Енергийният регулатор реши, че добавката “задължения към обществото” при формирането на цената на тока за бизнеса ще скочи със 112 процента.

Ако не бъде увеличена цената "задължение към обществото", в системата се отваря дупка от 285 млн. лв. и трябва цената на тока за хората да е със 17% по-висока. Това заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов при общественото обсъждане на цените в сектора електроенергетика, цитиран от БТА.

Кирил Домусчиев - президент на КРИБ, заяви на свой ред, че сред членовете на всички работодателски организации напрежението е много голямо и никой не е очаквал такъв скок на цената на електроенергията за индустрията.

Според Домусчиев такова увеличение за фирмите, които създават работни места и плащат данъци, е парадокс, особено след доклади на ЕК и на KPMG, че цените на електроенергията и на природния газ в България са сред най-високите в Европа.
Такъв скок на цената на електроенергията за бизнеса на свободния пазар ще унищожи цели индустрии - стъкларска, биотехнологии, металургия, заяви Домусчиев.

Той посочи още, че не трябва бизнесът да запълва дупките в енергетиката, породени от неефективност.

Домусчиев предупреди, че ако се приеме увеличението на цената "задължение към обществото" от 18,93 на 40,21 лв. на мегаватчас, индустрията е готова да излезе на протести. Тази цена се плаща от фирмите, които са на свободния пазар.

По-рано премиерът Бойко Борисов поиска по-широк дебат по формирането на цените на електроенергията и настоя за отлагане на поскъпването с един месец.  

Представители на синдикалните организации също възразиха срещу увеличаването на цената "задължение към обществото", защото това ще се отрази и на дейността на държавните централи и мините.

Иван Иванов коментира в отговор на опасенията на работодателите, че цели индустрии са застрашени от фалит, че в най-скоро време се очаква приемането на наредба към Закона за енергетиката, която ще намали за енергоемките производства около два пъти цената "задължение към обществото".

Иванов вече аргументира поскъпването с нуждата от справедливост.
По думите му до 30 юни тези, които са на свободния пазар, плащат добавка „задължение към обществото” – 19 лв., а българските граждани, които са на регулирания пазар – плащат 52 лв. Според него това не е справедливо и за това въвеждат обща единна добавка „задължение към обществото” от 40 лв.

Константин Стаменов от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори поиска тази такса да се "разопакова" и да е видно точно колко се плаща за заводски централи, топлофикации, американски ТЕЦ, ВЕИ. Общественото обсъждане продължава с изслушване на граждански организации.

Кирил Домусчиев обяви вчера, че индустриалците ще поискат оставката на икономическия министър, ако допусне промишленият ток да поскъпне. Божидар Лукарски заяви на свой ред, че министерството е против готвеното от КЕВР повишение.