Кукери гониха злите сили в Симитли
Над 3000 страховити кукери, бабугери, чауши, станчинари, арапи, старци, бабички, мечки и мечкари и какви ли още повече или по-малко познати персонажи от 23 групи, пристанали от различни селища на Пиринския край и цяла България, гониха злите духове в Симитли.
Многохилядна публика наблюдава на стадион "Септември" в мразовития ден атрактивните и жизнерадостни участници, пресътворили и характерни за своите краища обичаи и ритуали. Зрителите видяха и бяла мечка, и коронясването на царицата на розата, няколко сватби и много весели сценки, плод на развихрилото се въображение на участниците в зрелищния маскарад.
В навечерието на десетия фестивал бе издадена и книгата "Симитлия - древната земя на кукерите", която събира в кориците си историята на вековната кукерска традиция в този край, каза кметът на община Симитли Апостол Апостолов, който откри днес фестивала и поздрави участниците и гостите.
Луксозното издание е своеобразен културен и исторически пътеводител за древните обичаи, свързани с кукерството. Много от документираните там ритуали и традиции зрителите видяха и по време на днешния зрелищен празник. Жури от фолклористи, изкуствоведи, хореографи, журналисти с председател проф. Костадин Динчев има нелеката задача да оценява изявите и да определи най-добре представилите се групи и индивидуални участници в дефилето, което започна в 10 часа и се очаква да приключи около 18 часа.
Един от тях - Кирил Бельов, хореограф на прославения благоевградски ансамбъл за народни песни и танци "Пирин", коментира за БТА, че фестивалът в Симитли е голям празник, демонстрация на силния български дух, който ще продължи да векува на тази благословена българска земя. Журито, каза той, се старае да бъде максимално обективно при това огромно разнообразие от групи персонажи.
Фестивалът Симитли според него се превръща вече в национален и трябва да се мисли за промяна на статута на тази утвърдила се през годините традиционна проява, която отдавна е надхвърлила общинския си характер.