Тогава ще започнат и първите доставки за България. "Няма никакви съмнения", допълни Милер и подчерта, че "Южен поток е получил навсякъде статут на "приоритетен национален проект", предаде БТА.

В интервю за предаването "Новини в събота" на националния тв канал "Росия-1" Милер потвърди руската позиция, че тръбопроводите "Северен поток" и "Южен поток" са необходими за стабилното подаване на руски газ за европейските потребители.

Той съобщи, че европейците още не се готови да позволят на "Газпром" да използва изцяло капацитета на "Северния поток" и изрази убеденост, че южната тръба "напълно ще премахне всички транзитни рискове в Украйна".

По думите на Милер "Южният поток" вече се строи по дъното на Черно море, в България и в Сърбия, а ако се съди по вчерашните преговори с унгарския премиер Виктор Орбан, изграждането на участъка в Унгария ще се извърши в определените от проекта срокове.

"Най-важното е, че тръбопроводът се строи. И ние нямаме никакви проблеми със строителството на газопровода", констатира той. "Що се отнася до морската част по дъното на Черно море, що се отнася до България, ние вече строим в България, това важи и за Сърбия", каза Милер.

Напрежението около строителството на "Южен поток" се повиши след като на 16 април Европейският парламент в резолюция призова газопроводът да не бъде изграждан и да бъдат потърсени други източници на газови доставки за Европейския съюз.

Темата за "Южен поток" е една от темите, заради която ГЕРБ внесе в парламента вот на недоверие относно енергийния сектор. Вижте повече тук >>>

По адрес на Украйна Милер потвърди, че през юни тя ще получи толкова газ, колкото е предплатила, а през руско-украинската граница ще бъдат подадени такива количества газ, каквито Украйна ще трябва да транзитира до Европа. Милер отхвърли твърденията на украински представители, че промените в цените на руския газ се дължат на смяната на властта в Киев. Шефът на "Газпром" декларира, че руската страна работи с украинските си партньори вече пет години по газов договор, в който не са внасяни никакви промени. Той припомни, че Украйна все още дължи три и половина милиарда долара за доставен руски газ.

Милер отбеляза, доставките на руски природен газ за европейския пазар надвишават 30 на сто от потреблението в Европа, че износът на суровината продължава да се увеличава и че Европа няма алтернатива за руския природен газ.

АНКЕТА: Основателни ли да мотивите на ГЕРБ за вот на недоверие за енергетиката?

КРЪСТОСАН ОГЪН: За внасянето на вота на недоверие от ГЕРБ за сектор "Енергетика"