200 000 пчелни семейства са измрели у нас през 2012 г.
Пчелари от Шумен, Варна, Силистра, Разград и Търговище излязоха на протести днес, съобщи БНТ. Причина за това е решението на България да се въздържи от гласуване на забраната за използване на опасните неоникотиноидни пестициди при отглеждане на посевите, заради които измират пчелните семейства.
"С това решение вие подписахте смъртната присъда на пчеларството в ЕС", се казва в декларацията на протестиращите, която ще бъде изпратена до президента и до служебния премиер. Според пчеларите най-страшното е, че арендаторите не ги уведомяват предварително, когато започват да пръскат с опасните пестициди, което е довело до масовото измиране на пчелни семейства през миналата година.
Около 200 000 пчелни семейства са измрели през 2012 година в България при капацитет за отглеждане за над 1 милион. Това са около 20% от българските пчелни семейства. Масовото изчезване на насекомите застрашава не просто реколтата, но и самото съществуване на природата и хората във вида, в който ги познаваме, предупреждават еколози и фермери. Около три четвърти от световните хранителни култури разчитат на пчели и други насекоми, за да оплодят техните цветове.
Никола Соколов, член на Съюза на пчеларите посочи, че е редно страната ни да подкрепи въвеждането на обща европейска забрана за използването на такива препарати, защото в противен случай пчеларството е осъдено на унищожение. Тази позиция подкрепи и производителят Карл Куртев, който е загубил 30 процента от кошерите си заради пръскане с пестициди на насаждения в района, където живее.
Протестиращите пчелари във Варна издигнаха плакати, на един от които пише: "За пчелите 7 млн., а за тютюна – 70 млн." Те настояват за допълнително субсидиране, както и за криминализиране на кражбите на пчелни семейства, защото техният брой се е увеличил.
Темата засегна и премиерът Марин Райков:
"Моето желание е да излезем с ясна наредба за ограничаване на ползването на
хербицидите при пролетните култури, заради негативният ефект върху пчелите. Това е много голям проблем, той не е в центъра на вниманието на обществеността, но нашето правителство ще се занимае с него."
Измирането на пчелите е световен проблем. Затова страни като Италия и Испания вече са въвели забрана за използването на вредните пестициди.
Сериозни мерки за употребата им обмислят и други европейски държави, след като данните на експертите сочат, че те са причина за 64% от смъртността на пчелните семейства. Три от най-широко използваните отровни пестицида се произвеждат от големи американски, швейцарски и германски концерни.