Съдът отказа да върне гражданството на българка в Холандия
Върховният административен съд (ВАС) отказа да възстанови българското гражданство българката Матилда Нахабедян, която от години живее в Холандия.
След това тя заминава за Холандия и преди време получава холандско гражданство, което означава, че трябва да се откаже от българското си.
Тогава все още не е омъжена и не знае, че е допустимо да има двойно гражданство, ако има брак с холандец. Миналата година, след като разбира, че може да си върне българското гражданство, подава през посолството на България в Хага молба за възстановяването му, съобщи "Дневник".
От правосъдното министерство обаче спират процедурата по причина, че Матилда има арменски произход. За да продължи процедурата, тя трябва да представи удостоверение от МВР, че е имала разрешение да пребивава в страната, свидетелство за съдимост и документ от прокуратурата, че срещу нея няма образувано наказателно производство за умишлено престъпление от общ характер.
Освен това от ведомството се се позовават на Закона за българско гражданство, според който "лицата от небългарски произход трябва да имат не по-малко от три години към датата на подаване на молбата за възстановяване, разрешение за постоянно пребиваване или дългосрочно пребиваване в Република България".
Матилда Нахабедян се позовава на определение на ВАС от 2014 година по подобен казус, когато заповедта за прекратяване на производството е обявена за нищожна с мотива, че не може произходът да бъде изтъкван като причини за отказ гражданството да бъде възстановено. Според съда понятието "българин" в закона не следва да се тълкува в неговия етнически смисъл за лицата, които са загубили българското си гражданство и кандидатстват за неговото възстановяване, защото би било в противоречие със забраната за дискриминация в Конституцията.
Тричленният състав на ВАС, който гледа жалбата на Нахабедян, обаче не обръща внимание на това определение. И приема, че не са изпълнени изискванията на закона за въпросните документи.
Определението на ВАС може да бъде обжалвано пред петчленен състав и защитата на Матилда Нахабедян вече е задействала процедурата.