Бойко Борисов ще трябва ясно да каже дали ще се реши на правителство на малцинството, или открито разчита на подкрепата на Делян Пеевски, коментира в ефира на БНТ политологът Първан Симеонов, след като стана ясно, че партията на Доган оттегля подкрепата си за кабинета "Желязков".

"Неизвестните са много. Съвсем скоро ще трябва да получим отговор от ГЕРБ какво следва", добави Симеонов.

Той намекна обаче, че може да се очакват изненади от някои от представителите на ДПС-ДПС, които може да не се подчинят на това решение.

"Всъщност, топката сега все още е в полето на ДПС-ДПС - да видим дали те в пълнота напускат. Защото, както знаете, има части от движението, които в движение преосмислят на кой от двата бряга са. Гравитацията на Пеевски е все по-силна. Освен това не е тайна за никого, че вътре в самото ДПС-ДПС има поне две течения, поне две визии за бъдещето на ДПС-ДПС", коментира политологът .

Според него, по-добрата опция е правителство на малцинството, крепящо се на целта България да бъде приета в Еврозоната. По думите на политолога, винаги в парламента може да се намери и "някаква друга подкрепа" по този въпрос.

"Тази цел обаче става една идея по-уязвима сега, защото тя и без друго не е най-легитимна в очите на българите. При съвсем крехко мнозинство или липса на мнозинство, тази цел ще изглежда още по-нелегитимно, защото тя ще стане заложник на един управленски модел, срещу който българите протестираха преди 2020 година, именно модела Борисов-Пеевски", коментира Симеонов.

В същото време намекна, че ИТН и БСП биха могли да се отдръпнат от правителството, ако се окаже, че ще останат само с подкрепата на "ДПС - Ново начало".

"Ако аз, например, съм Слави Трифонов, и се окаже, че съм в правителство, което вече е изцяло зависимо от Пеевски и няма дори смокиново листо, също бих се замислил. Ако аз съм министър на Слави Трифонов, също бих се замислил, ако ми се наложи да решавам какво да правя, дали оставам, или си тръгвам. Ако аз съм БСП, пак бих мислил, макар че БСП ми се струва, че не е в най-честолюбивия си период", коментира анализаторът.

Според него на дневен ред излиза и въпросът за това дали няма да се намери някаква друга подкрепа за мнозинството.

"Знаете, че в парламента има доста политически формации, това означава доста пространство за маневриране, включително през отцепвания, руене и прочие, или пък през внезапни промени в политиките на някои от участниците", добави Симеонов.

Той каза още, че е важно и какво ще каже самият Пеевски. Включи в картината на политическия ребус дори и президента Румен Радев.

"Трябва да си мислим и за възможността някакви гласове да се чуят и от Президентството", каза Първан Симеонов.

ИЗБРАНО