Във всеки от тях се пазят може би нечии спестявания, трупани цял живот. Сейфовете са изхвърлени от цунамито по брега и полицията се опитва да открие собствениците им - уникален проблем в страна, където много хора, особено по-възрастните, все още държат спестяванията си у дома, уточнява агенцията, цитирана от БТА.

Според някои изчисление извън оборот са близо 350 милиарда йени (около $4.2 млрд. - 118 йени за долар - бел.ред.). На японски има дори израз за тези скрити пари - "тансу йокин". Или буквално - "спестявания в гардероба". Така че масовото разчистване след цунамито, което върви в момента по стотици километри от опустошено североизточно японско крайбрежие, включва и деликатната задача да отделиш боклучавите от ценните вещи. Работници и местни жители преравят развалините и все по-често се натъкват на пари в брой и на заключени сейфове.

Претоварените полицейски управления вече имат нова спешна задача - да се справят с изгубените богатства. Нориоши Гото, директор на финансовия отдел на участъка в Офунато, който отговаря за изгубени предмети не уточнява колко сейфове са събрани досега, но казва, че са "няколкостотин" и всеки ден пристигат нови. Много трудно е да се установи кои са собствениците на сейфовете и почти невъзможно, когато става дума за парите в брой, намирани в пликове, вързопчета, ненадписани чанти, кутии и мебели.

67-годишният Ясуо Кимура смята, че е един от щастливците. Цунамито погълнало и разрушило дома му в Онагава, на около 75 км южно от Офунато. Той избягал с 90-годишния си баща и само с дрехите на гърба си. Все още обаче има пари в банката. Различно е обаче положението на много от дългогодишните му приятели и познати, обяснява Кимура, който е бивш банков служител.
"Докато работех, все се опитвах да ги убедя да държат парите си в банка. Винаги смятаха, че е по-безопасно да ги държат в дома си", казва той.

Броят на намерените сейфове само в Офунато говори за характера на населението в района: в префектура Ивате, където се намира тихоокеанският риболовен град, близо 30% от жителите са на възраст над 65 г.
Много от тях държат парите си у дома по навик и защото така е по-удобно, заявява Коецу Сайки от финансовия отдел на полицията в префектура Мияги, където също са събрали много сейфове. Тази практика вероятно е следствие и от традиционно ниските лихвени проценти, така че няма особен стимул да държиш спестяванията си в банка.
"Просто хората се действали така през целия си живот. Когато им трябват пари, предпочитат да са им под ръка. Това не означава задължително, че не вярват на банките. Има много хора, на които не им е удобно да използват банкомати, особено на по-възрастните", обяснява той.

Според доклад на японската централна банка от 2008 г., над една трета от банкнотите от по 10 000 йени (118 долара) остават извън обръщение. Това означава, че 30 трилиона йени или 354 милиарда долара по сегашния курс са били скътани.

Според изчисления на правителството щетите от земетресението и цунамито може да възлязат на 309 милиарда долара, което означава, че това ще е най-скъпото природно бедствие в света. Цифрата включва преките щети от разрушените къщи, пътища и предприятия. Но не взима предвид индивидуалните загуби от парите, държани в брой по домовете, отнесени от мощните вълни.

Много сейфове може да останат непотърсени, имайки предвид, че над 25 000 души загинаха при цунамито. Според японските закони, властите трябва да съхраняват намерените предмети три месеца. Ако собственикът не се появи през това време, намерилият изгубената вещ я получава, освен ако тя не съдържа лична информация като тефтер с адреси например. Ако нито собственикът я потърси, нито намерилият я иска, тя става собственост на правителството.

Но всички онези, които са оцелели и се опитват да си върнат спестяванията, ще трябва да представят доказателства. Това може да включва отваряне на сейфа и предоставяне на данни, съответстващи на някои документи, съхраняван вътре, пояснава Акихиро Ито, говорител на службата за справяне с бедствия в Кесенума.

По-труден е въпросът с парите в брой.
"Дори и да получим 50 000 йени (589 долара) в брой, и някой дойде и ни каже, че е изгубил 50 000 йени, почти невъзможно е да докажем чии точно са тези пари", казва още Сайки от полицията в Мияги.

Само между 10 и 15 на сто от ценностите, открити в отломките след цунамито, са върнати досега на собствениците им. Вместо да чака, полицията в Ивате обмисля по-активни мерки. Вероятно полицейските управления ще започнат да отварят сейфове, за да се опитат да идентифицират собствениците им, заяви Киото Фуджи, говорител на полицията в префектурата.
"Вероятно сред развалините все още има много останали ценности, включително сейфове. Очакваме и се подготвяме за това", подчерта той.
ИЗБРАНО