Депутатите оставиха стария режим за ски писти и лифтове
Парламентът остави стария режим за строежа на ски писти и съоръжения в горски територии - с промяна на предназначението. Депутатите приеха на първо четене промени в Закона за горите, внесени от ГЕРБ след протестите на природозащитници.
В новия законопроект се предлага право на строеж без промяна на предназначението върху поземлени имоти в горски територии да се учредява за изграждане на зооветеринарни и биотехнически съоръжения и за проводи за хидротехнически съоръжения, водопроводи и канализации над определен диаметър.
За "стъпки" на съществуващи лифтове и влекове, обявени за "търпими строежи" по реда на Закона за устройство на територията, право на строеж ще се учредява за срок до 20 години. Когато строителството се извършва от собственика на територията или от горско сдружение, в което собствеността е възстановена в идеални части и не е необходимо учредяване право на строеж, изграждането на обектите, както и добивът и разпореждането с дървесината ще се допуска едва след издаване на разрешение за строеж.
Предвижда се промяната на предназначението на поземлени имоти в горски територии за създаването на нови или разширяването на строителните граници в съществуващи урбанизирани територии да става при действащи общи устройствени планове, с изключение на случаите на реализиране на инвестиционни проекти на специализираните институции за предоставяне на социални услуги, при които ще се изисква влязъл в сила подробен устройствен план.
Законът предвижда при промяна на предназначението, учредяване или възникване на сервитути, както и при учредяване на ограничени вещни права върху гори - държавна и общинска собственост, да се заплаща цена за компенсационно залесяване, определена всяка година от министъра на земеделието и храните.
Дава се възможност на държавните горски стопанства да извършват самостоятелно лесокултурни дейности, отглеждане на млади насаждения и култури без материален добив, маркиране на насаждения и дървета за сеч, както и добив на дървесина до 25% от годишното ползване за съответното поделение.
От левицата отново обвиниха управляващите, че законопроектът е лобистки, този път в частта му за добива на дървесина. До 25 на сто могат да се предоставят на т.нар. стратегически партньори, коментира Димчо Михалевски. По думите му това са стратегически партньори, които имат дългосрочни договори за добив на дървесина в сферата на производствените мощности за биомаса.
Михалевски посочи, че над една трета от дървесината в България ще се дава на определени фирми на неконкурентни цени, които ощетяват бюджета на държавните предприятия между 10 и 20 лв. минимум на кубичен метър.
Законопроектът на ГЕРБ е внесен след публично обсъждане със заинтересованите страни, заяви обаче пред журналисти Десислава Танева от управляващата партия. Тя посочи, че в законопроекта няма такива стратегически партньори, за каквито говорят от БСП. Танева обясни, че с измененията се допуска държавните горски стопанства да извършват добив на дървесина, тъй като на някои от конкурсите не са се появили кандидати за извършване на дърводобив заради неинтересни горски територии за предприемачите.
Депутатката изтъкна още, че предложените промени не засягат смяна на режима за изграждане на ски писти и съоръжения.
Парламентът подкрепи и измененията в Закона за горите, предложени от Христо Бисеров от ДПС. Той предлага да се отмени разпоредбата за необжалваемост на наказателни постановления, с които е наложена глоба до 100 лв., постановено е отнемане в полза на държавата на вещи, чиято стойност е до 1000 лв. или обезщетението за причинени щети е на същата стойност.
Предложението е във връзка с решение на Конституционния съд, с което с пълно единодушие е обявен за противоконституционен аналогичен текст от Закона за движението по пътищата за глобите до 10 лева.