Безкрайните разправии около лятното часово време
Дискусиите около лятното часово време няма да приключат, независимо от това, дали ще се откажем от него или не. Пример са страните, които го отмениха наскоро.
В това нямаше да има нищо необичайно, ако там смяната на времето през пролетта и наесен не беше премахната преди близо десетина години.
При това, първоначално страната остана, с всичките си часови пояси, на лятно часово време. Това се случи в началото на десетилетието, когато законодателят отмени двукратното местене на стрелките и московският часови пояс беше фиксиран на UTC+4 часа, т.е. 4 часа преди Гринуичкото време и остана така целогодишно, "завинаги". Това "завинаги" продължи само 2-3 години.
Само няколко години по-късно, през октомври 2014, под влияние на всякакви странни лобистки групи и техните, очевидно желаещи да им угодят, народни представители и сенатори, Русия се върна към астрономическото си, зимно време. Т.е часовият пояс на Москва в момента е Гринуич плюс 3.
Но и това беше временно.
Преди дни влезе в действие поредният епизод от тази руска сапунена часова опера, с внасянето на законопроекта за постоянно връщане към лятното часово време, отменено преди 3 години и няколко месеца, т.е. отново към Гринуич плюс 4.
Ако този законопроект бъде приет, това би била трета поредна промяна само за по-малко от 10 години.
Това би трябвало да бъде добър урок и за нашите и европейските законодатели, които да претеглят добре плюсовете и минусите от всякакви излишни движения в тази сфера.
А плюсовете и минусите са в три основни групи и за да бъдат видени, не е необходимо да се обръщаме към всякакви мними и реални експерти.
Първата група е самочувствието и здравето на хората. Тя е свързана с третата, но сама за себе си, е дълбоко субективна.
Мнозина са убедени, че смяната на времето напролет и наесен са много вредни за здравето им, едва ли не истинска катастрофа.
Дали това е субективно, дали е самовнушение или реалност - явно е индивидуално за всеки, а мненията на "спецове", които всяка пролет и есен ни заливат и по правило са в тази насока - как това е ужасно вредно, само усилват самовнушението у някои.
Тук всеки може да си прецени сам, ако е способен на обективна преценка, вредно ли е за самия него или не, връщането на стрелките.
Втората група доводи "за" и "против" са от гледна точка на икономия на електроенергия.
Икономиите варират около половин процент.
За някои половин процент може да е малко, за други - много. Все пак, имайте предвид, че прехваленото производство на ток от биогориво например, е по-малко от този половин процент у нас, а това от ветрогенератори - често около тази стойност. Изводите пак са индивидуални.
Третата група, вероятно най-важна, е свързана с печеленето на дневна светлина. Затова и на английски лятното часово време се нарича точно така.
През летните месеци, практически целият май, юни и юли, слънцето изгрява преди 5 часа астрономическо време. Мнозина не си дават сметка, че в 4 часа вече е почти светло, а още след 4.30 е съвсем светъл, пълноправен ден!
С бутането на стрелката един час напред, ние печелим час дневна светлина. Нормална, приятна за очите, зареждаща с енергия, дневна светлина. Вечерта е светло до 21-21.30 часа, вместо само до края на "лека нощ деца!".
Тоест, съвсем обективно погледнато, нито някой е умрял от смяната на часовете, нито кой знае какво ще се случи, ако загубим или спечелим половин процент от консумираната електроенергия.
Важен е спечеленият час дневна светлина, който инак просто бихме проспали: времената вече не са онези, в които ставаме в 4 сутринта и отиваме на жътва. Ритъмът на съвременния човек не е свързан директно със слънцето, а с работното време.
Разбира се, въпреки преимуществените ползи, трябва да имаме предвид и недостатъците. При този вариант, той е един и не е толкова силен, а и частично би се компенсирал. Около зимното слънцестоене сутрин би било тъмно до по-късно - с изгрева на слънцето към осем часа астрономическо време средно в страната, е тъмно до към 7.30.
Ако останем на лятно време целогодишно, по Коледа ще бъде тъмно до около 8 и половина. В замяна на това, вечер няма да се стъмва към 17 и нещо, а едва след 18 часа, при това по време на най-късите дни.
Извод: Ако се прецени или реши да се спре със смяната на времето, хората трябва да бъдат наясно с тези неща, а несъмнено по-доброто решение в този случай би било, да останем на лятно часово време, за да не се получат смехотворните движения в двете посоки, както в руския случай, който едва ли ще приключи с гласуването на поредната промяна.