От пресцентъра на регулатора официално заявиха пред “Труд”, че “по-разумно е при едно хипотетично намаление на цената на газа да се търсят възможности за намаляване на цената на електроенергията, произведена от топлофикациите и заводските централи“.

По този начин, от намалението ще се възползват всички български граждани, а не само тези, които се отопляват чрез централното парно.

Ако бъде намалена цената на тока от топлофикациите, това ще бъде трето поред намаление и ще влоши сериозно състоянието на сектора, коментира Валентин Терзийски, заместник-председател на Асоциацията на топлофикационните дружества у нас.

По думите му, ДКЕВР не се вслушва в думите на енергийните компании и тълкува различно намаленията и увеличенията на цените на природния газ.

Когато газът поскъпва с 5%, на нас не ни увеличават цените, но когато намалява, ги свалят”, каза Терзийски.

В понеделник “Булгаргаз” съобщиха, че предлагат синьото гориво да поевтинее с 2,75% от април или със 17,20 лева за 1000 куб. метра до 612,80 лева.

Най-големият потребител на природен газ в страната са топлофикациите и индустрията. Около 70% от сметките за парно и топла вода се формират от цената на синьото гориво.

Отделно централите произвеждат и ток, който държавната НЕК е длъжна да изкупува на по-високи цени.

По данни на Електроенергийния системен оператор, заводските централи и топлофикациите формират между 16 и 17% от произвежданата електроенергия.

От август м. г. обаче не е ясно какъв точно дял от сметките за потребителите се дължи на тока от комбинираните мощности, защото добавката за тях беше включена в цялостната сметка.

За последен път токът поевтиня на 1 януари т.г. Нощната тарифа бе намалена с 10%, а дневната - с 0,5%.

Доставчиците на ток вече заявиха, че ще искат поскъпване с 9-7% от юли, а НЕК - с 2%.