Правителството одобри подписване на споразумението ЕС-Канада

Министерският съвет прие решение за одобряване и подписване на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение между Канада и Европейския съюз.

Обратно в новината

Коментари - Правителството одобри подписване на споразумението ЕС-Канада | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

А на всичко отгоре са неграмотни. Бас държа че нито един от подписвачите не е прочел споразумението, а да си прави труд да го тълкува - хептен.

Ал

Легитимно ли е такова Решение да се взема от министерски съвет? СЕТА касае промяна на националното законодателство, все пак! Не трябва ли специален закон за целта, т.е. Решението да се вземе от Народното събрание? Че даже и на Референдум?

Прави са валонците да ритат срещу механизма за уреждане на спорове за защита на инвестициите, вкл. и за пропуснати ползи от инвестиции, които не са направени поради забрани в отделните страни (по защита на потребителите, околната среда и т.н.). Това е съд, решенията на който са над националните съдебни системи и съдилищата на ЕС. По наличната в нета информация, идентичен е с този по TTIP: - 5 съдии (2 предложени от съдещата корпорация, 2 предложени от съдената държава и 1 - от специален списък от предварително определени експерти - по TTIP се предлага да са 15 човека) - при решаването на спора се прилага облагодетелстващото бизнеса законодателство (напр. ако в Канада не е задължително на етикета да пише, че в продукта има ГМО, то страните от ЕС трябва да премахнат задължителното изписване) - решенията не подлежат на обжалване, не могат да се отхвърлят от националните парламенти и институциите на ЕС. Държавите (Канада, ЕС и страните от ЕС) се задължават да налагат чрез съдебните си системи изпълнението на решенията Реален пример по NAFTA - Шеврон съди Онтарио (Канада) за забрана за разрабоеване на източник на шистов газ непосредствено до основен за един от регионите източник на питейна вода. Сумате не е голяма - няколко стотин милиона долара, без лихвите за годините на съдебните процедури.

Понеже ми омръзна да чета глупости. Набързо две неща да ви споделя. Първо - текста на СЕТА го има онлайн и всеки може да го прочете(лесно се намира, има го на сайта на ЕС и на канадски правителствен сайт). Второ - когато по-малко от 1% от дадена популация си налага мнението анд 99.*%, това не е демокрация а чиста проба изнудване и избиване на комплекси. Лек ден на всички!

СЕТА на практика премахва митата и контрола върху сектора, който може да упражнява крайния потребител. Облагодетелства големите корпорации, като най-големите от тях се намират в Северна Америка. Байер завърши сделката за купуването на Монсанто преди няколко седмици, за да може да са конкурентноспособни в променящия се пазар. Американските компании разширяват влиянието си с 1 млрд. души чрез тази сделка.

Браво на валонците! Измиха срама от лицето на ЕС.Договорът е в полза само на големите компании.За средния и малък бизнес е безполезен, за да не кажа вреден. За обикновения европеец е откровено вреден. Договора се подписва при силна непрозрачност, завоалирана под формата на търговска тайна.Той е троянският кон, който ще вкара Транс-атлантическото споразумение на САЩ, където големите компании определят всичко.Тогава и да пищим ще бъде късно.

Вземете първо го прочетете бе trade. ec. europa. eu/doclib/docs/2014/september/tradoc_152806.pdf

А лошите валонци поискаха промени в споразумението които да гарантират техните интереси... и не искат да подписват докато техните предложения, и контрапредложенията на Канада, не бъдат подробно обсъдени а това което в крайна сметка договорят да бъде вписано в текста на СЕТА.

Ще ми се да имахме държавници сред така наречените политици :(