Честваме 8 март: Международен ден на жената
Международният ден на жената започва да се отбелязва в началото на 20 век в Северна Америка и Европа като ден за защита на правата на жените.
Направи поздрав с картичка >>>
На 28 февруари 1909 г. по предложение на Социалистическата партия на САЩ е отбелязан Национален ден на жените в САЩ по повод стачката на жените от 1908 г. в Ню Йорк за по-добри условия на труд.
На Втората международна конференция на жените социалистки в Копенхаген, Дания (26-27 август 1910) с участието на 100 жени от 17 страни е прието решение да бъде установено отбелязването на международен ден на жената, за да се почете движението на жените за техните права. Тогава не е установен конкретен ден.
Като резултат на инициативата от Копенхаген за първи път Международният ден на жената е отбелязан на 19 март 1911 г. в Австрия, Германия, Дания и Швейцария, в който се включват повече от 1 млн. души с искания за избирателни права на жените, както и за правото им на работа и професионално обучение.
От 1975 г., обявена от ООН за Международна година на жената, денят започва да се отбелязва на 8 март.
Мотото на деня за 2018 г. е: "Да подпомогнем прогреса", като целта е да бъдат мотивирани и обединени приятели, колеги и цели общности да мислят и действат заедно.
Причината за отбелязването на специален ден на жената са многобройните протести за подобряване на условията на труд, породени от бурната индустриализация в началото на 20-ти век.
За основоположник на този празник се смята германката Клара Цеткин. На международната конференция на жените социалисти в Копенхаген на 27 август 1910 г. Клара Цеткин предлага да се чества ден на жената.
Клара Цеткин е известна с борбата си за икономическа независимост на работещите жени. Обявява се за еднакво право на заплащане с това на мъжете, за еднаква работа, за държавно и детско обслужване.
Бори се за каузата за подобряване на ролята на жената в семейството. Според нея жената не трябва да бъде само домакиня и майка, а бракът трябва да бъде обединение на равноправни партньори, които са отговорни съвместно за възпитанието на децата.
Именно по идея на Клара Цеткин за първи път се чества Международният ден на жената през 1911 г.
Руската революция от 1917 г. започва с демонстрации на жените в Русия. На 8-ми март 1917 г. работнички от Петроград излизат на протест срещу глада, царизма и войната. През 1920 г. участнички във Втората международна конференция на жените комунистки предлагат 8-ми март да се обяви като официален неработен ден на жените в Съветския съюз.
През 20-те години на миналия век празникът се позабравя и честванията поутихват. Но през 60-те години с масовото разпространение на феминизма, отново става популярен.