Женските организации бият тревога, че така се налагат закони, които се основават на ислямските правила.

Откакто през 1926 година в Турция беше въведено гражданското право, бракосъчетанията се извършват единствено от служители в общината. Досега гражданският брак беше предпоставка за църковен брак, а онези двойки, които сключваха религиозен брак, без да имат граждански, рискуваха наказание между два и шест месеца лишаване от свобода.

Преди две години обаче Конституционният съд отсъди, че за да сключиш религиозен брак не е задължително преди това да имаш граждански, и така отмени и наказателното преследване.

Сега правителството на "Партията на справедливостта и развитието" прави следващата крачка. Според новия законопроект, занапред и местните мюфтии ще имат правото да провеждат бракосъчетания, които са законно валидни, наравно с гражданските.

Критики срещу религиозния брак

Законопроектът вече е внесен в парламента, който ще го обсъжда след лятната ваканция. Управляващата партия има мнозинство в парламента, пък и може да разчита на подкрепата на националистите, така че законопроектът може да се приеме без особени дебати.

Критичните гласове твърдят, че по този начин в Турция се узаконява религиозният брак. Най-голямата опозиционна партия, "Републиканската народна партия", която брани светския държавен ред в страната, категорично възразява срещу бъдещия закон.

Според депутатката Гайе Услуер, "този закон е знак, че манталитетът, от който се роди „Ислямска държава”, сега вече завладява и Турция, макар и в друга версия". Тя казва още, че управляващите очевидно се опитват да прокарват антисекуларно законодателство и да приемат закони, които се основават на ислямските правила.

Кюрдската "Народна демократическа партия" също се обявява против новия закон. Според нейния депутат Мерал Даниш Бещаш управляващите просто искат да положат исляма и ислямските принципи в основата на обществото. "И не мислят нито за жените, нито за момичетата", казва Бещаш.

На критиката правителственото мнозинство отговаря с аргумента, че така бракосъчетанията ще бъдат улеснени. "Гражданският брак ще се ускори, а правата на жените ще получат още по-бърза закрила", казва министърът на правосъдието Бекир Боздаг. Той смята, че новият закон не влиза в противоречие с конституцията и с принципите на светската държава.

Турските жени надигат глас

Турските женски организации отдавна вече нямат доверие на това правителство и в момента подготвят протести срещу новия закон. Те се опасяват, че новият закон ще позволи на мъжете да се женят едновременно за няколко жени и ще увеличи броя на малолетните булки. Основание за тези опасения им дава обстоятелството, че за сключването на религиозен брак не са посочени такива изисквания, каквито има при гражданския брак, например – липса на друг брак и минимална възраст.

Гюлсюм Кав, активистка по опазването на женските права, смята, че законът е крачка назад. Няма нужда от такава уредба, защото хората не срещат никакви трудности, когато искат да се оженят", казва тя. Джанан Гюлю, председателка на Федерацията на женските дружества в Турция, също критикува законодателната инициатива: "Да налагаш на народа тези ислямски правила – това означава да потискаш и унизяваш жените. Но такъв е манталитетът на "Партията на справедливостта и развитието"", казва тя.

Женските организации вече изпратиха отворено писмо до президента и лидер на управляващата партия Реджеп Тайип Ердоган. Тяхното настояване: "Ако заставате на страната на модерната турска жена, тогава трябва да имате грижата този законопроект да бъде изтеглен. Не допускайте да преминем към ислямски правила." Не е ясно обаче дали каузата на тези организации ще се наложи.

* Текстът е публикуван тук>>