Дянков коментира пред БНТ вчерашната остра реакция на централната банка по повод предложените от кабинета промени в управлението на Сребърния фонд, с които се позволява част от парите за бъдещи пенсии да се инвестират в български ДЦК.

По закона за Сребърния фонд се работи от година и половина. Той ни изравнява с европейските практики. Там средно 70% от средствата се инвестират в ценни книжа. Искаме да тръгнем по този път. В началото бях по-решителен, но след коментарите на БНБ решихме да започнем на 30%, коментира Дянков. Той обясни, че на мястото на управителя на БНБ Иван Искров би написал същото писмо. Но обясни разминаването с това, че основната  задача на БНБ е пазене на банковата стабилност на държавата. Досега не се е говорило за доходност на парите в този фонд, а аз искам доходност за пенсионерите, подчерта финансист номер едно.

На въпрос дали е възможно отправените критики да са „част от контраудара на банките" заради опитите на вицепремиера да сложи по-различни правила в банковия сектор, той отговори, цитиран от Дарик: „Да, възможно е. В последните няколко месеца банковият сектор определено не е доволен от някои от политиките, които водим във финансовото министерство и в тристранния съвет особено, така че е възможно търговските банки да не са особено радостни и да се опитват по някакъв начин да ни дрънкат".

Финансовият министър бе категоричен, че няма никаква връзка между обявеното вчера увеличение на пенсиите от 1 юли 2013 г.  и предстоящите парламентарни избори през 2013 година.
Той потвърди, че от 1 юли минималните пенсии ще се увеличат, както е заложено в закона. През 2013 година пенсиите ще се повишат по модифицирана формула, заместваща швейцарското правило - спрямо процента на инфлация и ръста на производителността.

За следващата година може да имаме и възможност за допълнително увеличаване извън индексирането на пенсиите, каза още Дянков. То е възможно някъде от пролетта на следващата година, каза той, но не пожела да се ангажира с конкретни проценти, защото всичко зависи от развитието на икономиката.
Преди дни председателят на бюджетната комисия в НС Менда Стоянова съобщи, че е под въпрос увеличението на минималната пенсия от 1 юли тази година, както бе обещано. Според нея това зависи от приходите в бюджета.

Дянков уточни, че към момента е заложен ръст от 1% на икономиката през 2012 година и ако той стане примерно 2%, тогава със сигурност ще се увеличат пенсиите.
Вчера от МФ обявиха прогнозите си за 2012 г. от 1.4% ръст на БВП и към 4% за следващите години. БНБ прогнозира едва 0.7% ръст тази година.