигентни и хора с много опит като Лъчо Трайков дамите които споменах,могат да обяснят много добре как е организирано лечението на пациенти получили мозъчен инсулт.За организация става въпрос не за техническо изпълнение.А и не е задължително невролог да се занимава само с инсулти за да разбират от това.А лечението в острата фаза е комплексно,при нужда от тромбектомия -невролог,радиолог,ангиолог(почти винаги радиолог а не невролог),анестезиолог,а при тромболиза радиолог невролог и много често кардиолог.И между другото много добре знам в каква област работи и е работил Лъчо а и другите дами,но с тяхната дългогодишна практика и опит, съм сигурен че те ще ви обяснят много по точно и аргументирано глобалните проблеми в бг здравеопазване и в частност неврология и лечение на инсултите,от някой фирмен номенклатурчик който се появява по медиите.Аз не съм невролог ,въпреки че много често се занимавам именно с пациенти прекарали инсулт,и със сигурност мога да ви кажа много точно какви са практиките при лечение на мозъчните инсулти в Европа и Света и какви са проблемите в Бг.И за финал ,да не стряскам вашите читатели (както ме обвинихте преди време)писах че смъртността от мозъчен инсулт е само между 25-50% ,но ако се приспадне смъртността при нелекуван или неуспешно лекуван т.н. базиларен тромб/запушване (в "базисна" мозъчна артерия) при която смъртноста е над 90%,проблема е наистина голям особенно ако профилактика,логистика,лечение, рехабилитация и тн на пациентите не е организирано както трябва ,или както е в България.Друг аспект е че висока "мозъчна"смъртност при инсулт или мозъчна хеморагия дава шанс за живот на чакащи трансплантации,но знаем как е организирано и това в България.Последното май не е по темата.

В края на статията съм писала, че предстоят други, които ще са асоциирани с темата. Материалът е базисно информативен и целта му не е да се говори за процедури, здравеопазване или патогенеза. Има време за това. Има и за всяка тема пдоходящи хора.