Основният мотив на градоначалника да не ги допусне до урните по време на допитването е купуването на гласове по време на избори.

Отговорът на ромските лидери е, че няма нито един осъден или задържан за подобно нещо. Заради това, че ще бъдат аут от референдума, ромите се заканват да не гласуват в полза на кмета на местния вот през есента.

Местният референдум е насрочен за 5 юли.

"Ние не смятаме да опорочаваме каквото и да е запитване. За нас са достатъчни скритите камери, които телевизиите са излъчвали”, коментира пред Нова телевизия Петър Паунов.

Според него това не е дискриминация, а коалиционно допитване, което „не може да бъде опорочавано от търговците на гласове”. По думите му те са свързани с огромни механизми, които са финансови, ресурсни и силови.

Паунов е на мнение, че трябва да има мандатност в политиката.

"Референдумът е за това хората да кажат дали дадена номинация трябва да бъде реализирана и дали трябва да продължи привличането на инвеститори в общинска собственост”, поясни той и отрече решението му за референдума да е популистко.

На последните избори Кюстендил изригна срещу избора на Александър Методиев - бат Сали за депутат от областа. Тогава той бе избран с 800 гласа от района и гласовете от Турция. След избора кметът Паунов се включи активно в протестите на съгражданите си.