Ограничените ресурси: колко уран ни остава
Освен хидроенергията и слънчевата енергия, атомната е другата стабилна алтернатива на изгарянето на въглища и други фосилни горива.
Обратно в новинатаКоментари - Ограничените ресурси: колко уран ни остава | Днес.dir.bg
Коментари
Сметката има смисъл, ако говорим за конвенционалните реактори, които сега са абс болшинство. Но вече има и реактори размножители, дето могат да "горят" и обеднен уран и отпадъците от сегашните реактори. Т.е., практически излиза, че суровина за новите реактори има за хиляди години напред.
АЛО ЖУРНАЛИСТА , А И НЕ САМО ТОЙ , ЗНАМ ЧЕ СИ ПРОСТ АМА ПОНЕ ИМА УИКИПЕДИЯ ВЗЕМИ И ПРОЧЕТИ : Breeder reactor From Wikipedia, the free encyclopedia ... БН-800 Материал из Википедии свободной энциклопедии ... Thorium-based nuclear power From Wikipedia, the free encyclopedia .... ИНДИЯ ИМА ТОРИЙ ЗА 6000 ГОДИНИ ЦИВИЛИЗАЦИЯ :)) ... ВИЙ КАТО СТЕ ПРОСТИ , НЕ НИ ПРАВЕТЕ И НАС ТАКИВА ПРОСТИ БРЕ АМЕРИКАНСКИ КЮМЮРДЖИИ :))
Господата ,които пишат статията не казват истината до края. Вече работят реакторите с бързи неутрони те могат да превръщат обикновения обеднен уран в ядрено гориво . Това увеличава запасите на ядрено гориво 100 пъти да знаете не е правописна грешка. Тория също може да се преработва за неговите запаси знам , че са по - големи от урановите. Господа никой не е виновен , че Уестинхаус фалира ,а запада не може да се справи с технологията на реакторите с бързи неутрони. За сега такива реактори има само в недемократична Русия ,а тя не споделя такива технологии. За жалост светът на ядрената физика е несправедлив и не разбира от демокрация.
Оценката ти е напълно вярна, защото изотопна фракция 235 на урана, който се използва в обикновените ядрени реактори е 0.7 % от урана, т.е. около процент. Слдователно реакторите на бързи неутрони работещи и с изотопна фракция на урана 238 имат запаси около 100 пъти повече.
Юл Браун (Илия Георгиев Вълков) ни е предоставил технология за "горене" на водата. С 4 литра вода, автомобилът му е изминал 1000 мили. Какъв петрол, какъв уран?! Лошото е, че трябва да сме енергийно бедни от "солидарност" към гоуемите началници и ВОДА ДА ГАЗИМ И ЖАДНИ ДА ХОДИМ.
Не се споменава и за възможността за използване на плутоний за гориво. А той се получава като отпадък в конвенционалните ядрени реактори с гориво на основата на уран-235. Има там много проблеми свързани главно с това, че плутония е силно токсичен, като химически елемент, но нали за това са науката и технологиите-да решават такива проблеми. Експериментален реактор на плутоний преди време пуснаха французите- установката "Феникс".
Дивото комунистическо азиатско племе в един момент ще се окаже без уран за своите ракети и ще се качи отново по палмите за да хвърля кокоси.
Брауновия газ се оказа пълна безмислица - през годините се проведоха десетки,да не кажа стотици опити с него. Произведената енергия е по-малко количество от вкараната енергия,т.е. КПД е много ниско. Сега пишете минуси щото не съм патриот и защитавам физичните закони.
В тези сметки влиза ли Хасковската енергийна напитка известна с търговското си име "вода" ?
Това малко ми звучи, като прогнозите за края на залежите от петрол към 2010 и за края на света към 2000г.
Е, 100 години е напълно достатъчно. В следващите няколко години ще пуснат експерименталния реактор за ядрен синтез във Франция (това ще е първият такъв който ще произвежда повече енергия отколкото консумира) и се очаква към 2050 технологията вече да позволява масово изграждане на такива централи. А запасите на деутерий са доста по-големи (по прогнози бях чел че се оценяват за около 4-5000 години)
колко уран остава ли? ами точно колкото да гръмнат изцяло планетата 20-тина пъти ще стигнат. после ще ни доставят уран от марс... или сатурн... без атомна енергия пак може, но без вода и храна не бива. хахахаа
Уран има и на други места. Включително тук. Има и в Германия. Сигурно и в други държави. Ние май сме давали уран на СССР преди, те пък ни връщат преработен за АЕЦ Козлодуй. Русия пък била купила канадска фирма, която държала 20% от урана на САЩ.
Уфф. пак форумните професори започнаха с кръчмарските сметки. Ядрената енергетика не свършва с използването само на уран и плутоний бре. Торият е един от обнадеждаващите елементи за бъдещи реактори. Има запаси около 20 пъти повече от урана и съответно около 50 пъти по-често се намира в природата. Ториевите генератори са с доста по-ниска работна температура и устройствата им са много по-прости. В момента има няколко перспективни разработки от няколко киловата до няколко мегавата. а да и торият по-бързо "затихва" от ураниевите и плутониеви изотопи. Само за няколко години става безопасен.
има достатъчно. Уран 235 който сега се ползва като ядрено гориво е твърде малко. Но Руснаците вече произвеждат и имат в експлоатация реактори с бързи неутрони. Тези реактори могат да ползват Уран 238, Торий 231 който е отпаден продукт от Уран 235, също така Плутоний и други тежки радиоактивни елементи. Така че проблем няма.
много фалшива новина, истината е, че има и то работещш отлично метод за извличането на урана от филтриране на морска вода, разтвореният в нея уран е много слаба концентрация, но световният океан е огромен, залежите са за милиони години да си произвеждаме енергия!!
Остана нещо и за северноамериканците - за Канада златото, а за САЩ - уранът! А за нас - праз, както беше казал Рашо (Ралин)!
А руснаците вече имат работещи реактори на бързи неутрони и почти са затворили цикъла за добиване на енергия от "отработения уран".
Автора определено е некомпетентен по въпроса. 1 Оръжеен уран отдавна липсва, заменен е от плутония в изключая някои страни който не могат да си набавят последния и се опитват на база уранов цикъл да създадат бомба, което е мноооооогооооо трудно и скъпо. 2. Става дума за делящия се изотоп 235, за което твърдението е вярно, но от основния изотоп 238 който е 99% от природния уран има огромни количества и от него също се произвежда ядрено гориво превръщайки го в плутонии сходен по характеристики с уран 235. 3. не се отчита Тория който също е материал за производство на гориво. 4. Бе преди да пишете глупости, проверявайте ги нещата
Урана може да бъде опасен ,защото е радиоактивен !Той и технеция с 43 е радиоактивен,нищо ,че е далече от онези радиоактивните елементи след оловото над 86-ти номер.
през 1999 година с обеднен уран, в почвата го има, най-вече по границата със Сърбия, споко.
Подобно на нефта тук става въпрос за кратност на запасите. Или ДОКАЗАНИ запаси / настоящ добив. Нека си припомним. В началото на 90-те запасите от петрол на Русия се оценяваха за 18 години при текущото потребление. След тези 18 години вече оценката бе за още 20 години и то при значително по-голям добив. Сега вече се говори за над 24 години. Така че споко. Края няма да е скоро, освен ако ние сами не си го докараме с някоя ядрена война.
Урана свършва ние ще строим атомна централа! Вероятно ще се захранва с оборски тор от Русия!
След Чернобил Русия се отказа да строи атомни централи в страната, но не престана да ги пробутва на тъпаците в чужбина!
Това не е вярно В землището на община Велинград има 5 уранови находища. Кара тепе Крива река Цанкова могила Сребрен връх петото го знам къдее но не му знам името.Изброените 4 са имали добив петото не резерва е в огромни количества.