Това пише "Ведомости", обобщавайки данни от проучване на социологическия център "Левада", на което се позова и БТА.

Директорът на "Левада" Лев Гудков обяснява по-оптимистичните обществени нагласи с това, че хората "чакаха нещо по-лошо. По-лошо не стана, за една година промени почти нямаше и настъпи облекчение", коментира той.

Според експерта патриотичната еуфория в Русия заради анексията на украинския полуостров Крим през 2014 г. е приключила, но последиците от нея ще бъдат сериозни, както и тези от първата война в Чечения през 90-те.

В Русия имаше няколко такива вълни на "колективно напрежение" - кризата от 1998 г., замяната на социалните привилегии с парични помощи през 2005 г., конфликтът с Грузия през 2008 г., припомня социологът: "Подобни вълни засилват чувството за тревожност и неяснота. Все повече се търси някакъв спасител и рязко нараства като фактор надеждата за подобряване на ситуацията".

Илюзиите от този род са най-здравата основа на една авторитарна система. Формираният "фон на хронична надежда" е най-добрият показател за състоянието на обществото, смята Гудков.

По данни на "Левада" политическият оптимизъм в Русия през 2017 г. почти е достигнал нивото от 2009, а икономическият е надхвърлил равнището от 2006 г. За една година надеждата бележи най-висок ръст сред чувствата на населението - от 22 на 34 процента. Умора и безразличие изпитват само 32 на сто.

Оптимизмът на хората в Русия идва най-вече от надеждите за икономически растеж, твърди Марина Красилникова от "Левада". С други думи, надеждите са свързани с област, която анкетираните не могат да контролират, нито да дават обосновани оценки. Друг източник на оптимизъм по думите й са надеждите, свързани с властта.

Повечето работещи хора в Русия - 62 на сто, подкрепят концепцията за безусловен базов доход (ББД), предвиждаща редовни държавни плащания за всички граждани без изключение. Срещу тази идея се обявяват 20 на сто от жителите на федерацията, сочат резултати от допитване на фирмата "Хедхънтър", коментирани в "РБК".

Ключово предимство на тази идея според участниците е очакваното намаляване на престъпленията, извършвани поради бедност. Но "по принцип се пораждат опасения, че никой няма да работи", предупреждава политологът Екатерина Шулман.

Финландия вече плаща безусловен базов доход >>


Реална перспектива за въвеждане на ББД има според нея в богатите страни и най-вече в държавите с развита диверсифицирана икономика, пише вестникът, цитиран от Би Би Си. Русия все още е твърде бедна страна, казва тя и същевременно припомня "подкрепяната от държавата псевдозаетост - работните места, неучастващи в никакво производство", но поддържани от властите, "колкото да наредят хората на работа" - в държавни органи, учреждения от бюджетния сектор и т. н.

"ББД не е доживотна издръжка, а сума, която дава възможност да не умреш от глад. Тя съвсем не покрива всички разходи, парите стигат за живеене, ако човек е сам и непретенциозен. Хората, които ще изберат да живеят именно така, без да търсят допълнителни занимания и приходи, може да са много, но няма да са и половината, камо ли пък мнозинство", резюмира Шулман.