Новият лукс при жилищата е спокойствие и зеленина
Новият лукс при жилищното строителство е спокойствието и зеленината, коментира за БТА д-р Кристиян Вълчев от Икономическия университет във Варна.
Обратно в новинатаКоментари - Новият лукс при жилищата е спокойствие и зеленина | Днес.dir.bg
Коментари
Докато лъжат с квадратура, строят блок до блока с разноцветно лего без да може да се диша, наоколо бетонна джунгла без зеленина, докато качеството е не съмнително а престъпно и чуваш дишането на съседа... е докато са тези неща да забравят да им дам 1000 евра на имагинерен квадрат.
До нас строят един от зелен по-зелен затворен комплекс. Като се поинтересувах се оказа, че най-малката стая в моя апартамент - детската, която е точно колкото за дъщеря ми, в този прекрасен комплекс се нарича "просторен хол с кухненски бокс". Към него има една спалня с 4 квадрата по-малка от кухнята ми, която се нарича спалня и една баня, дето при нас и казваме "тоалетната". Да ви имам и зеленината и чудесията капиталистическа.
Нещо струва толкова, колкото платят за него! Така че никакви посредници и дилърчета, действа се драстично, напористо и самостоятелно. А сега хора с пари бол, стига да попаднеш на правилния човек.
Чакам да вдигнат данъците на непродадените от предприемачите имоти.Тогава като никой не им даде по 1000-1200 евро/кв.м. строителите притиснати от високите данъци не просто ще намаляват в пъти цените, а направо ще подаряват жилищата.А иначе д-р Вълчев има поздрави за очакваното поскъпване.Цените само ще падат.
В момента клиентелата за новия "лукс" са поне 80% ядачи от хазната и далаверите косвено свързан с нея. На какво ще заприличат тия луксозни блокчета, когато папото свърши? Да не говорим, че нашите "успели" се държат като задници и се чувстват като богаташи от неща едва минаващи за средна класа на нЕкои други места. ...а цените се вдигат ...
Голям лукс е да живееш в България. Зелени треви колкото искаш. Само че да стигнеш до тях ти трябва да се бъхташ по разбит асфалт, тротоари само по някои централни улици, ама с разкъртени и хлопащи плочки, чалга на стотици децибели във въздуха, изнервено и гладно население по улиците. Чужденците направо ще се изтрепят да купуват имоти тук.
Прав е доктор Вълчев. Но това трябва да достигне и да се изпълнява от кметове и управляващи. Не да слушат строителните "бизнесмени", а да работят за хората- КЛИЕНТА. Сега с това застрояване се изземват градинки и междублокови пространства. Интересно дали ще застроят празните пространства в затворените комплекси?
Най-голямата тъпотия е комисионата на брокера - 3% от цената на жилището. Брокерът (в повечето случаи амбициозен и нереализиран никъде другаде наглец) прави едно и също за всички жилища - лъже и маже. За какво е този процент от цената на жилището, брокерът ли е харчил пари за посторяването?!?
Завършеността на жилището,чисто ново,често е нулева.Тепърва предстоят сериозни инвестиции. Затворените комплекси вече са много.Предлагат сигурност и комфорт.Имат обаче и редица допълнителни разходи по подръжка на общите части и охраната. Извън града/центъра е приятно,въпросът е,хората да преценят до колко е функционално и практично.Лично аз се изнесох над"Ускорителя",когато децата ми пораснаха и няма нужда някой от нас да ги транспортира напред-назад.На тях,като млади хора,градската среда им се нрави,защото имат лесен достъп до Университети,заведения,кина и приятели. Живея в собствена къща.Лично за мен,"общото"с редицае др.сънародници,не е опция.
Много ми е смешно, когато чета изказвания и анализи на имотния пазар у нас от хора, които са чели някакви книжки (учебници), взели са някакво образование, но нямат и най-малката представа как трябва да се случват нещата, за да са наред. На първо място, в БГ няма никаква, ама абсолютно никаква дългосрочна стратегия за развитие на жилищното строителство като цяло. На второ място, нормативната уредба не допринася за правилното развитие на този сектор, а напротив, помага за увеличаването на хаоса. Не трябва и да се пренебрегва манталитета на българина, който иска да живее на "пъпа на града". Нереалните стойности на цените също са резултат от това. Какво би трябвало да се случи? В никакъв случай не трябваше да се разрешава това безразборно грозно строителство, без никаква визия и мисъл. Старата инфраструктура не може да поеме количеството нови сгради, хора и автомобили. Освен това, липсата единни стандарти в строителството, води до появата на имоти с неясни квадратури и разположение. Също така, строителството на жилищни сгради без осигуряването на гаражи или паркоместа, е друг голям проблем, както и унищожаването на зелените площи. Може да се изпише цяла книга, но няма да има смисъл, защото градовете вече са осрани тотално, и само събаряне може да реши проблемите. И да не забравяме и манталитета-да живееш в 60 кв. "луксозно" тристайно жилище в "престижен" квартал е по-добре, отколкото в просторна къща от 160 кв. в покрайнините...
Аман от неграмотни доктори! Законът си казва - предмет на сделката е застроената площ. Какво е застроена площ казва ЗУТ. Те ти единен стандарт, докторе.
И какво стана сега ? Това което го имаше в изобилие при "соца" се оказва, че е лукс при либерал-капитализмо-дИмокрацията ?
Честито Рождество Христово ! Уважаеми, докторе ! Незнам какво си казал, но така предавайки го журналистите на нас, излиза, че никога не си чувал за БДС 163-1986 год. !? Та в този стандарт, много подробно е описано, ама абсолютно всичко по отношение на площите и обемите на сградите. Това че разни "законотворци" написаха ЗУТ и "отмениха" всичко що пише в стандарта и НБПЦНИ, е техен проблем ! Всеки що годе грамотен човек ще разбере разликата между техническа и ценова страна на нещата, а няма да ги задраска с лекота. И те така .................... !!!
Абе Вълчев, в село Долно Градлище мама и тате са казали на децата да отидат да живеят у София. НА всяка цена и при всякакви условия !!! Според теб това какво качество ще изисква от жилищното строителство?
Имаше един етап, когато клиентите бяха готови да вземат всичко, стига да е в центъра на града, обясни Вълчев. И допълни, че сега тенденцията е точно обратната. абе няма място за сите селендури у центъро бе...затва сите там у лукса дет кенефни води текат , всичко е проходимо и тн....ама сие "затворен комплеккс" яко разбийш ли
Затова пък сега са с "панорамна гледка" (демек последен етаж под течащ покрив), на "комуникативно място" и други подобни, измислени от новата "престижна професия" на неграмотен посредник.
А сега хора с пари бол, стига да попаднеш на правилния човек. - да живей Боко да живей Цоко ура другари в светлото бъдеще сме....и тъй кат те гледам вземай моли и записвай - цената е това, което плащаш, стойността е това, което получаваш! надявапм се да си схванал, айде със здраве и весели празници
Прекрасно! Някой все пак се осмели да го каже. В културния свят отдавна съблюдават това правило и колкото по-зелен е един район, толкова е по-елитен и скъп. Само че как това да се впише в алчността на нашенските собственици на дядови ниви, превърнали се в регулирани парцели, които дават пари само като кв. метри жилищна площ? Големите ни градове са като гета, блок до блок, където хората си гледат в прозорците. Даже скъпите квартали в София - бивши села, на нищо не приличат.
Честито Рождество Христово!...има една стара приказка, когато си избираш жилище, виж първо какви и кои са съседите ти! Търсело се "спокойствие"....най-важният фактор е човекът.Може да се нанесеш в скъп и тузарски апартамент в луксозен комплекс от затворен тип, а над теб да живее някоя мутра-новобогаташ, който пет пари да не дава за твоето спокойствие.Чалга, брат!За мен главният виновник при застрояването са общините, където процъфтява небивала корупция. Само така си обяснявам как старите квартали на София/примерно/ ги обърнаха на строителни площадки за бизнес и офис сгради.Тези квартали вече мязат на гета. Мръсотия, разкопани и разнебитени улици, шумни заведения, задръствания от автомобили. В същото време предприемачите - "бизнесмени" си живеят в луксозни къщурки в красиви и тихи местности извън големия град..Това е реалността.Градовете все-повече придобиват вид на населено място от някоя анти-утопия. Мрачното бъдеще от фантастиките чука на вратата.Хаотично строителство,мръсен въздух, висока престъпност, квартални банди, безброй таралясници по улиците, корупция сред властите, наркомания и каквото си искате.А оня т.пан Каролев ми говори, че трябвало да усвояваме планините, щото щели да бъдат важно перо в "икономиката" ни.....
Точно така е, нагли и безочливи са. Превъзнасят и най-големия боклук, само и само да ти го пробутат, че оттам им идват парите. Като не могат нищо друго в живота, специализират се в манипулации и лъжи.
Я да видим- даскал от унсс обяснява за липсата на кадри и тенденциите в строителството. Правилно е.
браво добре го каза *Съобщението е транслитерирано от системата. Моля, пишете на кирилица.
Като има глупаци с пари, ще има и хитреци "психолози", които да им ги прибират! Наздраве за касичките! И все така напред и нагоре! Кой Ше храни брикерчетата!?
За да бъде запазено поне малкото останало от някогашните градинки, нужна е категорична забрана за стоителство по зелените площи в градовете.Те имат и друго предназначение - при земетресение хората навън да се пазят от високите сгради.Това е забравено! Никакви кошаревски свидетели, че прадядото имал тук нива, защото и така да е, някога е получено обезщетение. Нужни са и подземни паркинги под площадите, за да се махнат паркираните по тротоарите коли в София и да може поне малко да се диша.
След много ремонти-на апартамент и наследена къща,добих що годе представа,цени,качество и имотен пазар. Според мен,поне за София-крайно спекулативен и надценен. Къща,избушена до стени.Качестевено строена през 1970г.Нов покрив,керемиден,от най-модерните.Улуци.Дограми,скъпи.Врати.Подове.Топло.Ток и вода.Мебели.Уреди.Двор.Сметката-200 евро на квадрат.Можеше и по-евтино.18 месечна драма,но стана. Не разбирам цени в квартала,в който живея от порядъка на 1500 до 1800 евро за кв.м.,на мазилка! Доходите тотално не съответстват на такива числа.300-500% печалба ми се виждат много. Младите хора много да внимават. Ипотеката е решение,но е и риск.Както и загробване.10-30г.изплащане са голям период,всичко се случва в живота. Не знам,струва ли си.
Честито Рождество Христово! Не виждам никакъв лукс в затворените комплекси построени върху мочурищата на града и населени с отворени комплексари от селски тип. Брокерите няма да коментирам на този светъл празник.
нищо чудно .само трябва да допълниш колко пъти си близал задника на партийния секретар,за да ти дадат софийско жителство и такова жилище.
Жилището закупих преди 2 години, а по времето на партийните секретари съм минавл прав под масата.
Не неграмотни доктори, а калпав закон, чието последици ги виждаме всички. Браво на доктора , че има смелост да покаже това.
Е пак добре, че някой се сети да има закон и стандарт за определяне на ЖИЛИЩНАТА площ. В нормалните държави има ясни правила по които се обявяват обитаемите площи за дадено жилище. Няма да е зле и в България да се даде подобно определение за обитаема площ на дадено жилище и тази площ да бъде посочвана в обяви и документи. Защото застроената площ няма нищо общо с използваемата обитаема площ. Като прочетете обява за апартамент в Париж от 70 квадрата, това означава, че сумата от площите на напълно покритите и затворени помещения е 70кв.м. Бяз балкони и тераси. Мазета, гаражи и тавани, които не граничат с жилищната част от имота са анекси и не се включват в обитаемата площ.
Това е загробване на хората до края на живота им- точно в западен стил. В София се оплакват от всичко, но кой ги кара да се местят от село? А новото строителство е пълен боклук.
Загробване в западен стил?!? Нека да е ясно какво точно става "на Запад". В момент имам следния избор: 1. Наем от порядъка на 1100€ месечно като трябва при напускането апартаментът да е в същото перфектно състояние, в което съм го получил при наемането. Т.е. ако обитавам 5-6 години ще трябва най-малкото да го пребоядисам за моя сметка. Ако обитавам по-дълго, може да се наложи и нещо по-сериозно да ремонтирам, особено ако имам куче, което да увреди паркет или стени. 2. Заем с около 1.3% фиксирана лихва за 30 години. Месечните ми вноски ще са около 1600€. Да, по-скъпо е с около 500€ на месец, но пък във втория случай ще съм собственик на жилището, докато в първия няма да имам нищо. За 30 години ще съм платил 180,000 повече, в сравнение със случая, в който щях да съм просто наемател. Но имотът, който купувам струва в момента близо 500,000€. А след 30 години ще струва доста повече. За последните 30 години имотите на Запад за поскъпнали средно между 3 и 10 пъти в зависимост от града и държавата.
И идиотите го наричаха "рушене на тоталитарни структури", обявявайки, че "пазарът ще регулира всичко". Ама нещо не се получи...
ами иди си някъде в социализъма бе , там ше ти дадат ведомствено жилище - каквото и където си поискаш , на тихо и спокойно място , ниско строителство и качествено строителство , тухла , тихи съседи,ше бъде с мокет и кухненски шкафчета ,супер инфраструктура и т.н. - абе всичките блага , мед и масло на света !
Е некачествено строителство,а инфраструктурата,чакаш по десет години и газиш кал корумпираната община да си свърши работата в СофияУ нас всичко е пор ография,начело с политиците.