Възкресяването на Лазар е едно от най-големите чудеса на Иисус Христос.

В цялата страна бе спазен основният обред на празника -  лазаруването. Този обичай е с любовно-женитбен характер, като традиционно участват девойки - лазарки, лазарици.

Снимки от обичая лазаруване ВИЖТЕ ТУК >>>

Те обикалят полето и къщите, играят и пеят песни за любов и жените, за плодородие, здраве и семейно благополучие.

Днес, след повече от петдесетгодишно прекъсване читалището в търговищкото село Алваново възобнови обичая лазаруване. Лазарска група посети домове в населеното място и зарадва с песни, танци и наричания домакините, разказа за БТА Светла Стаменова, председателят на местното Народно читалище "Йордан Миндов - 1892".

Обичаят не е практикуван от десетилетия, припомниха местните хора. Решението да се възстанови празничната обредност идва след предложение на читалищни дейци по време на отчетно-изборното събрание на институцията.

Така тази сутрин песните на момичетата огласиха от рано улиците на селото.

Лазаровден в село Алваново

Снимка: Читалище "Йордан Миндов - 1892" в село Алваново

Лазарки пожелаха здраве и благополучие и на майсторите от Самоводската чаршия във Велико Търново. В традиционния обред се включиха музикантите и хора от Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Българче", които водени от най-малката лазарка, посетиха дюкяните на занаятчиите с послания за здраве и благополучие.  

Младежите от ансамбъла с радост припознават обичаите и се включват в тяхното пресъздаване, защото носят традициите в сърцата си, каза за БТА диригентът на оркестъра Антон Стойчев.

Лазарки пожелаха здраве и благополучие на майсторите от Самоводската чаршия във Велико Търново

Снимка: Марина Петрова/БТА

Лазаровден отбелязаха в село Горно Церовене, община Монтана. Пресъздаването на обичая лазаруване се организира от местното Народно читалище "Еленко Ценов 1896".

На този ден момичетата от селото се събират, облечени в носии и обикалят по домовете, пеейки песни за здраве и благополучие. Хората посрещат малките лазарки с отворени врати и ги черпят с каквото има. Своите венчета и кошнички децата са украсили предварително от предната вечер, а цялата подготовка за празника е отнела около 10 дни, разказаха пред журналисти Суска Динчова, председател на Народно читалище "Еленко Ценов 1896" в Горно Церовене и Антоанета Тодорова, секретар - библиотекар на читалището.

"В Горно Церовене дълги години наред се спазва тази традиция. Хубавото е, че всяка година децата проявяват интерес към този празник, идват, включват се нови и нови. Започнах с пет - шест момиченца, в момента са 15, като най-малките са тригодишни и еуфорията е голяма", каза Антоанета Тодорова. Днес обичаят лазаруване беше пресъздаден от 11 читалища в община Монтана.

Лазаровден в село Горно Церовене

Снимка: Милена Островска/БТА

Лазаровден в село Горно Церовене

Снимка: Милена Островска/БТА

Две групи лазаруваха в търговищкия квартал "Въбел". Организатор на пресъздаването на обичая е Народно читалище "Развитие - 1904" . За първи път лазарските групи са две - пеят песни, облечени в красиви празнични носии, обясни за БТА председателят на културната институция Светла Манолова.

В празничния ден момичета се събраха пред сградата на читалището за обща снимка. Не бе подмината стародавната традиция да запалят свещ в храм "Света Троица" и оттам да тръгнат в два лъча към домовете на очакващите ги стопани.

Две групи лазаруваха в търговищкия квартал "Въбел"

Снимка: Боряна Димитрова/БТА

В Центъра за занаяти "Старата череша" в село Раждавица, община Кюстендил, също бе пресъздаден обичаят лазаруване. Момичетата плетоха венци от върбови клонки и украсяваха кошниците, в които носеха яйца, дадени им от хората в селото. В пресъздаването на обичая се включиха деца от Кюстендил, село Раждавица и читалищата от селата Скриняно и Копиловци.

Управителят на центъра Борислав Крумов каза за БТА, че в последните години наблюдава повишен интерес към обичаите, традициите и занаятите на предците ни. "Нашата мисия е да съхраним, да показваме и да възстановяваме традициите" посочи Борислав Крумов. Имаме колоритен бит и култура, които са позабравени, но децата проявяват интерес, а това може да промени виждането им за света и да ги научи да ценят природата допълни Крумов.

Утре, на Цветница, в Центъра за занаяти "Старата череша" ще бъде пресъздадена традиция за отбелязването на този празник.

Лазаровден в Раждавица

Снимка: Ярослав Ставрев/БТА

Лазаровден в Раждавица

Снимка: Ярослав Ставрев/БТА

Лазаровден в Раждавица

Снимка: Ярослав Ставрев/БТА

ИЗБРАНО