Министър Банов уволни директора на литературния музей
Министърът на културата Боил Банов освободи от длъжност директора на Националния литературен музей Пламен Крайски. Крайски твърди, че няма обяснение за това.
Пламен Крайски коментира пред БНР, че не е получил обяснение за поисканата му оставка.
"Бях викнат от министър Банов, но той не ме прие, а някакви негови служители, по-точно служителки. Показаха ми подписано предложение за споразумение без никакви мотиви. Опитах се да разбера какви са мотивите. Оказа се, че няма. Има Кодекс на труда и аз трябваше да избирам или да приема споразумението или да не го приема и тогава ми казаха, че ще бъда уволнен дисциплинарно и трябва да си търся правата в съда", каза Крайски.
От Министерството на културата потвърдиха, че Пламен Крайски е освободен от поста на 14 юни, след като министърът на културата е отправил вчера предложение към него за прекратяване на трудовото му правоотношение, като му е било предложено обезщетение по Кодекса на труда, и то е било прието.
"Министерството на културата счита, че усилията, положени от директора на Националния литературен музей Пламен Георгиев Крайски за управлението и развитието на културния институт, са незадоволителни и не са в унисон с политиката, провеждана от ведомството”, се казва още в съобщение на министерството.
От музея обаче недоумяват, след като преди това Крайски е получил отлична годишна оценка от Министерството на културата. Оттам твърдят, че той е получил 86% одобрение за извършената си дейност през 2016 година. Атестацията е била извършена от дирекция "Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства" към министерството.
Пламен Крайски оглави Националния литературен музей през месец март 2016 година след конкурс.
Крайски е един от основателите и почетен председател на кръга „Будител”.
Той е бил заместник-председател на Държавна агенция „Архиви” по време на правителствата на Сергей Станишев и Бойко Борисов, а впоследствие е преподавал в УниБИТ, оглавяван от Стоян Денчев.
Като директор на Националния литературен музей Крайски е най-известен с борбата си за спасяването на дома на Пейо Яворов на ул. „Г. С. Раковски“ № 136, както и на къщата музей на Христо Смирненски на ул. „Овче поле“ № 116 в столичния район „Възраждане“.