Коментари - Имотите ще поевтинеят още | dnes.dir.bg
назад

Имотите ще поевтинеят още

Цените на жилищата може да се понижат с още до 10% в началото на 2010 г., пише в доклад на Industry Watch.

Обратно в новината

Коментари - Имотите ще поевтинеят още | Днес.dir.bg

17-11-2017 20-11-2018

Коментари

За първи път пиша тук,за което и ще ви помоля да ме извините за неточностите които ще споделя. Нямам претенциите че ще кажа истина,но смятам да си споделя мнението. Внимателно изчетох всичките 38 коментара и добих голяма информация,за което ви благодаря- на всички. Живея във Варна и си мисля следното;нормата на печалба на нашите строители е между 485 и 565%- нещо нечувано в ЕС>там тя е само 45-50 %-факт!Мисля че е време та да спекулират с цените на имотите. Така наречените фирми (Измикяри) на недвижими имоти също допринесоха за тези измислени цени.от друга страна все си мисля ,че не може една панелка да е 30 г. и да и расте цената - някакси този закон не е природен, не е и икономически- новото но висококачествено строителство е нещо друго , но като го изчислим то излиза че себестойността му не е повече от 200-250 евро,така че логиката една панелка да струва в момента около 500 евро е абсурдна !!! Според мен цената на висококачественото строителство трябва да е не повече от 250 евро , а на панелката -150 . На тези мисли ме навява и още едно нещо - ,много непродадени апартаменти построни от строители които връщат кредити,вторичен пазар на ипотекирани имоти от вече бедни собственици и невъзможността на населението да си купи с новите заплати от по 300- 500 лева Моля да бъда извинен за неточностите - това е само мое мнение

а когато всички купуваха ти агитираше ли хората да не купуват? А? Аман от огладнели брокери. Стига сте лъгали че имотите са инвестиция. Да не сме всички от село! Имотите са стока за крайно потребление и не е в компетенциите на 99% от хората да спекулират с имоти. това , което правят тарикати като теб!

Съжалявам много за прекараните инвеститори, но имотите ще падат и то с много. Защото: 1. Инвестирането не е за всяка уста лъжица. Въдицата за пишман-инвеститорите си беше чиста пирамида. 2. Имоти има много и предлагането дълго време ще е повече от търсенето. 3. Сегашните цени , дори и след спада от 30% са прекалено високи за грозните квартали, в които се предлагат. 4. Кризата няма да свърш скоро, колкото и огладнелите брокери да пророкуват. Търсете си друга работа, това с имотите свърши. 5.Банковото финансиране беше отвън. А то спря!!!!!!!!!!!! Та че господа прекарани тарикати - плащайте си лихвите и цъкайте с език.

Сельо, ако не знаеш, Люлин е предградие на Белград, не квартал на София, и няма какво да слагаш Банишора у центъра.

Буров го е казал''когато изкореняват ти сади'' и е бил прав.Ясно е какво ще стане когато съвсем скоро почнат да коментират смяната на лева с еврото цените на стоките по две а на имотите ще скочат драстично ,но ще бъде късно.Имотите които банките пребират сега и после пласират ще им донесе отово печалби. Играта с депозитите засега идеално ги устройва парите са изцяло при тях.Кякво ще стане когато заблудените за да изкарат някой лев от лихвица рзаберат че са изтървали подходящия момент за инвестиция Обезценяването на парите ще е факт а имота пак мечта.Нищо ново,така че не си давайте парите а ги управлявайте ,имота ,земята и златото са най стойностни в такива промени.Руснаците купуват в момента на килограм по черноморието и по зимните курорти по 30 сделки отчитат в агенциите седмично.На европеиския пазар цените на имотите се покачват.От началото на декември има сериозен ръст на зделки въпреки спеколативното очерняне на новините относно кризисното положение ,а едрите риби в момента купуват и пазарят наволя.И знаят защо!!

Не те ли домързя да ги пишеш тези глупости. Интересно дали си вярваш.

Елементарно! Защото много от пострените имоти са перални на пари - парите ги има и мафиотите искат да ги вложат някъде. Те могат да чакат и да не продават, ако цените са ниски. Резултат - имотите пълнят пазара и бутат предлагането на горевисоки цени.

Абсолютно е прав Тони, няма защо да го плюете и да си изсипвате глупостите или да си избивате комплексите върху него. Това, което си струва да купиш нито е поевтиняло, нито струва толкова, но това е действетелността. В София има толкова малко имоти, които отговарят на качество, че просто е ужас. Ето аз търся вече години на ред да купя жилище и не намирам такова, ще ви кажа изискванията си и ако някой знае такова да ми препоръча, защото виждам, че всички сте специалисти. Търся тухла, но монолитно строителство, не ЕПК, след 1989г. и преди 2000 г., в източните квартали, защото там ми е удобно, не на първи и не на повече 5 етаж и то не последен, с изградена инфраструктура и място за паркиране, на осветено и с достъп до транспорт, във вход не с проблемни съседи, може и да е за ремонт, дори предпочитам, защото плащам това, което ми харесва, а не това, че някой решил да направи ремонт като за продажба, с най-евтините материали и да ми пише за лукс. И само да допълня в нормален вход, а не от тези дето са колкото средно голяма село и задължително да е с ТЕЦ, но не местни измишльотини от рода на газифициране, а с ЦЕНТРАЛЕН ТЕЦ и разбира се с реална квадратура!!! Ако имате такова предложение, споделете ми цената, ако обичате.

Този филм го гледах преди 2 години - Мнооого голям избор ама от боклуци.Повечето хора си чешат езиците във форума - знанията им не са плод на 60-70 огледа, систематизиране на информацията и консултации със строителни инженери/това за бога ми отне 8 месеца - за жалост ми се налага и да работя всеки ден ,пък и се изморявам..../А цените и качеството и търсенето и конкретния имот - е това е приложна магия .....Като минеш по този път разбираш , че имотите не са толкова много,ако си решил да си купиш килер с амбразура и изглед към къра - тези са безбройно....

Работата със имотите е като с всичко останало - боклуци и добри имоти претендират за еднакви цени!?Имот в манастирски ливади да струва 1500Е/м2 а имот в центъра/да кажем Банишора / 1100Е/м2 .Ами то на луната има по-добра инфраструктура и места за паркиране...Мода и реклама,Южни квартали ,та Южни квартали - кати искаш да идеш до центъра- 1час, до Люлин -повече...Навсякъде в нормалния свят квартали разположени на пешеходно разстояние до центъра са с 10-15 % по-скъпи - факт.Така че много настройки трябва да претърпи пазара.И не беше нормално панелка в Младост 25 в блок с 40 входа да струва колкото имот в блок с 15 жилища!Че куцо ,кьораво и сакато стана предприемач - също е факт.Но в центъра на София и в момента строят и няма свободни имоти , е има ама етаж 1 с прекрасен изглед към паркинга, но пък южно изложение....или етаж Х но съседа е на една ръка разстояние....Смело мога да кажа на всички ,че няма никаква надежда да намерите имот с добро местоположение, в приличен блок, сново/добро строителство да струва под 1000Е-а с АКТ 16 под 1100Е също е утопия...Ако срещнете жилището - купувайте , щото принципно в София ще живее цяла България....

селяните да го духат!искат от 20 евро та до 100 на квадратен метър, за селски двор между курници и обори с добитък,без никаква или мизерна инфраструктура! ням да стане!!!!! будалите свършиха!!!!!!!

Сега да ви светна защо цените на имотите при нас няма да паднат. Поне не в София и Варна. Ами защото цените са високи! Просто строителството ще замре, но ще остане построеното и непродадено. Само за София се чува, че става дума са над 100 000 апартамента (сто хиляди), които са получили вече акт 15 или 16, но не са продадени от инвеститорите. В момента нищо не натиска инвеститорите да свалят цените. Ако е успял да продаде между 1/3 и 1/4 от това, което е построил, инвеститора си е избил разхода. За да продаде останалото не го натискат нито банкови лихви, нито високи данъци. Да не говорим, че умите инвеститори не са изкарали акт 16 за да не плащат никакви данъци на имотите. Така могат да чакат Михаля с високите си цени. Иначе за тези които не са следили как се движиха банковите кредити, мога да ви кажа, че от 2000 година така се променяха условията за получаване на заеми за жилище, че месечната вноска оставаше същата. Това означава едно - дохода на населението не се е повишил, но цените растяха от парите, които банките раздаваха. Така будалите, дето купуваха, се товариха веднъж с нереално високите цени на жилищата и втори път с банкови лихви за безкрайни периоди. Сега банките намалиха даването на пари и сделките намаляха. Запазва се пропорцията продадени жилища/ дадени жилищни заеми и цените естествено. В случаите на фалити и прибрани от банки жилища, те не се изнасят на пазара за да не свалят цените. Добро движение на цените надолу ще има само ако имаме фалит на достатъчно крупен инвеститор, който да натежи в балансите на банката, която ще го секвестира. И тогава може да тръгне процеса. Засега натиск да се продава няма, няма да има и движение на цените надолу.При безнадеждните ваканционни имоти в Слънчев Бряг процеса се разви за две години. През 2006 година имаше много сделки на цени от 1100 до 1800 евра. 2007 година искаха по 1200-2000 евра за квадратен метър, но сделки не се наблюдаваха. Умните свалиха на цените от 2006 и продадоха това онова. Това лято вече се предлагаше масово на цени от 320 - 350 евра. Тъй като там имам вътрешни хора, от тях научих, че продажбите стават на 280 евра. Но там голяма част от инвеститорите не бяха продали достатъчно за да си върнат парите, а те им трябваха и свалиха до колкото им е излязло.А да ви кажа финансов идиотизъм е да купуваш жилище със заем, при положение, че лихвите, които ще се плащат първите 10 или 15 години надхвърлят наема на същият имот.

za kakvo vi e da jiveete dori i v dvorec v bulgaria? bez putista s ciganski karuci,bez pravna sistema,bez zdraveopazvane,bez grajdansko obstestvo,bez policeiska zastita-kopuvaneto na nedvijima sobstvennnost v Bg e kato kopuvaneto na kazan v ada

гювеча свърши! строително-имотната мафия да го духа!мошенниците си изпраха крадените пари и вече няма кой да купува на тези убийствени, умопомрачителни цени! баламите свършиха!имам финасова възможност ,но никога няма да купя на тези цени; с 300-400 и повече проценти надценка над реалната себестойност! не купувайте ,братя и сестри на тези цени! нека мошенниците и алчните бандити , да си гледат кокошки в калпавите апартаменти!!!!!!!!!

Цените се определят от търсенето и предлагането, това и децата вече го разбраха. Не може десетки хиляди апартаменти да стоят празни и цените да не падат. Освен това цената на един апартамент трябва да е такава, че да може за десет години да се покрие от наем. Хайде да пресметнем, в момента за 500 лева наемаме стотина квадрата, за 500х12х1060 000 лева, т.е. около 300 евро квадрата за ап. на 10-15 години.

Не разбирам защо тези дискусии се превръщат в заяждания, вместо да се првръщат в нещо, което да е полезно за четящите. Споделям опита си и нищо повече. Веднага врели, кипели и компетентни започват да обясняват кой бил балък, кой живее на квартира и т.н. Наистина не смятам за необходимо, а и предвид анонимността на коментарите е излишно да обяснявам защо, къде и кога съм купувал и как живея, както дали съм роден в София, каква кола карам и какво е мнението ми за бездомните кучета и свинския грип. Моето основно възмущение, заради което изобщо се включих в коментарите, е за неистинността на информацията, разпространявана от медиите и за това как масово хората, които не са се сблъсквали с дадени проблеми вярват на всичко написано-не защото са глупави или наивни, а заради промивката на мозъци, която ни залива постоянно.

И във Варна ще паднат, но до време. Хора огледайте се, няма строителство. Нови сгради седят празни, явно собствениците не са на зор да продават. Та апартаментите, ще падат докато сме в криза и докато банките не започнат отново да пускат кредити на големите. Но и докато стигнат дъното. Защото ако скоро не започват на строят нови сгради, цените ще тръгнат нагоре отново. Търсенето все повече се увеличава, донякъде провокирано от спада на цените.

ПРОСО СЪНУВАТ- така казваше баба ми , /бдп/ а пък тука изказалите се явно сте такива, ще ви се, ама няма , та през така наречената криза с колко паднаха цените - примерно в квартали като Драгалевци , Симеоново , Бистрица , та дори и да са паднали е щот сме в криза, ама тя свърши, та ся ли ще падат като свърши ! ще се вдигнат и то още повече също като с бензина и цената на билета е , кат се вдигне петрол вдигат , кат падне не свалят, е така и с всичко друго, живеем в България...

Тони, приятелю. Имал си пари бол дал си. Не се кахъри по форумите. Ако са ти паднали от небето купувай, веднъж се живее. Тук говорим за обикновения, човек, за който е много по-изгодно да изчака една година и да купи на половин цена.

Тони , Тони с тези заучени фразиВ крайна сметка цените на приличните жилища (поне в София) не са се променили драстично-не и на качествените имоти, в които си струва да се инвестира звучиш на жалък брокер, който е останал без работа. Ти май се опитваш да правиш някаква евтина пропаганда . Аз имам едно наследствено жилище от 100 кв.м в района на ангел кънчев и Патриарха , което преди 2 години ми предлагаха да купят посредници за 2500 евро на квадрат.Не го продадохме , защото сме двама наследници и в момента не ни трябваха пари. Сега същите тези посредници твърдят , че това жилище към момента струва около 1500 на квадрат. Ти сам прецени извън центъра колко са паднали цените драги брокере!

и пак най-голямото недоразумение с цените се свързва с града варна.с какво точно са оправдани най-високите цени там дали има човек,който да обясни с реални причини,а не с наизустени глупости????????

Това, че цените на жилищата са поне 3 пъти над нормалните е факт. Чудя се какъв серсем трябва да си за да купуваш тези некачествени и строени без никакъв наджор сгради. Всичко след 2000 г. е изключително опасно. Предлагането е като за в Китай.

Naistina-BALUCI! V Sofia niama nikoga da padnat cenite.Pomislete zashto..

Цецо, моля те, дай да се срещнем някъде и да ми ги покажеш тези имоти-да видя имат ли път прокаран до тях (асвалтов имам предвид), акт 16 получен ли е (или е трябвало да го получат през март 2008 но още го чакат) и дали асансьорната шахта не се пада точно до стената на спалнята ми (защото и подобна простотия видях). Пиша от гледната точка на човек, който е походил доста по огледи през последните 5 години, а не е следил само обяви в imot.bg. И не се заяждам-просто констатирам. А какво ще стане с пазара занапред според мен никой не може да каже...

Не правя никаква пропаганда-който иска - купува, който не - не! Но ти специално(обзалагам се!) си с малък шанс да си купиш жилище - ще живееш докрай под наем(с всички+ и - от това)...:)

Точно така Тони, много умна постъпка. Цените даже вече се и повишават - до края на годината ще се вдигнат с над 70%. Скоро ще можеш да го продадеш, а какъвто си ми умен с парите ще си купиш поне 3.

Тони, цените на приличните жилища от 1100 Е е вече около 650 Е! В Борово са толкова, новите кооперации в Овча купел са по 500 Е, Младост и Люлин 450 Е! ВСИЧКО Е ВЪПРОС НА ПАЗАРЛЪК!Избор има мноооого голям! И пак няма да купя, а ще чакам още, нека се гърчат всички, които теглиха скъпи заеми и банките, които им ги отпускаха!

ХХАХАХА НЕ И У ВАРНА!!!!!!!!!!!!!!!

Докато има балъци да купуват неадекватно скъпи жилища, ще има и тарикати, които ще стават милионери на техен гръб ! Цените на имотите в България са абсолютно нереални и това се знае от всички грамотни хора - себестойността на строителните работи по един завършен апартамент (без обзавеждане) рядко надвишава 200 евро/м2, да сложим още 50 евро за проектиране и 100 евро за мястото (което е много, защото място 1 декар се разпределя между всики апартаменти по височина ) - това са 350 евро/м2 - от 350 евро/м2 до 1000 евро/м2 балъците плащат не супер-качествено строителство, ами лъскавите коли на предприемачите, обувките и палтата на мутресите и лихвите по заемите от банките ! Разбира се неграмотните брокерчета ще продължат да лаят, че всъщност нямало падане на цените - но е смешно, като се има впредвид как преди година разпалено ни убеждаваха как цените щели да се вдигат поне с по 30% на година ха ха - излезте навън в Германия, Австрия или Испания и вижте цените и качеството на имотите там - Европейски държави, с по-високо качество и по-ниски цени - досега не е даден адекватен отговор на тази загадка - защо там е по-качествено и по-евтино, а отговорът е толкова прост - в България има много алчни предприемачи и безумно наивни купувачи !

Приятелю никой не ти е виновен че си нетърпелив и не слушаш хората които разбират.Кой ти е казал че цените са паднали.Безумни са но ще си дойдат на местото.Най рано се купува догодина, но и след 5 години няма да е късно

Samo deto po cyal svyat e po-skoro 200 naema.. Znam li, v BG moje i da e izolirana situaciya :-)

Те сега започват да поевтиняват.На 200 евро качество купувам.И да не ми пишат тук разбирачи за себестойност.Пазарна цена се определя от търсене предлагане и наличие на паричен ресурс.Така че братя не купувайте над 200е качествено строителство

парите в брой са 8 млр. лв , смятайте си го в кв.м колко трябва да струват имотите братлета

Имотите няма на къде да падат повече в абсолютни стойности. Цените ще се запазат същите само дето вместо EUR накрая ще пише лв.. Сори ама всеки знае, че ако цената на един апартамент е повече от 100 наема това е балон, а наемите падат и то яко. На времето като ви раправяхме за балона всички не та не - юруш да се поробвате с 30 годишни заеми, дето лихвите ще връща внучето на вашта тъща!

спада ще продължи през цялата 2010, и няма да е само с 10 %, а с много повече. така че аз ще изчакам още за покупка.

До кога ще ни пълните главите с глупости?!?! И кой ви плаща, за да публикувате постоянно тези безумни статистики? Купих си жилище миналия месец - всяка оферта, която беше по-евтина от стандартното беше с някакъв много сериозен проблем-в строителството, в инфраструктурата и каквото още се сетите. В крайна сметка цените на приличните жилища (поне в София) не са се променили драстично-не и на качествените имоти, в които си струва да се инвестира. Ако някой от авторите на статията си прави труда да чете това, моля, нека ме насочи към тези Супер изгодни намалени с по 30 % апартаменти!!!

Малко по-вдясно да страницата на Дир.бг пише Имотният сектор излиза от кризата!!!!!Как аджеба ще падат още цените като има търсене-те продавачите да не са

поредната платена статия, която няма нищо общо с действителността. Цените са паднали с около 10-15%. Ако някой е искал 1 милион за някаква съборетина, а сега иска 500 000, това не означава, че цените са паднали наполовина. Пазара се оживява, а цените се стабилизират. Тъкмо се чудех как така великият Икономист не се е изакал по проблема, ама не останах разочарован, един от първите е той, великият разбирач, който аз, кой знае защо, редовно огорчавам като си плащам вноските по кредитите...

не те знам пич ли си или пичка с пишка, все ми е тая. ама ще ти кажа едно, кризата сега започва, имотния балон ще се пука все повече, а ти няма да си продадеш нито един апартамент тъпо мутренско бизнесменче...

....

...

Подвеждащо заглавие, тъпа статия, ала- бала

КУПУВАМ ПАНЕЛ ДРУЖБА -2 НА 200 ЕВРО КВАДРАТА. 973 06 90