Експерти плашат с бум на загинали по магистралите
Българинът не е подготвен да шофира съвременните бързи автомобили. Голям пропуск е, че автошколите не дават обучение по автомагистрала. Ако това нещо не се промени, през 2013 г. ни чака бум на загиналите по магистрали.
"България много късно започна реформите. Държавната комисия по безопасност на движението предвиждаше още през 2009 г. да имаме нов закон за движението по пътищата. Вече сме 2011 г. и такъв още няма, а и никой не си мърда пръст това да се случи", коментира Иванов.
По думите му България изостава тотално от начина, по който се изпитва в Европа - в извънградски и магистрални условия. През 2013 г., според поетия от правителството ангажимент, ще има още две завършени магистрали и една в процес на отваряне.
"И ако ние тези хора не ги изкараме поне един или два пъти на такъв участък от пътя и те не усетят скоростта на движение с над 120 км/час, възможността за катастрофа при такава скорост и начина, по който се изпреварва, когато тези бързи автомобили навлизат все повече в съвремието ни, реакциите на шофьорите няма да са адекватни", казва още дългогодишният автоинструктор.
От името на цялата гилдия той изрази категоричното си несъгласие с билбордовете по магистралите и пътищата на България и най-вече до тяхното съдържание, което разсейва шофьорите и е причина за много от жертвите.
"Ако Общинските съвети, които в момента приемат тези билбордове, правят това без участие на експертите, на пътна полиция и на хората, които се занимават с обучение, ще бъде много лошо. Всеки общински съветник защитава нечии интереси - на "Плейбой", на "Максим" и т. н.. Така дилемата какво да гледа човек на пътя - хубавата разголена гръд или дупката на пътя, остава неразрешена. А попадането в дупката - прави нещата фатални", коментира Иванов.
Той даде пример с пътя за Пловдив, където на мястото на летището има поставена на всеки 50 метра празна рамка за билборд.
"Тя не е обезпечена по никакъв начин, отстои на 5 метра от платното за движение и при скорост от 130 км/час директно ще се забиете в нея, без никакъв шанс", казва експертът.
Той си спомня, че броят на билбордовете през 2009 г. е бил 8000 на цена от около 14-15 млн. лева, които са влезли в държавата.
Иванов допълва, че Европа препоръчва две неща, които браншът у нас от години иска да бъдат въведени. Едното е вкарване на фазовото обучение.
"Хората на 20-21 години израснаха с агресията и убийствата по улиците, тях само големите санкции могат да ги стреснат. Обучението трябва да започне още от детската градина", смята той.
В подготвяната от автоинструкторите стратегия, която най-вероятно следващата седмица публично ще бъде представена, се предлага още шофиране с придружител от 17 години, регламент за обучение на децата в детските гради и училищата като първа фаза, както и за малките велосипедисти.
"Не може за три почивни дни, както например идват - 4, 5 и 6 септември, по статистика да имаме увеличение с около 30 на сто на загиналите по пътя. Тази касапница през уикендите означава, че някой не си върши работата - от страна на контрола и от страна на организацията по пътищата", добави Иванов.