Лисабонският протокол позволява на 12 страни от ЕС да назначат още 18 членове на Европейския парламент, припомня „ИЮ Обзървър”, цитиран от "Фокус". 

Председателят на комисията по външна политика в долната камара на румънския парламент Атила Короди заяви пред агенция НюзИн, че през декември е било взето решение да се отложи за февруари ратифицирането на Лисабонския протокол.

По-рано Букурещ намеси в темата за Шенген и очакваното членство на Хърватия в ЕС. По време на пресконференция във вторник говорителят на ЕК Оливие де Баи предупреди да не се смесва темата за Хърватия с шенгенските процедури.

Румънският външен министър Андрей Баконски пък обяви, че страната му може едностранно да излезе от механизма за мониторинг и сътрудничество с Еврокомисията.
Друг говорител на ЕК - Наташа Бътлър, обаче коментира: „Механизмът за мониторинг е задействан за Румъния и България и не трябва да създава прецедент”. Не е възможно едностранното му прекратяване от наблюдаваната страна, добавиха от Брюксел.

В края на миналата година Франция и Германия обявиха решението си да блокират влизането на България и Румъния в Шенген. Като причини бяха посочени липсата на напредък в двете страни в реформирането на съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност.

Днес президентът на Румъния Траян Бъсеску заяви, че поема политическата отговорност за отлагането на присъединяването на страната му към Шенгенската зона.

ИЗБРАНО