Това съобщи на пресконференция лидерът на партията Иван Костов, цитиран от БТА.
Предложението е в резултат на анализа на ДСБ на действията на правителството във връзка със спирането на средства от Европейския съюз за България и реакцията на кабинета. (Проектите по предприсъединителните програми, за които не са установени нарушения, получават подкрепа от държавния бюджет - бел.ред.)
По думите на Костов, Министерският съвет е опитал всичко, което е могъл за решаване на проблемите - създаване на институции, според препоръките на ЕС, персонални промени, но не е намерил път да възстанови доверието на европейските партньори към страната ни.
Това означава, че няма министър-председател, който да създаде екип, да поеме отговорност и да наложи решения, коментира Костов. Това правителство не само провали членството на България в ЕС, но и започва да саботира и бъдещето ни членство в него, добави той.
От ДСБ очакват НДСВ да премисли оставането си в управлението и политическите аргументите за съществуването си, ако не излезе от коалицията.
Ако предложението за мораториум бъде отхвърлено от парламентарното мнозинство, ще започнем преговори с опозицията за нов вот на недоверие, каза заместник-председателят на ДСБ Екатерина Михайлова. От партията смятат, че най-добрият изход за България са предсрочните парламентарни избори и оставката на кабинета.