Специалисти от Клиниката по съдова хирургия на Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Проф. д-р Стоян Киркович" в Стара Загора извършиха уникална за региона операция, при която с помощта на 3D биопринтиране се спаси крайник на жена от заплашваща втора ампутация. Това съобщи в личния си профил в социалните мрежи директорът на лечебното заведение проф. д-р Йовчо Йовчев.

Медиците са успели чрез минимално инвазивна ендоваскуларна процедура да възстановят напълно кръвообращението на крайника и да отстранят гнойни тъкани появили се в резултат на нарушеното кръвоснабдявяне.

"За първи път в Югоизточна България се приложи нова технология, използвайки специална методология за персонализирана кожна регенерация. С помощта на тази техника от пациента бяха извлечени мастни клетки от коремната област и чрез тях се "създаде" нова "кожа". Извлечените мастни клетки се използваха за създаването на персонализиран пластир с желеобразна структура, отпечатана от 3D биопринтер. Система от вграден изкуствен интелект сканира и анализира точните анатомични очертания на раната като тези данни се изпращат към биопринтер за изпълнение. Следвайки инструкциите на компютърната програма, биопринтирането предостави възможност да се създаде в реална среда пластир, който се поставя върху раната, стимулирайки естествените регенеративни процеси на организма", обясни проф. Йовчев.

Снимка: Фейсбук страницата на проф. Йовчо Йовчев

Той посочва, че по литературни данни в 87% от случаите се постига оздравяване дори на рани, кървящи с месеци. Технологията представлява революционен подход в лечението на трудно зарастващи рани, особено при пациенти с диабетно стъпало, което е причина за над 50 процента от ампутациите на долни крайници в България. Новата методика дава шанс на пациентите да запазят краката си и да водят пълноценен живот.

"Това е изцяло нов подход за лечение на тежки хронични рани при диабетно стъпало, онкодерматология, изгаряния, декубитални рани и други видове тъканни нарушения. България е една от първите европейски страни, въвели пилотно тази иновативна технология, която се използва успешно в САЩ, Турция, Южна Корея, Испания, Италия и други държави", коментира още медикът.

Успешната операция в най-голямата болница в област Стара Загора е доказателство за възможностите на съвременната медицина и екипите работещи в Клиниката по съдова хирургия, което осигурява нови възможности за пациенти, страдащи от хронични и трудно зарастващи рани, допълва директорът на лечебното заведение.

 

ИЗБРАНО