Жертвата на телефонната измама се доверила на обадил се по стационарния й телефон мъж, който се представил за полицай и я убедил да съдейства за залавянето на престъпници.

Уверил я, че е създадена нужната организация, че наблюдават извършителите и е добре да ги задържат с веществени доказателства. Жената събрала всички налични пари – 2378 лв., и златните накити и доверчиво ги пуснала през балкона.

За неин късмет наетият от измамниците куриер се оказал почтен човек. 39-годишният бил нает по телефона от фирма за дограма от Русе.

„Фирмаджиите“ взели телефонният му номер от интернет, помолили го да занесе „чертежи“ за цялостна смяна на дограмата на жилището, поръчката била спешна, а за изпълнението на курса щял да получи хонорар от 300 лв.

След като взел пакета, мъжът с изненада установил, че в него има пари и накити и веднага се досетил, че е попаднал неволно в схемата.

Незабавно занесъл парите и ценностите в полицията в Кюстендил и след като обяснил ситуацията, полицейските служители се заели и скоро открили жертвата, на която върнали парите и ценностите.

По случая е започнато досъдебно производство в РУ Кюстендил, а работата по него продължава под наблюдението на прокуратурата.

РУ Кюстендил благодари за почтеността и съобразителността на 39-годишния мъж, предотвратил значима щета за жертвата.

Министерството на вътрешните работи за пореден път отправя апел към хората да не се доверяват на непознати по телефона, които им искат пари.

Независимо от това колко убедително им говорят, да бъдат наясно, че ако им искат пари под какъвто и да е предлог са потенциална жертва на телефонните измамници.