Списъкът с 400-те най-добри университета в света оглавява Калифорнийският технологичен институт (CALTECH). Той запазва първото си място от миналогодишната класация.
Второто си поделят два университета - британският Оксфорд и американският Станфорд.
Изненадата е Харвардският университет, който тази година изпада от топ 3 и е поставен на четвърта позиция.
На пето място е Масачузетският технологичен институт (MIT).

Висшите учебни заведения в класацията преобладават за поредна година, водейки света по качество на образование, съобщават БГНЕС и БТА.
Сред десетте най-добри университети в света има седем американски и три британски.
В списъка с 200 най-добри учебни заведения са 76 американски университета. 51 от тях обаче са изгубили миналогодишните си позиции.

В Азия най-добрият университет е в Токио, който заема 27-мо място.
Швейцарският институт по технологии в Цюрих заема 12-то място. Пекинският университет е 46-ти в света.

Холандия е трета с 12 висши учебни заведение в топ 200. Нито един руски университет не попада в първите 200 места. За разлика от Русия, Близкия Изток попада в списъка с първите 200 с три университета.
Африка също има своето място в класация с университета в Кейптаун.

Единственият представител на Балканите е Турция, която има три университета в топ 225. Сред първите 300 университета са пет турски висши учебни заведения.

Класацията за висше образование на "Таймс" се базира на 13 ключови показатели за изпълнение на университета, включително преподаване, научни изследвания, международни дейности.
За изготвянето на списъка са анкетирани 16,5 хиляди водещи световни учени и експерти в различни области, анализирани са 6 милиона научни статии и 50 милиона препратки в медиите.
ИЗБРАНО