Това разкриха за първи път бившият директор на Националната служба за сигурност Владимир Манолов и бившият главен секретар на МВР Георги Ламбов, пред Дарик радио.

Поради липса на договор за правна помощ с Египет, българското Министерство на вътрешните работи не е дало разрешение за предаването му на египетските служби.

Айман ал Зауахири е пристигнал у нас през 1995 година с паспорт, който не е фалшив, но е под друго име. Останал е в България по-малко от месец. Бил е отседнал в наета от негови близки - мюсюлмани, арабски граждани, къща. Престоят му тук е бил просто спирка по пътя на Запад. 

„Айман ал Зауахири е бил отседнал за кратко в малък планински град. Проверихме го лично. Направихме и някои запитвания към египетското посолство. Тогава успяхме даже да внедрим човек близо до него, от когото започнахме да получаваме по-достоверна информация", разказа Манолов.

Владимир Манолов, по това време началник направление „Координация" в НСС, е единственият човек, който непосредствено и лично се е занимавал със случая.

Главният секретар на МВР по това време Георги Ламбов смята, че това не е единственото преминаване на Айман ал Зауахири през България. Той съобщи за негово транзитно преминаване през наша територия в края на 1995 година, когато е летял със самолет от Австрия и е трябвало веднага да отпътува за Турция.
„Тогава имахме спорове с министерството. Те бяха издали заповед за задържане. Казах им, че така не става, защото имаме опит със съседни страни. След ареста на някой такъв човек имаше по 3-4 атентата в съответната страна, а ние не бяхме готови да се защитим от атентати", заяви Ламбов.

След смъртта на Осама Бин Ладен, който бе убит на 2 май при спецоперация на американски командоси, 59-годишният Зауахири се смята за ръководител на организацията и най-издирваният мъж в света.