Това приеха депутатите, като одобриха окончателна спорния параграф 5 в Закона за горите, предадоха БГНЕС и "Фокус". Законопроектът претърпя сериозни поправки, след като бе върнат с вето на президента Росен Плевнелиев заради екопротестите, които предизвика. Новият проектозакон бе внесен от ГЕРБ без спорната поправка.

Ще се узаконяват ски влекове и лифтове, които са "търпими" по смисъла на Закона за устройство на територията (ЗУТ), решиха депутатите. Това най-общо са съоръжения, строени преди 1987 г., и които са допустими според устройствените планове и по тогавашните правила или според ЗУТ.
Така на практика се дава възможност да се обнови ски базите на Витоша и в други природни паркове в сега съществуващите им граници.


С промените в закона се дава право на съществуващи лифтове и съоръжения да се подменят и модернизират, каза председателят на парламентарната Комисия по земеделието и горите Десислава Танева, цитирана от БГНЕС. Тя обясни, че рестриктивният режим остава и нови ски писти, лифтове и съоръжения ще се изграждат с промяна на предназначението.
Георги Божинов от левицата добави, че е допустимо да се усъвършенстват и модернизират старите лифтове в това трасе, в което са, ако това ще доведе до повишаване на сигурността им, предаде БТА.

Не беше прието друго предложение на Божинов - да има такова право за строеж на национални и общински скицентрове - писти, влекове и лифтове, когато участието на държавата или общините е не по-малко от половината на капитала на дружеството.
Божинов мотивира тази идея с компромис между интересите на различни групи и припомни, че освен протестите на природозащитници, е имало и контрапротести, свързани с развитието на скитуризма и подпомагане на икономиката на регионите.

ГЕРБ са се заели да обслужат съответните лобистки интереси с цената на абсолютно всичко", възмути се Павел Шопов от "Атака".

Депутатът от левицата Георги Пирински заяви, че управляващите, "отново по познатия начин налагате частен интерес с помощта на чисто лобистко законодателство, прокарвано от народни представители, които в момента се разглеждат за конфликт на интереси и пет пари не давате за последиците от това, което сте направили".

Лобистката поправка в закона, която предвиждаше по-лесно и по-евтино застрояване на защитени територии и изсичане на гори в България отпадна, изразиха удовлетворението си от коалицията "За да остане природа в България". От организацията припомнят, че за приетите текстове е било постигнато съгласие между Комисията по земеделие и гори, Министерството на земеделието и храните, природозащитниците, инвеститори и общини.

От гражданска група "За Витоша" от своя страна смятат, че законът и досега не пречи съоръженията да се поддържат и подменят. За целта обаче се изисква учредяването на ново вещно право и заплащането на съответните държавни такси за това - точно това от "Витоша ски" искат да си спестят, коментира юристът Любомир Костадинов, цитиран от БНР.
Според него в плановете на дружеството влиза подмяната на лифтовите линии с по-къси, за да се увеличи общият им брой и съответно - цената на превоза до крайна станция.

След осеммесечно прекъсване от 1 август ще заработят два от лифтовете на Витоша, съобщи фирмата концесионер "Витоша ски".

Още промени
в закона

Държавните горски предприятия ще могат да сключват договори с търговци за срок до 15 години за продажба на "стояща дървесина на корен" в размер до 10 на сто от годишното ползване за съответното предприятие, но не повече от 20 на сто от годишното ползване на дървесина от всяко отделно държавно горско стопанство или държавно ловно стопанство.

Депутатите записаха, че за изпълнение на възложени със закона дейности, предвидени във финансовите планове, държавните предприятия и техните териториални поделения могат да добиват дървесина от горските територии - държавна собственост, предоставени им за управление.

Без промяна на предназначението ще се изграждат нефтопроводи, топлопроводи, газопроводи, нефтопродуктопроводи, надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения за производство на електрическа енергия; надземни и подземни проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации с диаметър 1500 мм.