Двудневна конференция, посветена на психологичната работа в болница, беше проведена този уикенд в София. Организатор на традиционното ежегодно събитие е Асоциацията на психолозите и психотерапевтите, работещи в медицински структури (АППМС).

Психолози, психотерапевти и лекари от страната и чужбина обсъдиха работата с пациенти с тежки заболявания, добрите практики, иновациите и регламентирането на професията, като основен акцент беше поставен върху комуникацията между лекар и пациент, както и разбирането на специфичната психична динамика на тежкото боледуване.

Всички снимки ВИЖТЕ ТУК >>

"Промяната на гледната ни точка към въвеждането на психологичната грижа като интегрална част от медицинската грижа е мечта, ангажимент и плод на усилия на цялата ни гилдия", каза д-р Велислава Донкина, консултант на Национален център по психосоматика, партньор на конференцията.

Снимка: Конференция на АППМС

"Вечният избор - темата на конференцията тази година, стои пред нас като професионалисти, стои пред нас като плод на вътрешните ни емоционални конфликти и е част от нашия път през живота", коментира Мая Игнатова-Габровска, председател на АППМС.

Снимка: Конференция на АППМС

"Стремим се да бъдем обединяващ форум, който да дава посланието, че деструкцията и различията могат да бъдат преодолени - обществени, колегиални, тези между лекаря и пациента, тези между напрежението и симптома", допълни тя.

Снимка: Конференция на АППМС

Конференцията завърши с необичайно социално събитие - дискусия, обединяваща поетесата Маргарита Петкова, хематолога д-р Камелия Милчева, изпълнителния директор на Код Хелт Тв, началника на клиниката по интензивно лечение и реанимация на МБАЛ "Св. Марина"-Варна и артиста Катерина Радева, посветена на размислите за тъгата, съпровождаща вечния избор между живота и смъртта, модерирана от журналиста Лора Инджова.

Снимка: Конференция на АППМС

Целта на организаторите е хората да се възползват от богатството на способността ни да мислим върху себе си.

Тази година АППМС учредява за пръв път награда за лекари, помагащи за развитието на психологичната грижа в медицината.