Коментари - Ограничените ресурси: колко уран ни остава | dnes.dir.bg
назад

Ограничените ресурси: колко уран ни остава

Освен хидроенергията и слънчевата енергия, атомната е другата стабилна алтернатива на изгарянето на въглища и други фосилни горива.

Обратно в новината

Коментари - Ограничените ресурси: колко уран ни остава | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

трябват други източници на енергия - не ядрена, не нефт и петрол, не газ...

Няма страшно бе. Като свърши урана по света, в Хасково ще има. Ако толкова закъсаме за уран, ще монтираме на Хасковските чешми цедки и това ще покрие потребностите на всичките ядрени електроцентрали в района. Абе ток ще има, не се бойте. И Гинка обещава ток.

Начолото на 80-те години на миналия век, бях още ученик и западната пропаганда ни плашеше че и петрола всеки момент може да свърши. Понеже ни гледаха как ние се топлехме с нафтови печки и нафтата беше некакви 0,09 - стотинки.

Лева !

При комунистите и леба беши по 26 стотинки самуня, ама беше един килограм и биричката беши 20 стотинки и тока беши 2 стотинки. Хубави времена бяха. Тошо, Тошо свещици ти паля. Стани да си отнисеш Корнелията, че сай дала целата на Бойко!

Истината е, че при сегашния темп на закриване на ядрени централи, по-скоро няма да имаме кой знае каква нужда от този уран. Освен това Индия има огромни залежи на торий, и независимо, че с него работят само експериментални реактори, ако изведнъж закъсаме за уран - имаме алтернатива. Миналата седмица (мисля че Локхид) пък патентова преносим термоядрен реактор. Във Франция се строи ИТЕР (също термоядрен). И там няма нужда от уран, а и радиоактивно замърсяване при авария няма. А и ядреното оръжие вече не е на мода, така че надали ще се изтрепем да висим на опашка за няколко тона уран.

Аха,а защо не и студен термоядрен синтез.

На челно място за трета поредна година остава Казахстан с 19451 тона. За сравнение през 2004 г. в казахстанските рудници са били добити едва 3719 тона. Неслучайно през съветско време тази република справедливо беше наречена урановото царство на Съюза, коментира руския сайт atominfo. Бившите лидери Канада и Австралия запазват второ и трето място, но обемът на добив в тях намалява. Канада е добила 9145 тона уран, а Австралия 5983 тона. За зеленият континент това е най-слабият лошият показател за последните 8 г. Затова пък неизменно нараства обемът на добива на Нигерия, независимо от всички политическите сътресения в региона. През 2011 г. в нигерските рудници са добити 4351 тона уран (2010 г. 4198 тона). Пето място в списъка се пада на Намибия (3258 тона), шесто - на Русия (2993 тона). Руснаците са намалили значително обема на добив за последните три години, като количествата тогава са варирали в диапазона 3500-3550 тона. Асоциацията посочва още няколко държави със значителни обеми по добив на уран: - 7-мо място- Узбекистан 2500 тона - 8-мо място - САЩ 1537 тона - 9-то място - Украйна 890 тона - 10-то място - Китай 885 тона - 11-то място - Малави 846 тона - 12 място ЮАР 582 тона - 13 място Индия 400 тона - 14 място Бразилия 265 тона - 15 място Чешката република 229 тона - 16 място Румъния 77 тона - 17 място Германия 52 тона - 18 място Пакистан 45 тона - 19 място Франция 6 тона

В Индия са открити най-големите залежи на уран в света, съобщава Би Би Си, като цитира ръководителя на Комисията за атомна енергия на страната С. Банерджи.

В Индия са открити най-големите залежи на уран в света, съобщава Би Би Си, като цитира ръководителя на Комисията за атомна енергия на страната С. Банерджи. Я то тук други пише!

Аз знам че Чехия има най-качествения уран в света. Може да се провери.

Това не е вярно В землището на община Велинград има 5 уранови находища. Кара тепе Крива река Цанкова могила Сребрен връх петото го знам къдее но не му знам името.Изброените 4 са имали добив петото не резерва е в огромни количества.

След Чернобил Русия се отказа да строи атомни централи в страната, но не престана да ги пробутва на тъпаците в чужбина!

Урана свършва ние ще строим атомна централа! Вероятно ще се захранва с оборски тор от Русия!

Подобно на нефта тук става въпрос за кратност на запасите. Или ДОКАЗАНИ запаси / настоящ добив. Нека си припомним. В началото на 90-те запасите от петрол на Русия се оценяваха за 18 години при текущото потребление. След тези 18 години вече оценката бе за още 20 години и то при значително по-голям добив. Сега вече се говори за над 24 години. Така че споко. Края няма да е скоро, освен ако ние сами не си го докараме с някоя ядрена война.

В Хасково няма притеснени.

Кгб : уран има за всички

през 1999 година с обеднен уран, в почвата го има, най-вече по границата със Сърбия, споко.

Eee, ари уе! На мен ми се искаше да си взема малко обеднен уран за ключодържател.

Урана може да бъде опасен ,защото е радиоактивен !Той и технеция с 43 е радиоактивен,нищо ,че е далече от онези радиоактивните елементи след оловото над 86-ти номер.

Не е "триураниев", Некитов - на български език няма елемент "ураний".

Автора определено е некомпетентен по въпроса. 1 Оръжеен уран отдавна липсва, заменен е от плутония в изключая някои страни който не могат да си набавят последния и се опитват на база уранов цикъл да създадат бомба, което е мноооооогооооо трудно и скъпо. 2. Става дума за делящия се изотоп 235, за което твърдението е вярно, но от основния изотоп 238 който е 99% от природния уран има огромни количества и от него също се произвежда ядрено гориво превръщайки го в плутонии сходен по характеристики с уран 235. 3. не се отчита Тория който също е материал за производство на гориво. 4. Бе преди да пишете глупости, проверявайте ги нещата

Колко да се изтребим има , ще стигне , акъл нема.

много фалшива новина, истината е, че има и то работещш отлично метод за извличането на урана от филтриране на морска вода, разтвореният в нея уран е много слаба концентрация, но световният океан е огромен, залежите са за милиони години да си произвеждаме енергия!!

има достатъчно. Уран 235 който сега се ползва като ядрено гориво е твърде малко. Но Руснаците вече произвеждат и имат в експлоатация реактори с бързи неутрони. Тези реактори могат да ползват Уран 238, Торий 231 който е отпаден продукт от Уран 235, също така Плутоний и други тежки радиоактивни елементи. Така че проблем няма.

Уфф. пак форумните професори започнаха с кръчмарските сметки. Ядрената енергетика не свършва с използването само на уран и плутоний бре. Торият е един от обнадеждаващите елементи за бъдещи реактори. Има запаси около 20 пъти повече от урана и съответно около 50 пъти по-често се намира в природата. Ториевите генератори са с доста по-ниска работна температура и устройствата им са много по-прости. В момента има няколко перспективни разработки от няколко киловата до няколко мегавата. а да и торият по-бързо "затихва" от ураниевите и плутониеви изотопи. Само за няколко години става безопасен.

Уран има и на други места. Включително тук. Има и в Германия. Сигурно и в други държави. Ние май сме давали уран на СССР преди, те пък ни връщат преработен за АЕЦ Козлодуй. Русия пък била купила канадска фирма, която държала 20% от урана на САЩ.

колко уран остава ли? ами точно колкото да гръмнат изцяло планетата 20-тина пъти ще стигнат. после ще ни доставят уран от марс... или сатурн... без атомна енергия пак може, но без вода и храна не бива. хахахаа

Е, 100 години е напълно достатъчно. В следващите няколко години ще пуснат експерименталния реактор за ядрен синтез във Франция (това ще е първият такъв който ще произвежда повече енергия отколкото консумира) и се очаква към 2050 технологията вече да позволява масово изграждане на такива централи. А запасите на деутерий са доста по-големи (по прогнози бях чел че се оценяват за около 4-5000 години)

Това малко ми звучи, като прогнозите за края на залежите от петрол към 2010 и за края на света към 2000г.

Без Уран ще живеем по-добре.

В тези сметки влиза ли Хасковската енергийна напитка известна с търговското си име "вода" ?

Дивото комунистическо азиатско племе в един момент ще се окаже без уран за своите ракети и ще се качи отново по палмите за да хвърля кокоси.

Това във флорида и калифорния ли?

Не, това в Боярищникландия.

Не можаха всичко да изгребат от Майка България руснаците. Нещо остана и за нас

Хахахаха

Остана нещо и за северноамериканците - за Канада златото, а за САЩ - уранът! А за нас - праз, както беше казал Рашо (Ралин)!

Не се споменава и за възможността за използване на плутоний за гориво. А той се получава като отпадък в конвенционалните ядрени реактори с гориво на основата на уран-235. Има там много проблеми свързани главно с това, че плутония е силно токсичен, като химически елемент, но нали за това са науката и технологиите-да решават такива проблеми. Експериментален реактор на плутоний преди време пуснаха французите- установката "Феникс".

А руснаците вече имат работещи реактори на бързи неутрони и почти са затворили цикъла за добиване на енергия от "отработения уран".

Юл Браун (Илия Георгиев Вълков) ни е предоставил технология за "горене" на водата. С 4 литра вода, автомобилът му е изминал 1000 мили. Какъв петрол, какъв уран?! Лошото е, че трябва да сме енергийно бедни от "солидарност" към гоуемите началници и ВОДА ДА ГАЗИМ И ЖАДНИ ДА ХОДИМ.

Каквито сме алчни хората...по този твой начин няма да има вода за пиене.

Брауновия газ се оказа пълна безмислица - през годините се проведоха десетки,да не кажа стотици опити с него. Произведената енергия е по-малко количество от вкараната енергия,т.е. КПД е много ниско. Сега пишете минуси щото не съм патриот и защитавам физичните закони.

Тази технология не е реално работеща. Поради това, не се развива от никой.

защо модераторът изтри написаното от мене? Всичко което е енергия БЕЗ ЕЛЕКТРОМЕР ... Е НЕ РАБОТЕЩО. Фейкове, майна.

США?? дир.ру започна да пише на родния си език

Господата ,които пишат статията не казват истината до края. Вече работят реакторите с бързи неутрони те могат да превръщат обикновения обеднен уран в ядрено гориво . Това увеличава запасите на ядрено гориво 100 пъти да знаете не е правописна грешка. Тория също може да се преработва за неговите запаси знам , че са по - големи от урановите. Господа никой не е виновен , че Уестинхаус фалира ,а запада не може да се справи с технологията на реакторите с бързи неутрони. За сега такива реактори има само в недемократична Русия ,а тя не споделя такива технологии. За жалост светът на ядрената физика е несправедлив и не разбира от демокрация.

Оценката ти е напълно вярна, защото изотопна фракция 235 на урана, който се използва в обикновените ядрени реактори е 0.7 % от урана, т.е. около процент. Слдователно реакторите на бързи неутрони работещи и с изотопна фракция на урана 238 имат запаси около 100 пъти повече.

САЩ вече США ли станаха? Иначе, няма алтернативни енергии. Енергията е една.

АЛО ЖУРНАЛИСТА , А И НЕ САМО ТОЙ , ЗНАМ ЧЕ СИ ПРОСТ АМА ПОНЕ ИМА УИКИПЕДИЯ ВЗЕМИ И ПРОЧЕТИ : Breeder reactor From Wikipedia, the free encyclopedia ... БН-800 Материал из Википедии свободной энциклопедии ... Thorium-based nuclear power From Wikipedia, the free encyclopedia .... ИНДИЯ ИМА ТОРИЙ ЗА 6000 ГОДИНИ ЦИВИЛИЗАЦИЯ :)) ... ВИЙ КАТО СТЕ ПРОСТИ , НЕ НИ ПРАВЕТЕ И НАС ТАКИВА ПРОСТИ БРЕ АМЕРИКАНСКИ КЮМЮРДЖИИ :))

Статията е превод от руски. Даже тук-там са останали руските думи.

Сметката има смисъл, ако говорим за конвенционалните реактори, които сега са абс болшинство. Но вече има и реактори размножители, дето могат да "горят" и обеднен уран и отпадъците от сегашните реактори. Т.е., практически излиза, че суровина за новите реактори има за хиляди години напред.

като сложим и нашите запаси и стават по две:)