Предлагат различни данъци за заведения за пушачи и непушачи
Ресторантьори предлагат да има заведения за пушачи и непушачи, които да са с различен данъчен режим. Собствениците на заведения продължават да искат отмяна на пълната забрана за пушене в тях.
"Забрана за пушене се въведе в България по време на небивала 90 г. икономическа криза и без предварителна информационна компания от страна на държавата", посочи Рагин. „Барове, дискотеки – там положението е много трагично. Ще застанем винаги на тяхна страна. Ако успеем да не политизираме този проблем, ако успеем да убедим всички парламентарни групи да ни подкрепят. Защо една Германия, която носи на гърба си целия ЕС в лицето на Меркел, също не смяха да вземат радикални решения. Те искат да запазят част от бизнеса", добави той, цитиран от Дарик радио.
По данни на браншовите организации 85% от хората, които посещават нощни клубове и кафенета, са пушачи.
Собствениците на заведения предлагат връщане на стария режим - половината от площта в тях да е за непушачи. Ресторантьорите са изчислили, че след влизането на забраната в сила на 1 юни тази година, оборотите са "паднали" поне с 20-25%. Ако тази тенденция се запази, браншът ще освобождава персонал, като на трудовата борса може да излязат още 34 000 души, заявиха от асоциацията.
Оттам смятат, че забраната ще намали приходите в бюджета с 228 млн. лв., в това число 12 млн. лева по-малко от осигуровки, 60 млн. лв. по-малко от ДДС и от намаляване на данък печалба със 144 млн. лв.
Наскоро независимите депутати Кирил Гумнеров и Стоян Иванов внесоха поправка в закона, с която да се върне старото положение. Премиерът обаче обясни, че това не е обсъждано от парламента и каза, че трябва да се направи избор още веднъж – "дали здравето или кафенетата".
Според певицата и собственик на нощен клуб и ресторанти Хилда Казасян промените в Закона за здравето са цинични.
„Преди година и половина, бидейки съвестни граждани, бяхме принудени да платим десетки хиляди лева, за да обслужим изискванията на предишния закон – вентилации, преградни стени. Всички тези пари в момента с новия закон ние трябва да хвърлим в боклука, което ми стои доста цинично насред тази криза, в която ни се налага не да съществуваме, а да оцеляваме", коментира тя.
"Предлагаме нашите заведения да осигурят площ за информационна кампания за вредата от пушенето, стига държавата да го поиска, но да облекчи режима", каза и управителят на заведение във Варна Марин Сотиров.
"Държавата лицемерно подпомага производството и продажбата на цигари, от които печели акциз, а иска от нас да се борим с тютюнопушенето", коментира пък Веска Костадинова, собственик на кафене в Тутракан.