Няма да променят учебното съдържание заради конвенцията
Няма да има промени в учебните програми във връзка с Истанбулската конвенция. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев.
„Няма нужда от промени и самата конвенция като такава не ни задължава да правим“, допълни министърът.
Според него, всичко, което се изисква да знаят учениците за равнопоставеността на половете, отдавна е залегнало в учебниците, допълни той.
Вълчев припомни, че когато е обсъждана конвенцията на Министерски съвет, е бил за нейното отлагане до изясняване на всички понятия в нея. Според него обществото още не е готово. Министърът обаче уточни, че Конвенцията е необходим документ за преодоляване проблемите с домашното насилие и насилието срещу жените.
Вълчев коментира, че утвърдената учебна програма по История за 10-ти клас е балансирана и не съдържа крайности. Нека да не я използваме за политизация, призова той в отговор на възраженията на БСП.
Министърът коментира пред журналисти, че много представители на академичната общност са правили предложения в различни етапи на изготвяне на програмата. Той възрази на твърдението на БСП, че не се изучава фашизмът.
"Не е вярно, изучават се всички периоди от българската история. Фашизмът като понятие заедно с националсоциализма и болшевизма се изучават в 9-ти клас, в 10-ти клас се учи историята на България във всички й периоди", обясни министърът.
Попитан има ли подценяване на темата за фашизма спрямо тази за комунизма, Красимир Вълчев отговори, че в България е имало прогерманско правителство и това е записано в учебната програма по История за 9-ти клас, но, разбира се, по-големият акцент е върху периода 1944-89 г., когато се говори за тоталитарни режими и се изучава конкретно историята на България, защото тогава в най-голяма степен можели да се видят характеристиките на режима.
Докато характеристиките на фашизма и на националсоциализма могат да се видят в много по-голяма степен в контекста на Втората световтна война в Италия в Германия, отбеляза министърът. Той обясни, че такова е взетото решение от академичната общност и то е безспорно. Никой не е поставял в нито един момент това, че фашизмът трябва да се учи със същата тежест в контекста на българската история, коментира Вълчев.