Наполовина паднал оборотът на заведенията заради забраната за пушене
Индустрията на българските ресторантьори търпи рекордни загуби заради въведената от около три месеца пълна забрана за пушене на обществени места. Спадът на оборота е 50%, което може да съсипе сектора.
„Отдавам го на пушенето, защото заведенията, които сме оборудвали с климатични инсталации, т.е. направили сме огромни инвестиции, масово се напускат. Отдавам го, разбира се, и на икономическата криза”, допълни експертът.
По думите му практиката в други държави не е доказала положителни резултати в отказа от тютюнопушене. Едва 3% от българите са отказали цигарите след въвеждане на забраните за пушене на 1 юни, показа неотдавна изследване.
„Статистиката показва, че в другите държави около 1,5-3% е спадът в пушенето след подобна забрана. Няма промяна в продажбите на цигари в САЩ, въпреки постоянното разширяване на забраните”, коментира още Димитров и добави, че по данни на финансовото министерство към юни приходите от акциз на тютюневи изделия са 994 млн. лева – със 73 милиона повече спрямо предходния период.
Той настоя за връщане на стария режим в заведенията – отделни помещения за пушачи и непушачи, определяйки тази практика като „много балансирана”, както и да се проведе дебат и за евентуални данъчни облекчения за фирмите в бранша.
От здравното министерство обаче са категорични, че няма връщане назад за забраната за пушене на закрито.
„Министерството не предвижда промяна. Около 3 месеца и половина са минали, откакто новите изисквания са в сила. За това време не могат да се очертаят нито крупни успехи, нито някакви апокалиптични картини. Българското общество прие промените разумно. Ако сега се даде заден ход, това ще се приеме негативно и няма да се създаде устойчивост в този преломен момент на пречупване на обществото, към който вървим”, заяви Димитър Димитров от дирекция „Обществено здраве” в министерството.
За три месеца в цялата страна здравните инспектори са съставили само 87 акта за нарушения при проверените над 50 000 обекта.
Издадени са над 1000 предписания. С настъпването на есенния сезон обаче инспекторите готвят още по-чести и изненадващи проверки. Глобите за системни нарушения стигат до 10 000 лева.
Преди дни на референдум швейцарците се обявиха със значително мнозинство против забраната за пушене в барове и ресторанти. Целта на инициаторите на референдума бе да се забрани пушенето в заведения и на работа в страната като цяло.
Правителството и бизнес организации се противопоставиха на засилването на мерките срещу пушенето, твърдейки, че въведените през 2010 г. са достатъчни. Сега действащите мерки забраняват по принцип пушенето в затворени помещения на обществени места.