Печат на цар Петър е открит при Русокастро
Оловен печат на цар Петър е открит край проучваната от археолози крепост Русокастро край Бургас, съобщиха от Регионалния исторически музей в морския град.
По време на археологическите проучвания жителите на с. Желязово са предостави на специалистите множество находки, открити от тях при земеделската им работа.
Една от тях е оловен печат - моливдовул, на българския цар Петър (927-969 г.). Печетът е открит при обработка на градина на около 400 метра от кулата-кладенец.
На лицето на печата е изобразен Иисус Христос с ореол, в който е вписан кръст, а на опакото – българския владетел със съпругата си Мария.
Печатът е един от най-добре запазените, открити изобщо до този момент, и първия, намерен в Тракия. На юг от Стара планина има открит само един печат – от крепостта Кракра при гр. Перник. На практика, в Южна България единствено Бургаският музей вече притежава подобна находка.
Подновените разкопки тази есен са имали за цел да се довърши работата при укрепения проход и кулата-кладенец, които са разкрити през 2009 и 2010 г.
Археолозите са установили, че стените на кулата-кладенец в най-ниската част на прохода са дебели 2.9 метра – едни от най-монументалните градежи в Южна България.
Външните й очертания не са правоъгълни, както е вътрешността на самия кладенец, а са най-вероятно с петоъгълна форма, като челото на кулата опира буквално в главния път, водещ от с. Русокастро към с. Желязово.
Голяма част от находките са потвърдили значението на Русокастро не само през периода на Второто българско царство, но и през IХ-Х век.