Младенов срещу замразяването на доходи
След 2010 година няма основания да се задържа минимална работна заплата в страната, смята социалният министър Тотю Младенов. Той мотивира мнението с това, че в условия на криза работодателите са принудени да преминат към заплащане на минимална работна заплата с цел запазване на работните места.
Според Младенов, ако минималната заплата се замрази, няма да има и увеличаване на минималните осигурителни прагове, а оттам съответно и на приходите към Националния осигурителен институт. По думите му не бива да се пренебрегва и фактът, че България е с най-ниски доходи от страните членки на Европейския съюз.
Ако минималната работна заплата се запази на ниво от 240 лв. догодина, след като си платят данъците, хората, които я получават, ще живеят под прага на бедност, коментира Младенов. По изчисления на социалното министерство прагът на бедност догодина ще бъде 216 лева, а след плащане на данъците на тези хора ще им остават 190 лева.
Подкрепяме анализа на икономическите перспективи и изпълнението на консолидираната фискална програма за 2009 год., предприетите от правителството мерки за балансиране на бюджета, както и макроикономическата прогноза за 2010 - 2013 година, каза Младенов.
МТСП обаче не подкрепя заложените в макрорамката политики по доходите, една от които е посоченото поддържане на минимална работна заплата след 2010 година. Правителството предвижда замразяване на социалните обезщетения за период от четири години и ненарастване на пенсиите по т. нар. швейцарско правило догодина. Минималната заплата също ще остане 240 лв. през следващите години. В същото време се предвижда намаляване на осигуровките догодина с 2 процентни пункта, а според информация на в. "Класа" единствената промяна при данъците през 2010 г. е договореното с ЕС повишение на акцизите. „Не подкрепяме основните допускания за минималния размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст и социалната пенсия за старост. В допусканията е заложено, че размерите на тези плащания ще останат не пременени за целия четиригодишен период”, заяви министър Младенов. Той каза още, че подобен акт ще има изключително силно негативно въздействие върху най-уязвимата група - българските пенсионери. „Не подкрепяме намаляването на обезщетенията за безработица, както на минималния, така и на максималния размер с 10 лв. и задържането на размера им, непроменен за целия период до 2013 година ”, посочи Младенов.